Invatamantul primar si prescolar in pericol

Mesajde gherghescudoina » 01 Feb 2008, 17:10

aşa este, adina, şi eu caut acum forumul cu Legea Învăţământului dar nu prea găsesc ce vreau...
Într-un fel îmi convine cum este elaborată acum legea...cu puţin efort lucrurile se pot clarifica şi cei care au absolvit Colegiul şi Liceul Ped să fie plătiţi prof II ( mare diferenţă la salar nu-i oricum,..)
gherghescudoina
 
Mesaje: 285
Membru din: 26 Ian 2007, 18:03
Localitate: BARLAD-VASLUI


Mesajde carmenbarcan » 04 Feb 2008, 17:21

Nu mai inteleg nimic. Pana acum invatatorii care au absolvit o facultate care nu era in profilul postului erau considerati institutori 1 si platiti ca atare, de acum nu se va mai tine cont de aceste studii la salar in cazul in care lucreaza tot in invatamantul primar? Nu mai sunt tot studii superioare dobandite cu mult efort, pentru care ne-am macinat sanatatea, ne-am neglijat familia si, nu in ultimul rand, am cheltuit bani? Numai cine a trecut prin atatea zeci de examene poate sa inteleaga aceasta situatie!
carmenbarcan
 
Mesaje: 46
Membru din: 24 Mar 2007, 23:06

Mesajde adinatulbure » 05 Feb 2008, 11:29

vOR FI PLATITI CA PROFESORI 1
adinatulbure
 
Mesaje: 435
Membru din: 15 Feb 2005, 14:41

Mesajde cadrudid » 05 Feb 2008, 11:42

depinde ce se intelege prin "pregatire superioara in profilul postului".
Avatar utilizator
cadrudid
 
Mesaje: 295
Membru din: 15 Oct 2004, 12:35

Mesajde adinatulbure » 06 Feb 2008, 00:26

Mai cititi o data art 186 . indiferent de profil se salarizeaza corespunzator celor mai inalte studii, indiferent de postul pe care il ocupa. Asa e propunerea.
adinatulbure
 
Mesaje: 435
Membru din: 15 Feb 2005, 14:41

Mesajde cadrudid » 06 Feb 2008, 00:41

va referiti la proiect?
Avatar utilizator
cadrudid
 
Mesaje: 295
Membru din: 15 Oct 2004, 12:35

Mesajde carmenbarcan » 06 Feb 2008, 12:52

Da, in proiect, art 186d (referitor la salarizare), iar conform art 38 eu inteleg ca ocupa functia didactica de invatator, datorita absolvirii liceului pedagogic.
carmenbarcan
 
Mesaje: 46
Membru din: 24 Mar 2007, 23:06

Mesajde cadrudid » 07 Feb 2008, 10:25

inteleg din proiect ca, daca ai studii superioare care nu sunt in profilul postului, dar cu modul pedagogic, tu, ca absolvent de liceu pedagogic, devii institutor. (si inca o chestie: nu mai exista institutor i sau ii)

profesor pentru invatamantul primar devii numai daca ai absolvit studii superioare in profil, adica stiintele educatiei.
Avatar utilizator
cadrudid
 
Mesaje: 295
Membru din: 15 Oct 2004, 12:35

Mesajde gherghescudoina » 07 Feb 2008, 18:43

în Statut nu exista nici până acum Institutor I sau II dar aşa cum ştim toţi în Grila de salarizare se făcea diferenţa
Mi s-ar părea corect să se aplice un spor la salar pt cei care au Studii superioare şi atât!
gherghescudoina
 
Mesaje: 285
Membru din: 26 Ian 2007, 18:03
Localitate: BARLAD-VASLUI

Re: invatamant primar

Mesajde catalin19742000 » 11 Mar 2009, 09:21

massy_66xxx scrie:INTREBARE : De ce atatia absolventi ai LICEELOR PEDAGOGICE si-au continuat studiile pe specializarea invatamant primar, iar altii, tot absolventi ai liceelor pedagogice, si-au dorit altceva decat invatamant primar (DREPT, MANAGEMENT, FINANTE-BANCI S.A) dar continua sa ramana pe posturi in invatamantul primar ca INSTITUTORI I ? :x NU CREDETI CA PENTRU A PROGRESA FIECARE TREBUIE SA FACA MESERIA PENTRU CARE S-A SPECIALIZAT? Ani in sir, acesti institutori I , a caror specializare n-avea nimic in comun (si inca nu are) cu invatamantul primar,,, au lovit" in toti cei care faceau aceeasi munca cu ei, dar n-aveau studiile lor.
Astfel, corect mi s-ar parea ca fiecare sa treaca pe postul pentru care s-a pregatit(matem., rom., ist. etc) ca profesori, iar cei care raman in invatamantul primar, daca n-au studii superioare pentru acest nivel, sa ramana in continuare invatatori. :roll:


Ce mai pot sa zic? Am ramas fara cuvinte...
Sa inteleg ca domnia ta nu prea esti de acord cu situatia in care cineva (sa spunem EU) a terminat si o facultate, dar a ramas tot invatator si este platit putin mai mult!? Ceea ce vi se pare dumneavoastra corect, mie mi se pare ca miroase a o MARE, EXTRAORDINAR DE MARE... PROSTIEEE!
Dupa mine, toti invatatorii ar trebuie sa urmeze o institutie de invatamant superior... Le mai deschide ochii, urechile, le mai... largeste orizontul (cu conditia sa existe "putinta", nu numai "dorinta" :evil: )...
Asa cum am mai spus, va spun si dumneavoastra vorba epigramistului:
"Asa e soarta boului,
Vitel adult,
Sa stea la poarta noului
Nitel mai mult!" :twisted:
catalin19742000
 
Mesaje: 16
Membru din: 21 Mai 2005, 15:02

Mesajde catalin19742000 » 11 Mar 2009, 09:23

gherghescudoina scrie:în Statut nu exista nici până acum Institutor I sau II dar aşa cum ştim toţi în Grila de salarizare se făcea diferenţa
Mi s-ar părea corect să se aplice un spor la salar pt cei care au Studii superioare şi atât!

Cand ati lecturat ultima oara statutul? Mai citi-l odata si veti observa ca se face diferenta dintre institutor I si institutor II... :D
Va las sa descoperiti dvs. articolul cu pricina... Daca nu puteti, dati-mi de stire si va ajut... :twisted:
catalin19742000
 
Mesaje: 16
Membru din: 21 Mai 2005, 15:02

Mesajde manuelanicorescu » 11 Mar 2009, 14:16

Cata aciditate in cuvintele de mai sus!!!!!!! Va simtiti mai bine acum dupa ce ati "deschis ochii si urechile " bietilor invatatori care " ar trebui sa mai urmeze o institutie de invatamant superior"?????
manuelanicorescu
 
Mesaje: 152
Membru din: 28 Oct 2007, 11:13

Ordonanta de Urgenta

Mesajde simy » 11 Mar 2009, 14:31

Vine Ordonanta de urgenta care face ordine in invatamantul primar si prescolar! Precizeaza drepturile salariale ce se cuvin absolventilor de licenta Bologna pentru inv primar si prescolar.
simy
 
Mesaje: 91
Membru din: 04 Ian 2006, 22:56

Mesajde gherghescudoina » 11 Mar 2009, 16:35

catalin19742000 scrie:
gherghescudoina scrie:în Statut nu exista nici până acum Institutor I sau II dar aşa cum ştim toţi în Grila de salarizare se făcea diferenţa
Mi s-ar părea corect să se aplice un spor la salar pt cei care au Studii superioare şi atât!

Cand ati lecturat ultima oara statutul? Mai citi-l odata si veti observa ca se face diferenta dintre institutor I si institutor II... :D
Va las sa descoperiti dvs. articolul cu pricina... Daca nu puteti, dati-mi de stire si va ajut... :twisted:



Unde scrie Inst I, II?????????????? Scrie DOAR institutor!

Art. 32. – Functiile didactice de predare sunt:
(1) în unitatile de învatamânt preuniversitar:
a) prescolar: profesor pentru învatamântul prescolar, institutor, educatoare;
b) primar: profesor pentru învatamântul primar, profesor itinerant, învatator,
institutor;
c) gimnazial, liceal: profesor, instructor de practica, profesor corepetitor;
d) tertiar non-universitar: profesor, instructor de practica, profesor corepetitor;
aici e vorba despre noul Statut..............il caut imediat si pe cel vechi, in vigoare!!

am gasit!!!

TITLUL II
Învăţământul preuniversitar

CAPITOLUL I
Funcţiile didactice şi didactice auxiliare.
Condiţiile pentru ocuparea acestora

Secţiunea 1
Funcţiile didactice şi didactice auxiliare

Art. 5. - (1) Funcţiile didactice sunt:

a) în învăţământul preşcolar: educator/educatoare; institutor/institutoare;

b) în învăţământul primar: învăţător/învăţătoare; institutor/institutoare;

c) în învăţământul secundar: profesor, profesor-psihopedagog, maistru-instructor;

d) în învăţământul special şi în comisiile de expertiză complexă: educatoare/educator, învăţător, învăţător itinerant, institutor, profesor, profesor itinerant, profesor de educaţie specială, profesor-psihopedagog, profesor-psiholog şcolar, profesor-logoped, maistru-instructor, învăţător-educator, profesor-educator.

UNDE SCRIE DE INSTITUTOR I, II???
INVATA D-TA SA CITESTI, mai citeste ceva despre bunul simt, despre INFORMARE, ............apoi deschide gura!!!! :!: :!: :!: :!: :!: :!:
Ultima oară modificat de gherghescudoina pe 11 Mar 2009, 21:21, modificat 1 dată în total.
gherghescudoina
 
Mesaje: 285
Membru din: 26 Ian 2007, 18:03
Localitate: BARLAD-VASLUI

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori