Intrebare pentru colegii "didactici"...

Intrebare pentru colegii "didactici"...

Mesajde marian_dorin » 14 Mar 2007, 19:31

Dragi colegi ,


Am o mare intrebare pentru voi , cei care ma cunosc si nu numai , i-as ruga tare mult sa imi raspunda la aceasta!

Astfel , eu vreau sa va intreb daca ati facut vreodata ( sau nu este necesar? ) SERBARE DE PASTI ; si daca da , ce ati facut ?

Eu , cum sunt in primul meu an de predat , nu stiu sigur daca trebuie sa fac o astfel de serbare... Se poate face cumva si o sceneta ?

VOI CE ATI FACUT ?


PS : Pe didactic , nu am vazut nimic inchinat sarbatorilor pascale...

Astept cu mare interes raspunsurile voastre!
Va multumesc!

Al vostru ,
Marian din Sibiu :P
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU

Mesajde muntenita_c » 14 Mar 2007, 21:21

Salut! Eu, cum nu sunt foarte veche in invatamant(8 ani), as putea sa iti sugerez sa faci o mica serbare la biserica. Eu am facut asa ceva de Craciun si as vrea sa fac si de Pasti , anul acesta. Bafta!
muntenita_c
 
Mesaje: 70
Membru din: 07 Ian 2006, 19:59

Mesajde ioara » 14 Mar 2007, 22:13

De obicei fac o lectie "deschisa", care dureaza 2 ore. In prima parte invit preotul, profesorul de religie si parintii. Preotul vorbeste despre semnificatia sarbatorii, fac o prezentare ppt care cuprinde picturi celebre inspirate de aceasta mare sarbatoare a crestinatatii,iar in ora a doua fac pictura de icoane si ornare de oua, finalizata cu o expozitie. dupa vacanta, in prima zi fac mereu concursul "Cel mai frumos ou", asa ca elevii au o mare grija toata vacanta!!!
ioara
 
Mesaje: 108
Membru din: 14 Sep 2006, 00:11
Localitate: Tecuci, Gl

Mesajde aalliinnaa » 14 Mar 2007, 23:30

Este un preot ortodox care canta canta cantece pascale populare...stiti cumva cum se numeste?
Avatar utilizator
aalliinnaa
 
Mesaje: 594
Membru din: 28 Mai 2004, 17:15
Localitate: Suceava

Mesajde marian_dorin » 15 Mar 2007, 19:44

Va multumesc tuturora pentru sugestiile oferite!


Totodata , mai astept si alte sfaturi si de le ceilalti utilizatori ... :lol:
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU

Mesajde magda » 15 Mar 2007, 21:22

Cred ca este vorba de Pomohaci daca nu ma insel...(PENTRU ALINA)
Avatar utilizator
magda
 
Mesaje: 20
Membru din: 29 Ian 2005, 01:51
Localitate: Constanta

Mesajde mihaela_j65 » 15 Mar 2007, 23:16

Eu nu am facut niciodata serbare cu ocazia sarbatorilor pascale. Am avut impartiti copiii pe echipe si am realizat (pe parcursul a doua saptamani) proiecte cu titlul Pastele la romani cu obiceiuri de pe mai multe meleaguri ale tarii, colaje, desen si poezii inchinate acestui eveniment. Avand in clasa si copii ortodocsi si catolici a fost un fel de schimb de experienta (mai ales la clasele III-IV). Fiecare echipa si-a prezentat proiectul in fata clasei, am decorat un ou la educatie plastica (pe foi de bloc) si pe oua fierte decoratiuni cu hartie creponata si abtibilduri.
S-au primit premii si calificative. Si ... cel mai asteptat moment a fost sa manance oul decorat.
Am uitat sa specific ca aceste activitati s-au desfasurat in cadrul disciplinei optionale Comunicare din perspectiva literaturii si artelor. Se pot realiza si ca activitati educative.
Copiilor mei le-a placut.
Succes si tie daca vei realiza ceva din activitatile noastre!
"Singurul mod de a descoperi limitele posibilului este sa mergi dincolo de ele, catre imposibil"
mihaela_j65
 
Mesaje: 1159
Membru din: 03 Noi 2006, 15:46
Localitate: Halaucesti-Iasi

Mesajde marian_dorin » 16 Mar 2007, 18:04

Mihaela ,

Iti multumesc frumos pentru ideile tale si pe care , bineinteles , ca de la toti cei care mi-au raspuns la intrebarea mea , o sa "iau" ( preluez ) cate ceva...

Important este ca trebuie sa fac ceva pentru aceste sarbatori! :)

Oricum , VA MULTUMESC tuturora si mai astept ( inca ) si alte sugestii!

Al vostru ,
Marian :P
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU

Intrebare pentru colegii "didactici"

Mesajde anahodoroaba » 16 Mar 2007, 19:52

In saptamana mare, parintii, de altfel totii crestinii, au cu totul alte preocupari: merg la biserica, pregatesc masa pentru sarbatori, cumpara cele necesare, fac o curatenie generala in locuinte, incat, mi se pare mie, ca e mai greu sa-si gaseasca timp si pentru serbari scolare. Sunt atatea alte momente din an care prilejuiesc serbari.....Asta nu inseamna ca nu se poate. Ca moment religios ar fi mai mult decat placut. Cand se pregateste un spectacol pentru cei carora dascalii isi dedica aproape toate resursele, cum sa nu fie primit cu recunostinta?
anahodoroaba
 
Mesaje: 146
Membru din: 30 Dec 2004, 18:37
Localitate: Bacau

Mesajde marian_dorin » 17 Mar 2007, 18:37

Multumesc mult pentru raspunsul tau , Ana . :)
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU

Mesajde grigore_geta » 17 Mar 2007, 22:27

Draga Marian, daca iti place ceea ce faci si faci din suflet, nu-ti face probleme de momentul ales. Macar pentru sufletul copiilor si tot va avea impact. E greu, timpul este scurt, dar daca tu simti ca acest moment trebuie marcat, va iesi frumos. Eu am facut anul trecut o lectie la Comisia metodica pentru care am folosit o carticica din comert care se numeste Sarbatoarea Pastelui. Nu e chiar un momentde o serbare, dar poti sa faci un fel de sezatoare in care sa prezinti legende, obiceiuri, credinte. In carte erau foarte multe astfel de legende. M-as bucura daca ai gasi-o si ti-ar fi de folos! Oricum, Succes!
grigore_geta
 
Mesaje: 118
Membru din: 02 Ian 2006, 22:31

Mesajde dana_t » 17 Mar 2007, 22:54

Sincer, eu nu am facut nicio serbare, fiindca sarbatoarea Pastelui se sarbatoreste in ziua de Paste, in rest crestinii sunt in post...
Insa ma duc la biserica impreuna cu copiii si am grija ca cei care doresc sa se spovedeasca si sa se impartaseasca. Parintii sunt multumiti, intrucat la oras ar pierde o jumatate de zi cu aceasta grija duhovniceasca.

Dana
Avatar utilizator
dana_t
 
Mesaje: 213
Membru din: 11 Dec 2003, 20:21
Localitate: Pitesti

Mesajde nadelus » 18 Mar 2007, 20:46

Eu am facut serbare de Pasti. Acum caut cu disperare textul fiindca am din noi clasa a IVa! Este deosebit! Cu cantece! Fac serbarea in ultima saptamana de scoala!
nadelus
 
Mesaje: 35
Membru din: 02 Apr 2005, 17:42

Mesajde marian_dorin » 19 Mar 2007, 00:08

Multumesc , "nadelus" !

Faci cumva la serbare si cateva cantecele?

Daca da , ce anume , si iei cumva si niste negative de pe undeva?

CUM AI PROCEDAT IN ANII TRECUTI ??

Astept foarte mult sa imi raspunzi!

Al tau,
Marian din Sibiu :P
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU

Intrebare pentru colegii "didactici"...

Mesajde leu » 19 Mar 2007, 21:27

Stimate coleg,eu fac serbare de Sfintele Paste de trei ani . O fac in prima zi de Paste la biserica, la slujba de vecernie la ora 13. Biserica se umple de parinti, bunici ,rudenii.Copiii sunt imbracati in ingerasi, cu lumanari colorate in maini, pe care le tin aprinse pana la sfarsitul serbarii.Textele le-am luat din culegeri pt. serbari. Anul trecut am creat un montaj din mai multe poezii dedicate acestui eveniment, iar cantece am invatat pricesne.Preotul ,gazda, ofera copiilor la sfarsit pasca si oua rosii (din cele daruite de credinciosi in noaptea invierii), iar eu le-am daruit in fiecare an oua de ciocolata.A fost an cand s-a gasit si un sponsor care a adus suc si iepurasi de ciocolata .S-a creat un obicei pe care-l astepta si comunitatea si familia.Ducem multe flori si multe lumanari aprinse.Am facut poze si CD cu serbarea in fiecare an.Acest obicei l-am "incetatenit "si pentru prima zi de Craciun. Am un parteneriat semnat cu preotul in acest sens.
Si in acest an am inceput pregatirea serbarii.Am clasa aIV-a si merge usor. O parte din cantece le stim expl "Blandul pastor" "Doamne a tale cuvinte"
Incearca !Te vei descurca!
Am uitat sa-ti spun ca la clasa am decorat oua,am facut un colaj de primavara si iepurasi din diverse-fire,produse alimentare(bombonele),- ornamente, desene, felicitari cu iepurasi sau lumanari cu care am realizat o expozitie in ultima zi de scoala.
leu
 
Mesaje: 369
Membru din: 08 Oct 2006, 21:48

Următorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori