intrebare post suplinire

intrebare post suplinire

Mesajde flor_03 » 06 Ian 2012, 12:31

buna ziua,as dori sa stiu daca pe undeva ,prin tg jiu,sau localitatile limitrofe,exista vreun post la prescolari pt suplinire,incepand cu semestrul al doilea al acestui an?va multumesc
flor_03
 
Mesaje: 15
Membru din: 17 Noi 2007, 22:44

Re: intrebare

Mesajde emil » 06 Ian 2012, 15:03

flor_03 scrie:buna ziua,as dori sa stiu daca pe undeva ,prin tg jiu,sau localitatile limitrofe,exista vreun post la prescolari pt suplinire,incepand cu semestrul al doilea al acestui an?va multumesc

Cu parere de rau, va atrag atentia ca trebuie sa scrieti corect, sunteti pe un site al cadrelor didactice.
Va multumesc pentru intelegere
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: intrebare post suplinire

Mesajde flor_03 » 03 Apr 2012, 10:41

Buna ziua!Va asigur ca stiu sa scriu corect!
flor_03
 
Mesaje: 15
Membru din: 17 Noi 2007, 22:44

Re: intrebare post suplinire

Mesajde emil » 03 Apr 2012, 15:35

flor_03 scrie:Buna ziua!Va asigur ca stiu sa scriu corect!


Va asigur ca scrieti foarte incorect, atat din punct de vedere sintatic cat si ortografic. Daca nu sunteti sigura de ceea ce spun eu, consultati Gramatica Aacademiei sau vreun coleg care stie.
Nu vreau sa continui aceasta discutie, am intervenit de nenumarate ori pentru a va proteja pe dvs. dar si pentru a pastra valoarea acestui portal. De aceea cred ca nu mai este nevoie de comentarii inutile si justificari.

Va multumesc pentru intelegere si pentru faptul ca nu veti continua cu aceleasi greseli.
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: intrebare post suplinire

Mesajde ianchis » 10 Apr 2012, 16:00

Daca erati un profesionist, ii dadeati doamnei/domnului un raspuns ca atare. Dle Emil Onea, mai schimbati-va placa. Asta e deja expirata. Nu va mai ia nimeni in serios. Faceti pe durul pe aici, scrieti reguli cu rosu la intrare, nu va dati seama cum cadeti in ridicol? A trecut era Comunismului! Mai bine construiti-va o masina a timpului si mergeti in epoca de care apartineti. Pe aici sunteti in plus!
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: intrebare post suplinire

Mesajde viocro » 11 Apr 2012, 00:02

În anul 2003 un grup de oameni inimoşi au avut o idee extraordinară. Cum a arătat proiectul la început, la câte uşi au bătut, de câte ori au trebuit să refacă ce au început pentru că nu era la înălţimea aşteptărilor, nu ştim. Nu s-a lăudat nimeni cu asta şi de aceea nu ştim câtă muncă a presupus. Dar putem face comparaţie cu câtă muncă ne ia nouă, spre exemplu, un fleac de parteneriat educaţional...
Din munca lor, voluntariatul şi consecvenţa lor de aproape zece ani, există astăzi Didactic.ro (şi forumul acestuia, adică acesta pe care scriu şi eu acum). Şi niciunul dintre aceşti oameni nu are cum fi aici în plus. Nici măcar cei care, între timp, poate s-au retras din echipă. Măcar atâta recunoştinţă merită din partea noastră, care beneficiem gratuit de facilităţile create.

Şi aici trebuie să scriem corect. Nu este messenger, nici facebook, este forumul cadrelor didactice. Numele nostru este asociat cu o şcoală, nu suntem în anonimat.
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Re: intrebare post suplinire

Mesajde emil » 11 Apr 2012, 00:08

ianchis scrie:Daca erati un profesionist, ii dadeati doamnei/domnului un raspuns ca atare. Dle Emil Onea, mai schimbati-va placa. Asta e deja expirata. Nu va mai ia nimeni in serios. Faceti pe durul pe aici, scrieti reguli cu rosu la intrare, nu va dati seama cum cadeti in ridicol? A trecut era Comunismului! Mai bine construiti-va o masina a timpului si mergeti in epoca de care apartineti. Pe aici sunteti in plus!


Nu este "comunism" si nici nu fac pe "durul"...este o solicitare de respect. Iar lumea chiar ma ia in serios, pentru ca multi au inteles ca trebuie sa scrie corect, in ciuda unor reactii violente si necivilizate ca a dvs.. Nu imi voi schimba niciodata placa pana cand oamenii nu vor intelege ca trebuie sa faca un minim efort ca sa comunice corect. Folosind un limbaj de lemn, va spun ca este chiar "european" aceast aspect...
Am observat ca oamenii care nu au argumente, iti zic "comunistule"! ...
Eu vă recomand să interveniţi atunci când aveţi ceva constructiv de spus!
Altfel, va rog sa va vedeti de ...didactic!

Multumesc!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: intrebare post suplinire

Mesajde sportiv » 11 Apr 2012, 22:12

Nu pot să nu intervin!
Se recomandă ca să se intervină pe forum ,doar atunci când este ceva ,,constructiv”? :D Cine hotărăște ce este (sau nu ) constructiv? Nu vă supărați,dle Onea,dar chiar că nu înțeleg! Argumentele sunt,si ele, relative ( cel puțin pentru dumneavoastră) și....! Poate observați ca forumul ,,didactic ro” nu mai are prea mulți ,,colaboratori” ,iar pentru cei care ar mai voi să spună câte ceva există rețineri ,din diverse motive (unul ar fi ,,înălțimea ”de la care-i priviți dumneavoastră),de aceea ,vă rog să lăsati forumul să-și ,,urmeze cursul” !
Respect pentru ceea ce ați facut și faceți la locul de muncă și pe forum ,dar lăsați-ne și pe noi ,,să încercăm să va ajungem”!
(Iertare pentru tot în această săptămână a patimilor!) :oops:
Paște cu bine!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: intrebare post suplinire

Mesajde emil » 11 Apr 2012, 23:34

Anul trecut am avut o discutie la Google Zurich cu o persoana care se ocupa de recrutari. A spus ca primul contact cu persoanele care acced sa lucreze in companie sunt resume-urile si emailurile, pe care citindu-le isi face o impresie importanta despre candidat. Si a spus ca il intereseaza forma. Mi-a confirmat ceea ce si eu judec la primul contact pe internet cu un om: modul in care isi redacteaza textul. Este esential pentru ca este prima "haina" pe care o vad... Uitati-va si dvs. la textul scris mai sus. Ce parere aveti despre comportamentul, despre cultura acelei persoane? Cum vreti sa va simtiti liberi aici? Sciind fara nicio regula, sau mai bine discutand liber despre orice va intereseaza din viata asta scurta?! Vi se pare cool sa va "eliberati" manjind spatiul si frame cu un text care este un exemplu negativ pentru copii, dar si o sfidare a bunului simt? Stiti cati copii/elevi se uita aici? Eu nu vreau sa vada aberatii de comunicare, ci doresc sa vada schimb de idei, discutie civilizata. NU au disparut utilizatorii didactic...Sunt zeci de mii, sunt oameni seriosi care stiu ce vor, scriu corect, intervin civilizat, scriu mesaje, cer ajutor, comunica, contribuie constructiv. Observatiile mele sunt directe si dure pentru ca nu imi place agresivitatea prostiei...Nu sunt mesaje "de sus" sunt mesaje directe, care nu convin pentru ca spun un adevar... Fiti sigur ca intervin, cand este nevoie si stiu ca sunt util si mai "constructiv" dar acele mesaje nu va intereseaza....
Ca sa "ajungeti din urma" oamenii care au ceva rezultate, aflati ca nu veti reusi niciodata cu o astfel de comunicare si cu aseenea atitudine legata de sfidarea regulilor. Dar ceea ce este extrem de periculos este faptul ca nu ii temperati nici pe elevi de la aceasta tendinta care, dvs. vi se pare cool! Am vazut colegi care deja nu mai stiu sa scrie un titlu la un material, nu mai respecta nicio regula chiar in comunicarea la clasa...
Va rog sa nu uitati ca orice comunitate, societate, exista numai daca are reguli si ordine... Aud des sloganul de lemn "a fi european", dar nu stim sa scriem un mesaj, sa comunicam ca intr-o lume corecta si asezata...
In saptamana patimilor sau in orice alta saptamana a anului va trebui sa intelegem ca trebuie sa ne comportam civilizat.
Comportament civilizat inseamna si sa nu sfidezi pe celalat...

Va doresc multa intelepciune!

PS. Iata profilul unei persoane care tot comenteaza pe aici, exact fara substanta, fara sa spuna nimic, ba nu are absolut nicio contributie la didactic:
Numele
xxx
Prenumele
xxx
Sex
Feminin

Ce parere aveti?
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: intrebare post suplinire

Mesajde sportiv » 12 Apr 2012, 16:55

Doamne! de ce nu pot ieși unii din ,,cămașa” pe care si-au îmbrăcat-o! Că recunoaștem unele ,,merite” este una,că cineva vrea să fie ,,deasupra”,de bine!
Dumnezeu să fie cu tine ,dle Onea! Din acest moment nu avem ce ne mai spune!
Recunosc ,,superioritatea” dv, a celui care nu lasă nicio cale de a se ,,ridica” (pe forum,cel puțin), nimeni,deasupra tuturor!
P.S Iata de ce auzim ,după a treia ,,lăsare” cântatul cocoșului”) :D
Paste cu bine tuturor!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: intrebare post suplinire

Mesajde emil » 12 Apr 2012, 23:15

sportiv scrie:Doamne! de ce nu pot ieși unii din ,,cămașa” pe care si-au îmbrăcat-o! Că recunoaștem unele ,,merite” este una,că cineva vrea să fie ,,deasupra”,de bine!
Dumnezeu să fie cu tine ,dle Onea! Din acest moment nu avem ce ne mai spune!
Recunosc ,,superioritatea” dv, a celui care nu lasă nicio cale de a se ,,ridica” (pe forum,cel puțin), nimeni,deasupra tuturor!
P.S Iata de ce auzim ,după a treia ,,lăsare” cântatul cocoșului”) :D
Paste cu bine tuturor!


Va puteti ridica draga domnule, prin lucruri bune si frumoase. Nimeni nu va opreste! Sunt aici pe didactic mii de oameni deasupra mea si a dvs. prin ceea ce fac la clasa, prin ceea ce produc aici sau in alta parte. Pe forum scriu anonimi cu XXX dar si oameni civilizati care deschid subiecte frumoase. Puteti sa ii cautati si ii veti gasi! Dialogul pe care il purtam nu are nicio legatura cu acei oameni care nu au nevoie de mustruluieli ca ale mele.
Ma bucur ca ati luat decizia inteleapta de a nu continua, mai ales ca nu prea este ceva de continuat pe tema asta!
M-as bucura daca ati invatat ceva, desi reluarea adresarii de un anumit tip... atunci cand argumentele va lipsesc imi dovedesc anumite lucruri..
Pe internet, nu haina face pe om ci textul si comunicarea face(sic!) pe om!

Succese maxime, sa luati lumina si sa va luminati!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: intrebare post suplinire

Mesajde ianchis » 13 Apr 2012, 00:25

Dar de unde stiti dvs, d-le Onea, ce facem si ce nu facem noi la clasa ?
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: intrebare post suplinire

Mesajde sportiv » 13 Apr 2012, 23:25

Este ,asa cum am spus,atotstiutorul ! Daca dl Onea nu considera lucrurile ,,bune și frumoase”-n-ai ce mai căuta pe forum!(cel puțin pe acest forum!) Are pâinea și cuțitul,deci își poate ,,tăia porția”! Am luat legătura și cu unii care-l cunosc,dar nu vreau să comentez! Face cele mai bune lucruri, este cel mai cel (probabil are fosti elevi parlamentari :D ) ,ce să mai discutăm! Ai dreptate ianchis ! Cei care au avut cât de cât ,,greață” s-au retras, cei care-l mai ,,înfruntă” prind greața,așa ca încet, încet îsi va scrie singur (că tot se pricepe cel mai bine!) :lol:
DUMNEAVOASTRĂ,DOMNULE,-așa e perfect-(SUNTEȚI UN ÎNFUMURAT ) și asta nu după părerea mea , ci a celor care vă cunosc prin Vrancea!
Să mâncați mielul sănătos! (nu cel din plocon).
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: intrebare post suplinire

Mesajde emil » 14 Apr 2012, 12:22

sportiv scrie:Este ,asa cum am spus,atotstiutorul ! Daca dl Onea nu considera lucrurile ,,bune și frumoase”-n-ai ce mai căuta pe forum!(cel puțin pe acest forum!) Are pâinea și cuțitul,deci își poate ,,tăia porția”! Am luat legătura și cu unii care-l cunosc,dar nu vreau să comentez! Face cele mai bune lucruri, este cel mai cel (probabil are fosti elevi parlamentari :D ) ,ce să mai discutăm! Ai dreptate ianchis ! Cei care au avut cât de cât ,,greață” s-au retras, cei care-l mai ,,înfruntă” prind greața,așa ca încet, încet îsi va scrie singur (că tot se pricepe cel mai bine!) :lol:
DUMNEAVOASTRĂ,DOMNULE,-așa e perfect-(SUNTEȚI UN ÎNFUMURAT ) și asta nu după părerea mea , ci a celor care vă cunosc prin Vrancea!
Să mâncați mielul sănătos! (nu cel din plocon).

Vad ca nu v-ati tinut de promisiunea de a inceta discutia in care, incet, incet, va dati arama pe fata! Continuati cu cercetarile, incercati si la foruri competente, SRI, securitate, militie!
Cat despre acuzatia de plocon, sa va fie rusine, sunteti in apropierea sarbatorii Pastelui, a Invierii. De altfel, pentru toate acuzatiile si injuriile transmise de dvs. si retinute de mine cu grija(!) exista si justitie!
Feelingul meu nu ma inseala, asupra oamenilor ca dvs., putini, dar capabili sa manjeasca tare lucrurile frumoase. De altfel, sunteti printre putinii, cam cat degetele de la o mana, care transmit de ani multi injurii si acuzatii nefondate. Aceasta este o caracteristica a oamenilor marunti care nu mai au argumente, nu construiesc nimic, doar ataca "ad hominem".
Va recomand sa aveti mare grija! Greata va apartine si s-ar putea sa aveti nevoie de multe lamai ca sa o tratati!
Cat despre afirmatia persoanei cu profilul XXX, desi nu mi-am propus sa ii raspund, ii spun ca moderez zilnic, impreuna cu echipa, zeci sau sute de materiale si pot sa imi fac o impresie destul de clara asupra calitatii edducatorilor adevarti, indragostiti de meseria lor, care fac minuni la clasa. Si acestia sunt dominanti pe didactic.ro! Acei educatori sunt oameni deschisi, au profile clare, nu se ascund si nu se angajeaza in discutii inutile. Ei nu au plecat si nu pleaca nicaieri, isi vad de treaba lor si intervin pe topicuri de interes profesional, mai putin pe cele de interes sindical, pentru ca nu ii intereseaza. Va informez ca pe didactic sunt aproape 150.000 de utilizatori care propun materiale de ordinul zecilor sau chiar sutelor, pe zi, in perioadele de varf. Acesti oameni speciali sunt valoarea acestui portal care implieste 10 ani.
Va anunt ca nu mai accept injuriile dvs. si atacurile la persoana sau daca le veti scrie in continuare, va anunt ca le faceti pe propria raspundere si vor fi impotriva dvs.
Am incetat orice discutie la acest topic. Daca doriti un topic de injuraturi si denigrari, unde sa va varsati rautatea, puteti sa deschideti unul. Va va fi permis, daca nu veti folosi cuvinte licentioase si veti avea argumente la tot ceea ce afirmati. Puteti cere acolo oamenilor sa scrie fara reguli, sa comunice ca la ... cartier... sa ii invete pe elevi cum doriti dvs. Puteti sa le cereti parerea construirii unui forum unde sa fiti dvs. "seful", ca sa nu mai suferiti...si sa dati regulile pe care le doriti dvs. Oamenii inteligenti si rationali vor judeca! Cat priveste situatia loco, de vazut ca nu v-a dat nimeni afara de pe forum ci v-a lasat sa va varsati ..., asa cum se vede! Daca doriti sa il parasiti, impreuna cu aliatii dvs. de nadejde, am fi foarte bucurosi, nu ne veti lipsi!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: intrebare post suplinire

Mesajde sportiv » 14 Apr 2012, 19:21

:D Niciun ,,plocon " pe la ISJ-uri!(Toti din sistem stim asta)! INFUMURAT nu este injuratura-este chiar ceea ce am aflat de la SRI,securitate , militie!- ! Cei 150 000 de utilizatori sunt ,mai ales,datorita dumneavoastra pe didactic,dar nu prae stim toti acest lucru,acum l-am aflat!
Oricum, SANATATE DUMNEAVOASTRA si imaculatilor inspectori,care au facut si fac ,,totul" pentru invatamantul romanesc!(prosper,de altfel) :lol:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Următorul

Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori