instrument de scris elemente grafice la grupa mare

instrument de scris elemente grafice la grupa mare

Mesajde delia_pitov » 10 Oct 2013, 19:53

Buna ziua!
As dori sa stiu ce instrumente trebuie folosite la grupa mare la scrierea elementelor grafice: creion negru, carioca, creioane colorate, stilou...??
Multumesc anticipat!
delia_pitov
 
Mesaje: 50
Membru din: 02 Sep 2009, 15:47

Re: instrument de scris elemente grafice la grupa mare

Mesajde churmuzache » 26 Noi 2013, 20:56

Cel mai indicat este creionul de buna calitate, dar si carioca daca este o evaluare a semnelor grafice invatate. In nici un caz nu se va folosi stiloul, acesta fiind instrumentul de lucru al scolarilor. Este si foarte greu de gestionat activitatea cu atatea stilouri ce trebuie verificate, incarcate, care pateaza, etc. Eu asa am procedat la grupa.
churmuzache
 
Mesaje: 95
Membru din: 02 Aug 2008, 18:45

Re: instrument de scris elemente grafice la grupa mare

Mesajde delia_pitov » 22 Ian 2014, 23:22

Va multumesc foarte mult pentru raspuns!
As dori sa mai stiu si pe ce grafica vor scrie cei din grupa mare: pe patratele exact ca in caietul de matematica sau mai mari, iar literele intre doua linii orizontale nu foarte distantate sau pe alt tip de liniatura?
Va rog mult inca un raspuns!

Multumesc!
delia_pitov
 
Mesaje: 50
Membru din: 02 Sep 2009, 15:47

Re: instrument de scris elemente grafice la grupa mare

Mesajde ameli » 23 Ian 2014, 21:55

folosesti mai intai patratelel mai mari pt invatarea cifrelor patratica scrisa ,libera .Cand cunosc topica de scris poti sa treci la caiet acolo sunt patratelel mai mici .Litere nu te sfatuiesc sa scrii la gradi ,sa le recunoasca sa faci dezv fonematica ,dar de scris litere de tipar in nici un caz. Metodica scrierii nu prevede inv, scrierii literelor de tipar mai ales pe caiet de mate.Atentie!
ameli
 
Mesaje: 37
Membru din: 15 Apr 2007, 23:10

Re: instrument de scris elemente grafice la grupa mare

Mesajde churmuzache » 23 Ian 2014, 22:32

La grupa pregatitoare foloseam si scrierea literelor,si a cifrelor. Acum, mi se pare firesc, ca aceasta sarcina sa revina celor de la scoala, respectiv la clasa pregatitoare, invatatoarei. Sa nu ne facem munca mai didicila decat este ...
churmuzache
 
Mesaje: 95
Membru din: 02 Aug 2008, 18:45

Re: instrument de scris elemente grafice la grupa mare

Mesajde vali_c » 24 Ian 2014, 00:21

Da, cu scrisul literelor şi cifrelor e o problemă.Dar cât timp din curriculum nu au fost retrase obiectivele de acest tip -cum mi
s-ar fi părut normal odată cu trecerea clasei pregătitoare la şcoală- totuşi trebuie să le facem .Eu nu fac o predare sistematică a literelor de tipar, nici nu-mi propun să epuizez alfabetul, doar fac asocieri cu elemente grafice pe care le lucrăm, apoi o literă (de ex. am "scris" linia verticală, cea orizontală şi apoi am format literele L,E,T,I, şi le-am legat de prenumele copiilor, de tema săptămânii, de o sărbătoare, etc), dar nu am insistat niciodată ca toţi copii să le ştie neapărat, mai importantă mi se pare discriminarea fonetică, pronunţia. La cifre şi litere am făcut mai multe exerciţii de modelaj cu aţă, sârmă, plastilină, construcţii plane cu beţişoare când se potriveau, exerciţii de trasare cu degetul pe contur, trasare cu instrument pe linie punctată, etc.Cred că le sunt utile copiilor şi că fiecare lucrează în funcţie de nivelul grupei şi de capacităţile fiecărui copil.
vali_c
 
Mesaje: 10
Membru din: 06 Dec 2010, 21:43


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron