intrebare

intrebare

Mesajde dbv » 27 Noi 2006, 23:30

liderul de sindicat din unitate,poate sa faca parte din comisia de evaluare a unitatii,?
dbv
 
Mesaje: 506
Membru din: 09 Oct 2006, 17:46

Mesajde emese_d » 28 Noi 2006, 00:11

Daca te referi la Comisia pentru Evaluarea si Asigurarea Calitatii, raspunsul este: DA, liderul de sindicat face parte (obligatoriu) din aceasta comisie.
Componenta CEAC:
* 1-3 cadre didactice alese prin vot secret de Consiliul Profesoral
* reprezentantul parintilor
* reprezentantul Consiliului local
* reprezentantul sindicatului
* reprezentantul elevilor (liceu, SAM, daca este cazul)
* reprezentantul minoritatilor nationale (daca este cazul)
* reprezentantul angajatorilor (sau ceva de genul asta pt. SAM, daca este cazul)
* + coordonatorul comisiei (directorul sau un cadru didactic desemnat de catre acesta)
emese_d
 
Mesaje: 273
Membru din: 03 Feb 2006, 22:43
Localitate: Brasov

Mesajde dbv » 28 Noi 2006, 00:16

lidera noastra de sindicat este si coordonatoarea comisiei de evaluare a calitatii la propunerea directiunii
dbv
 
Mesaje: 506
Membru din: 09 Oct 2006, 17:46

Mesajde emese_d » 28 Noi 2006, 00:27

Foarte bine! Si care este problema? Omul face parte oricum din comisie...
Daca e si coordonator si sindicalist... le-a impuscat pe amandoua deodata! Doar ca scoala a pierdut un om care sa munceasca efectiv....
emese_d
 
Mesaje: 273
Membru din: 03 Feb 2006, 22:43
Localitate: Brasov

intrebare

Mesajde catadeli35 » 28 Noi 2006, 00:43

Asa este!
catadeli35
 
Mesaje: 161
Membru din: 25 Oct 2005, 20:29

intrebare

Mesajde dbv » 28 Noi 2006, 00:53

la noi in unitate Comisia C.E.A.C are urmatoarea componenta:
-cadru didactic-liderul de sindicat
-reprezentantul parintilor-0
-reprezentantul Consiliului local-(inca nu-l cunoastem)
-reprezentantul sindical-normal ca liderul de sindicat
-coordonator comisie-liderul de sindicat
dbv
 
Mesaje: 506
Membru din: 09 Oct 2006, 17:46

Mesajde emese_d » 28 Noi 2006, 01:43

Aceasta situatie mi se pare tragi-comica! Liderul de sindicat vrea sa faca singur toata munca? Este foarte mult de lucru... ii doresc spor la treaba!
Este singurul om capabil, activ si cu chef de munca sau crede ca poate sa faca singur o comisie?
Imi pot imagina situatii extreme in care o gradinita are 4-5 educatoare in total, dintre care una e director, una lider de sindicat, una fara chef de munca, una dezinteresata si una "batuta-n cap"...
Spune-mi clar cu ce te pot ajuta, ce ai vrea sa auzi? Vrei sa te compatimesc pentru ce nebunie este la voi sau chiar vrei si poti sa faci ceva ca sa urnesti treaba? Daca vrei sa cautam solutii la aceasta situatie, spune-mi cate cadre didactice sunteti in total si cum s-a ajuns la aceasta componenta a comisiei? Oricum, reprezentantul parintilor si cel al Consiliului local trebuie sa fie prezente cat se poate de active in aceasta comisie, nu doar cu numele cum ne-am obisnuit sa-i trecem pe lista in Consiliul de administratie sau in alte grupuri de lucru formate obligatoriu.
emese_d
 
Mesaje: 273
Membru din: 03 Feb 2006, 22:43
Localitate: Brasov

Mesajde lenu » 29 Noi 2006, 21:49

Din câte ştiu reprezentantul Consiliului local a fost numit încă de anul trecut, aşa că ori cadrele nu sunt informate, ori conducerea este "bătută în cap". Şi înclin să cred a doua variantă pt. că nu este posibil ca această comisie să nu aibă nominalizat până la această dată reprezentantul părinţilor.
Chiar azi am discutat subiectul cu colegă care mi-a spus că la ea la şcoală în această comisie erau puse persoane numite de director. Ştiu că această comisie trebuie să se aleagă prin vot secret. Cel puţin aşa a fost la mine la grădiniţă.
Mai multe informaţii, te rog!
Şi ca să răspund la întrebarea ta iniţială, da, liderul de sindicat este obligatoriu parte componentă a comisiei.
lenu
 
Mesaje: 44
Membru din: 09 Noi 2006, 10:56

intrebare

Mesajde dbv » 30 Noi 2006, 18:59

stiu si eu ca liderul de sindicat face parte din comisie dar ca observator,nu indeplinind atatea functii (asa ar fi corect si legal)
dbv
 
Mesaje: 506
Membru din: 09 Oct 2006, 17:46


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori