intalnirea de dimineata

Mesajde oz1965 » 27 Sep 2008, 17:32

....fi draguta si arata-ne si noua hartia"obligatorie"... :( la noi toate devin obigatoriii......noi suntem de vina ca le preluam ca sunt bune ca nu sunt,imediat.SUCCES DRAGI COLEGE!UN AN USOR!
oz1965
 
Mesaje: 19
Membru din: 11 Feb 2008, 20:05

Mesajde gaby_o » 29 Sep 2008, 02:56

Intalnirea de dimineata este practic o "rutina" in gradinitele din SUA (poate si in alte tari, dar nu pot sa afirm cu certitudine, pentru ca experienta mea se limiteaza la acel spatiu geografic). Acolo o numesc Circle Time.

La ei ziua incepe practic cu joaca libera (monitorizata cat de cat de educatoare), dupa care se strang jucariile, se merge la masa si apoi la baie pentru toaleta de dimineata. Dupa toate aceste momente intreaga grupa se strange pentru Circle Time pe un covoras rotund pe marginea caruia cei mici se aseaza in fundulet in semicerc. Educatoarea se aseaza pe un scaunel langa un panou care afiseaza calendarul saptamanii si al vremii. In fiecare zi este desemnat (dintre copii) un responsabil pentru calendar -- de obicei, in ordine alfabetica, ca sa fie mai simplu.

Educatoarea incepe Circle Time printr-un cantecel scurt, dupa care pune o serie de intrebari: in ce zi a saptamanii suntem, ce data este, in ce luna/anotimp/an ne aflam? Copiii raspund in cor, in timp ce educatoarea arata cartonasele cu cuvintele respective, precum si cu simbolurile lor in imagini (astfel copiii ajung sa memoreze si sa recunoasca cand vad scris) zilele saptamanii, lunile anului, numele anotimpurilor etc.

Apoi, se trece la discutarea foarte pe scurt a vremii, a temperaturii si conditiilor atmosferice, dupa care se anunta tema/activitatile zilei. Acestea sunt afisate zilnic prin imagini sugestive dar si prin cuvintele respective. Se pune astfel accent pe corelarea imaginii cu textul. Toate momentele/activitatile zilei sunt si ele la vedere sub forma unei succesiuni pe verticala de imagini si cuvinte (un fel de orar, dar altfel structurat decat la noi), iar cei mici stiu ce urmeaza, cate activitati mai sunt pana la masa, somn, sau plecare acasa. Circle Time se incheie cu 2-3 cantecele scurte care presupun si miscare (cu manutele, degetelele, picioarele - tranzitie) dupa care se merge la masute pentru inceperea primei activitati majore din zi.

La noi, acest tip de "intalnire" a fost abordat de gradinitele care lucreaza in sistem step-by-step. Ceea ce este interesant insa este in acest gen de curriculum este considerat invatamant traditional in SUA. Din cate am vazut eu - parcurgand fugitiv noul curriculum - ne apropiem din ce in ce mai mult de tipul de invatamant prescolar practicat peste ocean, si foarte curand step-ul va deveni noua versiune de invatamant prescolar traditional. Se poate sa gresesc, insa asta este parerea mea...

Eu sunt foarte incantata de noul curriculum -- pare sa ofere o mai mare libertate in planificarea temelor (nu suport temele impuse -- dar mai ales impuse in jurul anotimpurilor -- si sper din toata inima sa nu se trezeasca cineva sa faca o lista de teme obligatorii). Vad deja un mare potential pentru proiecte tematice in jurul unor subiecte grozave, pe care pana acum doar visam sa le abordez la grupa in afara scolii de vara. :D
gaby_o
 
Mesaje: 9
Membru din: 30 Iul 2008, 21:44

Mesajde nicoleta_barbu » 15 Oct 2008, 20:03

liutza02 scrie:Atunci, noi suntem mai "grozave". Le putem face pe toate. Apropo, stiti de ce nu se mai face testul psiho la educatoare?.....Pentru ca pe un post de educatoare nu poate lucra o persoana normala. :D Numai niste nebune pot fi gata sa "inghita" tot ce li se ofera, fara sa cracneasca, si sa lucreze in conditiile in care lucram noi. :lol:


Da, sunt de acord cu tine. "un izvor nesecat de bunavointa"- putin spus nebune!
nicoleta_barbu
 
Mesaje: 8
Membru din: 08 Mar 2008, 16:09

Anterior

Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori