Intrebare despre educatia timpurie

Intrebare despre educatia timpurie

Mesajde shdmdf » 20 Sep 2011, 19:08

Buna ziua! Sunt educatoare in judetul Teleorman si anul acesta mi-a fost atribuita o grupa de copii foarte mici (1 an si 3 luni -- 3 ani). Vreau sa va intreb care este numarul maxim de copii pentru o astfel de grupa si daca este obligatoriu ca aceasta grupa sa aiba femeie de serviciu in permanenta care sa ajute la ingrijirea lor pentru ca este foarte greu? Sunt decat doua femei de serviciu in unitatea scolara care se ingrijesc de foarte multe sali de grupa. Va rog sa imi aratati daca aveti un link / document cu informatii despre educatia timpurie si cum ar trebui sa se desfasoare in gradinita. Multumesc.
shdmdf
 
Mesaje: 1
Membru din: 27 Ian 2011, 15:57

Re: Intrebare despre educatia timpurie

Mesajde marianaari » 20 Sep 2011, 22:19

Educatia timpurie cuprinde varsta anteprescolara si varsta prescolara. Pana acum nu exista programa pentru grupe de copii de varsta sub 3 ani. Cine v-a atribuit aceasta grupa poate va si spune cum sa lucrati cu ei, in lipsa unui curriculum, a personalului care sa va ajute si multe altele. Va doresc multa sanatate si rabdare!
marianaari
 
Mesaje: 30
Membru din: 22 Ian 2007, 22:00

Re: Intrebare despre educatia timpurie

Mesajde fratila_eliza » 21 Sep 2011, 13:29

shdmdf scrie:Buna ziua! Sunt educatoare in judetul Teleorman si anul acesta mi-a fost atribuita o grupa de copii foarte mici (1 an si 3 luni -- 3 ani). Vreau sa va intreb care este numarul maxim de copii pentru o astfel de grupa si daca este obligatoriu ca aceasta grupa sa aiba femeie de serviciu in permanenta care sa ajute la ingrijirea lor pentru ca este foarte greu? Sunt decat doua femei de serviciu in unitatea scolara care se ingrijesc de foarte multe sali de grupa. Va rog sa imi aratati daca aveti un link / document cu informatii despre educatia timpurie si cum ar trebui sa se desfasoare in gradinita. Multumesc.


Poate aceste materiale va sunt de ajutor:
Fişiere ataşate
material de sprijin -0-3 ani.pdf
(313.9 KiB) Descărcat de 96 ori
Curriculum Educatie Timpurie 0-7 ani_27.05.2008.pdf
(877.06 KiB) Descărcat de 70 ori
fratila_eliza
 
Mesaje: 107
Membru din: 02 Ian 2009, 16:40


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori