invatator debutant

invatator debutant

Mesajde denisa90 » 24 Sep 2012, 14:38

Buna ziua.Anul acesta am intrat si eu in sistem.am luat nota pt titularizare, dar cum nu au fost posturi,am ramas p suplinire.. Acum fiind debutanta, nu stiu la cine sa apelez sa ma ajute cu toate documentele pe care trebuie sa le fac si cum sa le intocmesc.Recunosc k in facultate nu s-a facut mare lucru, iar la practica nimeni nu avea timp de tine sa stea si sa iti explice...Mi se pare foarte greu, aproape ca plang pt k nu are cine sa ma ajute.Ar trebui sa existe un mentor??sau cine se ocupa de acest lucru?Pt ca pe langa asta, mai am si o clasa foarte slab pregatita, si sunt indulgenta cand spun asta, adik sunt in clasa a IIIa si nu stiu cifrele ...si ar trebui sa fac o planificare speciala pentru ei,nu??Insa eu nu stiu nici macar pe cele de baza...Va rog ajutati-ma,am mare nevoie.Sunt dispusa sa si platesc pe cineva sa ma indrume, atat sunt de disperata.
denisa90
 
Mesaje: 8
Membru din: 05 Dec 2009, 14:57

Re: invatator debutant

Mesajde vor_cristina » 24 Sep 2012, 16:22

Buna! Denisa, poti descarca de pe acest link toate metodicile invatamantului primar. Daca le vei studia cu atentie, vei gasi si modele de concepere a unei planificari anuale sau pe unitati de invatare. Se gasesc si in comert, insa trebuie sa iei in seama in primul rand editura si autorii manualelor, deoarece sunt edituri care nu au planificari decat pentru unele manuale alternative.
http://dl.transfer.ro/metodici-transfer ... eec94d.rar
Succes in noul an scolar!
P.S. Daca vei scrie pe google cuvinte cheie precum <planificare lb. romana, editura Aramis (sau a editurii manualului de pe care predai)>, vei gasi o mutime de modele concepute de colegii nostri de pe didactic.
vor_cristina
 
Mesaje: 47
Membru din: 16 Iun 2008, 18:07

Re: invatator debutant

Mesajde denisa90 » 24 Sep 2012, 21:20

MULTUMESC MULT!mi-au fost utile informatiile!
denisa90
 
Mesaje: 8
Membru din: 05 Dec 2009, 14:57

Re: invatator debutant

Mesajde vor_cristina » 24 Sep 2012, 21:24

Cu placere!
vor_cristina
 
Mesaje: 47
Membru din: 16 Iun 2008, 18:07


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori