Intrebari- noul curriculum

Intrebari- noul curriculum

Mesajde florentina_gioarsa » 10 Dec 2008, 23:37

Apelez la ajutorul vostru.... Am facut planificarea tematica dupa cum m-am priceput, in functie de anumite indicatii, de ce am gasit si aici pe didactic... Dar, la ultima inspectie mi s-a atras atentia ca nu este corect ce am facut! Se pare ca trebuie ca fiecare tema mare ( ex: cum, cand se intampla?") sa aiba in total, pe TOT ANUL SCOLAR, 5 saptamani. (saptamani care la mine in planificare s-au epuizat dupa proiectul "Toamna"). Asadar eu nu mai am voie sa planific aceasta tema mare pana la sfarsitul anului scolar. In aceste conditii...proiectele "Iarna" sau "Primavara" unde le voi putea incadra? In ce tema? Daca are cineva o alta planificare tematica, va rog sa ma ajutati! (desi tot ce am consultat aici pe site....era pe acelasi model cu ce am facut si eu) Poate colegele care au lucrat si in anii trecuti pe metoda proiectelor ne pot ajuta. Va multumesc.
florentina_gioarsa
 
Mesaje: 110
Membru din: 06 Mai 2006, 12:28

Mesajde monomonica » 11 Dec 2008, 19:34

Incercati ca pentru fiecate tema mare proiectele tematice sa nu aiba o intindere maxima de 5 saptamani, faceti proiecte mai multe dar pe o perioada mai scurta si introduceti si teme de interes pentru copii.
monomonica
 
Mesaje: 21
Membru din: 18 Ian 2008, 21:22

PLANIFICARE

Mesajde nora45o » 12 Dec 2008, 22:28

Este o neintelegere: nu tema(oricare din cele 6) se intinde pe 5(3,2,1)saptamani, ci proiectele ce abordeaza o tema sau alta. Nu poti planifica mai mult de 7 proiecte pe an, iar un proiect nu poate fi mai lung de 5 saptamani, dar poti avea si proiecte de o saptamana. Prin urmare, in cadrul temei "Cand, cum....", poti planifica proiecte in fiecare anotimp. Exista saptamani, intre proiecte, in care poti planifica, asa cum ti s-a sugerat, deja, teme de interes pt. copii, avand grija sa existe o oarecare legatura cu proiectul anterior, sau "sa pregatesti terenul" pt. proiectul urmator. Succes in proiectarea activitatii!
nora45o
 
Mesaje: 35
Membru din: 10 Dec 2007, 20:37

Mesajde teo_tudora » 15 Dec 2008, 10:13

Poti planifica mai mult de 7 proiecte pe an scolar dar cu conditia ca cel mult 7 din ele sa se desfasoare pe parcursul a 5 saptamani.Cat despre abordarea celor 6 teme,poti reveni orcand la care din ele doresti pentru ca nu este obligatoriu ca toate sa aiba aceeasi pondere in decursul unui an scolar.Toate aspectele sunt specificate in currriculum dar e normal ca la inceput sa mai existe si nelamuriri.Sper ca nu ati avut probleme la inspectie din cauza asta.
teo_tudora
 
Mesaje: 44
Membru din: 16 Feb 2007, 19:56


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori