Intrebare concurs

Intrebare concurs

Mesajde anialex » 09 Mai 2011, 15:07

Buna ziua! Am participat cu elevii mei de clasa aIV-a la concursul OLIMPICII CUNOASTERII, etapa a IIa . Unul din subiecte suna astfel:" Proverbul NU LASA PE MAINE CE POTI FACE AZI" invita la: a)darnicie,b)ingaduinta,c)harnicie,d)intristare,e)intelepciune. Va rog, spuneti ce varianta considerati a fi corecta. Organizatorii propuneau varianta e).Va multumesc
anialex
 
Mesaje: 4
Membru din: 25 Apr 2007, 15:37

Re: Intrebare concurs

Mesajde felixmunteanu » 14 Mai 2011, 15:09

Pai, da! Omul intelept e cel care nu lasa pe maine ce poate sa faca azi. Cei care amana nu o fac neaparat din lene cat, mai ales, din lipsa capacitatii de organizare, adica din lipsa de intelepciune. Sunt oameni harnici care muncesc cat 10, dar trebuie sa fie cineva care sa le planifice munca.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: Intrebare concurs

Mesajde stefi2011 » 14 Mai 2011, 21:24

Varianta aleasa de mine e ca acest proverb ar duce spre...harnicie. Ce poate sti un copil de 10 ani despre intelepciune? Mi se pare mai abstract pentru el, ori harnicia este o calitate chiar de/a lui, din practica zilnica. Nu trebuie sa fii intelept ca sa vezi utilitatea timpului in a/ti responsabiliza sacinile in asa fel incat sa ti le si finalizezi...pentru ca in ziua urmatoare sa faci altele si altele...
Eu evit raspunsurile care sunt controversate si dau "supozitii" starnind rumoare si explicatii neterminabile...se pare ca si concursurile de azi sunt in mai multe variante precum si viitorul nostru...
stefi2011
 
Mesaje: 6
Membru din: 09 Ian 2011, 21:45


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori