Intrebare insotirea elevilor navetisti

Intrebare insotirea elevilor navetisti

Mesajde niconikol » 01 Apr 2014, 13:41

Exista in legislatia in vigoare vreo prevedere privind insotirea elevilor navetisti ?La acest moment din anul scolar ni s-a adus la cunostinta ca trebuie sa insotim elevii in microbuzele scolii la plecare acestora pe rutele de naveta. Va rog,daca aveti stiinta de existenta vreunei prevederi legale sa ma ajutati sa intru in posesia ei.Se mai practica undeva in tara asa ceva?
niconikol
 
Mesaje: 1
Membru din: 17 Sep 2012, 00:34

Re: Intrebare

Mesajde Nico-Nico » 01 Apr 2014, 23:32

Da, se practica. Noi insotim elevii si dimineata si la pranz. Nu simtim lucrul acesta ca fiind o povara. Conteaza daca e lege sau nu?
Nico-Nico
 
Mesaje: 2
Membru din: 04 Mai 2011, 17:05

Re: Intrebare

Mesajde sportiv » 02 Apr 2014, 21:21

Nico-Nico scrie:Da, se practica. Noi insotim elevii si dimineata si la pranz. Nu simtim lucrul acesta ca fiind o povara. Conteaza daca e lege sau nu?

Colega noastră a întrebat dacă este vreo prevedere legală, nu dacă se practică! Poate fi stabilit un program prin regulamentul școlar sau hotărâre a CP.Asta e cu totul altceva!
P.S Dumneavoastră însoțiți copiii dimineața venind la școală (sau locul de parcare a mașinii) și vă deplasați la punctele ,,de colectare” :D cu mașina, ori pur si simplu faceți naveta din acel loc? Întreb și eu (pentru cultura mea generală)! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Intrebare insotirea elevilor navetisti

Mesajde moniq » 06 Apr 2014, 22:31

Imi pare rau ca sunteti asa ironic... In fiecare dimineata, prin rotatie, ne urcam frumusel in microbuzul scolar, preluam elevii din statii, ii ducem la scoala. La pranz, ii insotesc doua cadre didactice: un invatator merge cu microbuzul, celalalt ramane cu elevii pentru celelalte curse - elevii merg in directii diferite.
moniq
 
Mesaje: 64
Membru din: 24 Ian 2007, 21:36

Re: Intrebare insotirea elevilor navetisti

Mesajde moniq » 06 Apr 2014, 22:51

moniq
 
Mesaje: 64
Membru din: 24 Ian 2007, 21:36

Re: Intrebare insotirea elevilor navetisti

Mesajde sportiv » 10 Apr 2014, 21:43

Stimată colegă! Ați auzit despre abuzuri ale ISJ-urilor- ca să nu mai vorbim despre cele ale directorilor? Ce-ați postat fie la dumneavoastră, acolo! Nu mai postați minuni că s-ar putea ca cineva să le preia! :D Directorul nu vă obligă să puneți fiola șoferului în fiecare zi? Și , apropo, el când însoțește copiii? Oricum are mai mult timp ,,liber”! Ați semnat așa ceva în fișa postului? Membrii CA profesori și alții decât profesorii, fac același lucru? Doamneeeee! Și nu era nicio ironie- era, pur și simplu, o întrebare (la care ,dacă recitiți, intuisem și răspunsul- adică sarcina trasată de ISJ prin CA al școlii :roll: ).
Și, dacă nu-i cu supărare- care-i activitatea unui cadru didactic în autobuz (microbuz)?
Pe aceeași logică urmează supravegherea femeilor de serviciu din școală, efectuarea serviciului în baie, supravegherea instalatorului, mecanicului și electricianului -a paznicului -acolo pe unde mai este, eventual a celui de la pază, pentru că un cadru didactic trebuie să la facă pe toate!
P.S. Cadrele didactice care fac naveta cum se descurcă?
Sărbători cu bine! Vacanță plăcută!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Intrebare insotirea elevilor navetisti

Mesajde moniq » 11 Apr 2014, 22:21

V-am spus ca-mi pare rau ...
moniq
 
Mesaje: 64
Membru din: 24 Ian 2007, 21:36

Re: Intrebare insotirea elevilor navetisti

Mesajde sportiv » 12 Apr 2014, 16:40

Să fiți ,cu toții, sănătoși! Nu prea înțeleg de ce vă pare rău ,dacă tot faceți acest lucru din ,,plăcere”! :D :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Intrebare insotirea elevilor navetisti

Mesajde flavia2002 » 04 Sep 2014, 08:18

Şi la şcoala noastră însoţim elevii dimineaţa şi la prânz. Dimineaţa sunt cadre localnice, la prânz navetiste. Despre legalitate am întrebat şi noi. Avem program de 8 ore şi......
flavia2002
 
Mesaje: 71
Membru din: 17 Iul 2011, 18:32

Re: Intrebare insotirea elevilor navetisti

Mesajde sportiv » 05 Sep 2014, 15:55

Pe când și profesorii de pe la licee vor ,,însoți” elevii navetiști? Din câte știu eu se ,,supun” aceluiași minister! :D
,,LEGEA IA FORMA CAPULUI PRIN CARE TRECE, PRECUM LICHIDUL FORMA VASULUI ÎN CARE ESTE TURNAT!” Am mai scris asta (recunosc și faptul că nu știu cine a lansat-o) și o voi mai scrie până când vor citi și directorii, și inspectorii, și miniștrii (oricâți vor mai fi de aici înainte!) 8)
Un an bun și fără evenimente să avem cu toții!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Intrebare insotirea elevilor navetisti

Mesajde moniq » 19 Sep 2015, 17:29

Ajutati colegii cu reglementarile legale pentru ca ei sa poata refuza aceasta activitate fara sa fie sanctionati de ISJ-urile care au hotarat ca noi, cadrele didactice, sa insotim elevii pe microbuzele scolare?
moniq
 
Mesaje: 64
Membru din: 24 Ian 2007, 21:36

Re: Intrebare insotirea elevilor navetisti

Mesajde sportiv » 19 Sep 2015, 20:20

moniq scrie:Ajutati colegii cu reglementarile legale pentru ca ei sa poata refuza aceasta activitate fara sa fie sanctionati de ISJ-urile care au hotarat ca noi, cadrele didactice, sa insotim elevii pe microbuzele scolare?

Păi, dacă a hotărât ISJ-ul, cereți de la acesta temeiul legal! Și de când ISJ-ul dă sancțiuni? Eu nu prea am auzit așa ceva! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Intrebare insotirea elevilor navetisti

Mesajde sanda_deiu » 20 Sep 2015, 12:33

Dragi colegi.........toate-s bune si frumoase pana cand se intampla D-ne fereste un accident. Atunci din pacate nici directorul si nici ISJ-ul nu isi vor lua vreo raspundere. Deci parerea mea e ca ar trebui sa luam aceasta problema mai in serios si sa o lamurim impreuna cu conducerea noastra atat locala cat si judeteana.....!!!!!!
sanda_deiu
 
Mesaje: 1
Membru din: 12 Sep 2007, 10:53

Re: Intrebare insotirea elevilor navetisti

Mesajde dorelia » 20 Sep 2015, 19:31

Tareee ne mai place sa ne legam la cap,chiar si atunci cand nu ne doare. Domnule "sportiv" va apreciez,de foarte mult timp, luciditatea si claritatea mesajului! Sunteti,de departe,un adevarat "vizionar". Din pacate ,chiar nu prea aveti pe cine lamuri. Eu nu sunt in situatia de a insoti elevii si sper sa nu fiu pana ce ies la pensie.Daca e sa se intample ceva rau,se intampla si daca suntem noi in autobuz. As da multe exemple,dar pare a fi o discutie sterila...Un an scolar cu bine!
dorelia
 
Mesaje: 34
Membru din: 01 Dec 2011, 22:57

Re: Intrebare insotirea elevilor navetisti

Mesajde moniq » 20 Sep 2015, 20:16

Nu asa rezolvam problema. Sa incercam sa-i ajutam pe cei care sunt obligati sa insoteasca elevii pe microbuz sa explice celor "mai sus pusi" ca nu e legal. Daca noi intre noi ne reprosam lucruri... Hai sa fim constructivi! Si uniti!
moniq
 
Mesaje: 64
Membru din: 24 Ian 2007, 21:36

Următorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori