Invatatoarea jigneste copiii!!!

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

Re: Invatatoarea jigneste copiii!!!

Mesajde lilidani » 14 Oct 2009, 22:06

Eu procedez în felul următor: la prima şedinţă cu părinţii, îi invit pe aceştia ca, atunci când au o nemulţumire în legătură cu prestaţia mea, să îmi spună despre ce e vorba. Dacă nu rezolvă nimic în acest mod, atunci le recomand să meargă la director şi tot aşa, pe cale ierarhică...
Poţi proceda la fel, dacă ai răbdarea şi tactul de rigoare. Dacă lucrurile se agravează, mută copilul la altă clasă / şcoală !
Nimeni nu este obligat să suporte violenţele verbale, nimic nu le justifică.
Un dascăl ar trebui să deţină instrumentele şi metodele pedagogice şi psihologice, cu care să rezolve astfel de unele probleme, nu "argumentul bâtei".
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

Re: Invatatoarea jigneste copiii!!!

Mesajde silvia62 » 09 Dec 2009, 09:39

Draga Crisseis,
Cred că o invitaţie politicoasă din partea ta,eventual la o cafea,într-un loc neutru dar destul de liniştit ,pentru a discuta cu învăţătoarea fiicei tale era cea mai bună soluţie.O discuţie între 4 ochi,strict cofidenţială ,ar fi trebuit să aibă loc înainte de a lansa discuţia pe forum.Dacă e un om integru nu cred ca va putea refuza invitatia ta.Toate cele bune.
silvia62
 
Mesaje: 3
Membru din: 13 Feb 2007, 09:16

Re: Invatatoarea jigneste copiii!!!

Mesajde lilidani » 09 Dec 2009, 19:14

La o cafea? Ciudată propunere!
O fi cafeaua un mijloc de socializare, dar problemele de şcoală se discută la şcoală !
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

Re: Invatatoarea jigneste copiii!!!

Mesajde valimatiuta » 09 Dec 2009, 21:04

Intaresc argumentatia expusa de lilidani. Discutia, comunicarea e singurul mijloc de remediere a situatiilor problema. Parintii nemultumiti trebuie sa ia contact direct cu sursa problemei, dar si dascalul impricinat ar fi necesar sa-si monitorizeze campul de actiune, consultandu-se permanent cu parintii, solicitandu-le aportul pentru succesul elevilor/copiilor. Astfel si-ar da seama de anumite nemultumiri, contestatii de orice fel.
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: Invatatoarea jigneste copiii!!!

Mesajde lilidani » 10 Dec 2009, 20:13

Mulţumesc, valimatiuta !
Nu mi se întâmplă prea des ca oamenii să fie de acord cu mine ...
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

Re: Invatatoarea jigneste copiii!!!

Mesajde silvia62 » 10 Dec 2009, 21:23

A fost doar o propunere pentru crissies ,dacă nu cumva problema s-a rezolvat deja între timp.Personal sunt împotriva acestor manifestări ale unui cadru didactic,şi împotriva oricăror "ieşiri"nepotrivite,ale oricărei persoane care se ocupă de educaţia tinerei generaţii. Trebuie să găsim calea de mijloc atât noi ,ca părinti, cât şi dumnealor, educatorii copiilor noştri.Ce e prea mult strică,spune o foarte înţeleaptă zicală,adică nici prea multă permisivitate, dar nici excese de genul celor menţionate de crissies nu-şi au locul în atitudinea unui modelator de suflete cum este învăţătorul.Sper că fiecare dintre cei care au întâmpinat astfel de probleme să fi găsit, sau să găsească soluţia cea mai bună pentru binele copiilor.
silvia62
 
Mesaje: 3
Membru din: 13 Feb 2007, 09:16

Re:

Mesajde dora_popa71 » 01 Iul 2011, 13:32

crisseis scrie:Dragi dascali ofensati,
Constat ca unii dintre dumneavoastra nu va dezmintiti cand e vorba sa "va acoperiti" pentru greselile pe care le faceti si sa nu fiti obiectivi.
Ma vad nevoita sa raspund punctual celor care au inteles ca, in loc sa-mi dea o sugestie(asa cum am cerut), sa indeparteze subiectul de ceea ce s-a vrut a fi si de a-si da cu presupusul de ce nu mai sunt invatatoare, de ce nu cunosc momentele unei lectii, etc, etc.
1- Invatatoare nu mai sunt pentru ca, dupa ce am absolvit facultatea, am ales sa fac altceva. Asta nu inseamna ca am uitat ce am facut in liceu si in meseria pe care am profesat-o prima data.
2- Am dreptul sa consider ca fetita mea e un copil educat dupa principii ale educatiei la care tin si pe care le aplic.
Nu a fost vorba de obraznicie din partea ei.
Nu voi mai detalia, pentru ca , daca incidentul ar fi fost accidental, nu as mai fi intrat pe forum. N-am intrat aici sa ma plang ca, uite, dom"le, ce i-a zis copilului, saracul de el!!
Am spus ca asta se repeta zilnic, cu alti si alti copii. Oare toti sunt nesimtiti?
Sau, poate, doamna are o problema in a-i struni la clasa si a le explica cum sta treaba cu comportamentul si cu rigorile scolii ?
3- Cand invatatoarea intra in clasa la 8, 20, probabil momentul captarii atentiei se termina, undeva, spre sfarsitul lectiei.Cand predare? Cand exercitii de fixare, consolidare, etc?
Oare de ce m-ar deranja, cand intr-o ora nu ajung decat sa copieze cateva cuvinte de pe tabla?! In conditiile in care un dascal constiincios si cu lectiile pregatite ar reusi sa mai faca si altceva intr-o ora!!
Si, da, imi permit sa apreciez asta, pentru ca e o observatie pertinenta!
Altfel, oricine de pe strada, ar putea pune copiii sa copieze ceva de pe tabla sau sa transcrie din carte cateva cuvinte. Si, gata, lectia!
4- N-am cerut decat sa-si respecte programul la clasa si sa trateze copiii cu respect, daca-l pretinde si dumneaei. Ca pana la urma e modelul elevilor!
Iar comunicarea dintre invatator si parintii consta si in a colabora pentru a imprima copiilor o directie buna in ceea ce au de facut ca elevi!
Imi pare rau ca trebuie s-o spun, dar constat, din unele postari- raspuns la subiectul meu, ca unii dascali intr-adevar s-au indepartat mult de ceea ce ar trebui sa fie.
De asemenea, constat ca "sensibilitatea" de care dati dovada(unii dintre dumneavoastra) cand vine vorba sa va uitati in oglinda, va impiedica sa judecati obiectiv o situatie in care se poate ca, intr-adevar , un dascal sa fi gresit.
Am cerut o sugestie de a-mi exprima cu diplomatie nemultumirea.
N-am intrat pe acest forum sa barfesc (cum a spus cineva) si nici sa ma laud ca am fost invatatoare.
De altfel, faptul ca la clasa trebuie sa fii inainte de 8 , e un aspect pe care si cineva de pe strada l-ar sti.Si , daca in fiecare zi cel putin copil este facut "nesimtit", fara ca doamnei sa-i pese de ce-ar putea intelege copiii (in primul rand ) din asta, ceva nu-i in regula cu invatatoarea(nu cu copilul)!!
Indiferent ca as fi fosta invatatoare, muncitor necalificat sau ministru, in primul rand sunt parinte. Asta nu inseamna ca nu pot aprecia singura anumite atitudini si actiuni ale unui invatator/profesor, fara a se intelege prin asta ca trebuie sa cer socoteala despre cat de mult si de bine transmite informatiile la scoala.
Am crezut ca sunteti primii care intelegeti rostul acestui forum, in care parintii sa intrebe, iar dumneavoastra sa raspundeti!
Pacat ca intelegeti s-o faceti in asemenea mod!

E aceeasi atitudine de " a baga pumnul in gura" pe care o regasesc cu succes la doamna invatatoare!
Va doresc succes in eficienta acestui forum!
(Probabil veti intelege de ce nu voi mai posta).

FELICITARI!!!!!!!UN ALT PARINTE !
dora_popa71
 
Mesaje: 6
Membru din: 30 Iun 2011, 11:32

Re: Invatatoarea jigneste copiii!!!

Mesajde ioana33 » 26 Iul 2011, 10:53

Si eu va inteleg si va sustin ( sunt profesor).
In primul rand ca nu vad de ce dati explicatii. Pe nimeni nu priveste de ce ati renuntat la invatamant, e strict decizia dumneavoastra.
Aveti mare dreptate sa fiti ingrijorata. Eu as merge si as discuta direct cu invatatoarea, iar daca atitudinea ar fi de sfidare/nepasare, as merge la directoare.
Vazand majoritatea raspunsurilor de aici nu ma mira de ce invatamantul romanesc e la coada....., suntem in cadere libera.

Deci, indiferent ca fiica dv ar fi facut ceva, ar fi avut o atitudine nepotrivita, trebuie mustrata/atentionata, dar in alt mod. Se poate face totul astfel incat ea sau copilul respectiv sa se simta rusinat. A folosi cu regularitate asemenea cuvinte nu ii fac cinste invatatoarei dand un exemplu negativ copiilor.
Jignirile sunt considerate tot ABUZ,deci nu e ceva de neglijat, chiar daca pentru multi pare ceva minor.

Oricum, nu era aici locul cel mai indicat sa deschideti un asemenea subiect, sunt forumuri de parinti, despre copii unde sunt subiecte similare.
Cert este ca situatia, din felul in care ati descris-o, nu e ok, iar eu as muta copilul.
ioana33
 
Mesaje: 2
Membru din: 17 Feb 2010, 12:38

Re: Invatatoarea jigneste copiii!!!

Mesajde iannis » 27 Mar 2013, 19:25

Buna seara
Si eu sunt invatatoare si am copil clasa 1.Atunci cand mi-am inscris copilul la scoala m-am informat foarte mult referitor la cadrul didactic al copilului meu .In 90% din cazuri am auzit numai lucruri de bine.Copilul meu a fost agresat, atat verbal cat si fizic( dovedite prin certificate medicale).Nu mi-am crezut copilul atunci cand mi-a spus ca l-a batut doamna( am mers pe principiul ca , in general, copiii mai mint).Cand a inceput sa faca pipi in pat de 6 ori pe noapte si sa planga in somn, am realizat cat de grava era situatia.Am ales varianta transferului.A trecut un an si inca facem terapie.
Ajuta-ti copilul!
Si inca ceva:cineva m-a intrebat varsta invatatoarei copilului meu( inainte sa inceapa scoala).Am spus ca este o doamna cu multa experienta.Mi-a spus ca o sa vad mai tarziu daca am luat decizia corecta.Am aflat.
Nu ma intelegeti gresit:nu am nimic cu dascalii in varsta-si mama mea e in sistem de 38 de ani-, dar consider ca datorita uzurii la care suntem supusi , dupa un anumit timp, nu mai avem rabdarea necesara si mai "scapam" astfel de lucruri-desi nu este normal.
iannis
 
Mesaje: 1
Membru din: 12 Ian 2009, 16:03

Anterior

Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori