intrebari despre DACI

intrebari despre DACI

Mesajde radion » 27 Mai 2006, 16:03

Care este rationamentul faptului ca am devenit romani din daci?
Oare acelasi rationament ne impinge la concluzia ca acum ne putem numim rusmani pentru ca au trecut si rusii pe aici?
In loc sa ne mandrim cu faptul ca avem stramosi mai vechi si mai numerosi decat romanii ne mandrim ca ne-am luat numele in urma unui act homosexual.
Au stat romanii aproape 500 ani peste germanici si unde este influenta?(excludeti-o pe cea a bisericii catolice)
Nu cumva limba noastra de astazi si latinitatea a fost impusa cu forta de scoala ardeleana pentru a trezi nationalismul in transilvania?
Nu sunt intrebari retorice.
Astept raspunsuri argumentate. Dar nu de la cei care mint copii la scoala pentru ca " asa este programa".
radion
 
Mesaje: 1
Membru din: 27 Mai 2006, 15:36

referitor la daci

Mesajde istoricul » 31 Mai 2006, 16:11

in primul rand va recomand sa cititi cat mai multe carti in legatura cu latinitatea limbii romane, eventual daca insistati va trimit eu o lista saptamana viitoare

in legatura cu nationalismul impus de scoala ardeleana, ar trebui observat contextul in care acest lucru s-a realizat si mai apoi alte probleme, si sa nu uitam un lucru popoare latine sunt si francezii, spaniolii si italienii care la randul lor au suferit influente din parte popoarelor barbare : vizigoti, ostrogoti, franci, au fost si ele la randul lor ocupate de alte state, dar tot la imaginea romana, galica si basca se raporteaza...asa ca discutia nu cred ca si-ar mai avea rostul

daca doriti sa mai discutati va las casuta mea de email wwtavi@email.ro
istoricul
 
Mesaje: 1
Membru din: 12 Oct 2005, 23:25

Mesajde rosioru » 30 Aug 2006, 14:42

Si eu va recomand sa mai cititi lucrari de specialitate referitoare la perioada antica si medievala romaneasca.
De ce sunteti necajit ca romanii se "trag" din romani???

In loc sa ne mandrim cu faptul ca avem stramosi mai vechi si mai numerosi decat romanii ne mandrim ca ne-am luat numele in urma unui act homosexual.


Cum puteti sa spuneti asa ceva! :oops: :oops:

Cred ca un raspuns argumentat nu poate sa vi-l ofere decat un profesor de istorie, dar dvs. nu vreti asa ceva.
Astept raspunsuri argumentate. Dar nu de la cei care mint copii la scoala pentru ca " asa este programa".


De fapt ce vreti sa demonstrati? :roll:
Avatar utilizator
rosioru
 
Mesaje: 305
Membru din: 06 Ian 2005, 17:17
Localitate: Constanta

Mesajde danis2176 » 21 Feb 2007, 00:08

Mie mi se pare intemeiata, pe undeva, intrebarea ridicata aici. Ca profesori de istorie responsabili ar trebui sa raspundem unor astfel de provocari, nu sa incercam tot felul de tertipuri cu "ce incercati sa demonstrati" sau "cum puteti spune asa ceva". Ar trebui sa raspundem asa cum trebuie, cu trimiteri la documente si argumente plauzibile. Promit ca data viitoare voi posta un articol mai lung pentru a raspunde cat de cat acceptabil.
Avatar utilizator
danis2176
 
Mesaje: 88
Membru din: 19 Aug 2004, 12:54
Localitate: timisoara

re:

Mesajde aelianus » 23 Mar 2007, 20:44

Un lucru este clar: romanii au avut o influenta determinanta in formarea poporului roma^n, insa asta nu intra in contradictie cu faptul ca ne tragem in principal din daci.

Toate popoarele au suferit astfel de influente si de schimbare a numelui lor precum si a numelui tarii lor:eleni-greci, otomani-turci, romani-italieni, gali-francezi...

Nu stiu daca noi am fost neaparat cei care ne-am ales sa ne numim asa, insa toti strainii ne percepeau ca romani si ne numeau ca atare:valahi, vlahi, olahi. Vezi link-ul:

ro.wikipedia.org/wiki/Valahi

www.ro.wikipedia.org/wiki/Valahi
aelianus
 
Mesaje: 18
Membru din: 16 Feb 2007, 12:33


Înapoi la Istorie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori