institutor/profesor

institutor/profesor

Mesajde valentina81miti » 18 Apr 2007, 19:36

buna! ce parere aveti despre incadrarile care se fac in invatamantul precolar? sunt educatoare(lic pedagogic), in prezent sunt anul 3 la administratie publica(urmez modulul psihopedagogic). din noul statut am inteles k dupa terminarea facultatii voi fi incadrata k institutor, spre deosebire de colegele care au facut colegiul pedagogic si apoi s-au inscris la continuare de studii inca un an- ele vor fi platite k profesor pt invatamant prescolar si primar.stie cineva ce cursuri(masterat) as putea sa fac pt a fi incadrata k profesor inv prescolar? :(
valentina81miti
 
Mesaje: 18
Membru din: 04 Feb 2007, 00:28

Mesajde iriss1968 » 18 Apr 2007, 22:27

Dar unde se face continuare de studii numai un singur an dupa absolvirea unui colegiu de institutori?Sincer,sunt interesata de raspuns...
iriss1968
 
Mesaje: 3
Membru din: 29 Oct 2004, 09:23

Mesajde teo_tudora » 18 Apr 2007, 23:21

Exista in nomenclator meseria de profesor pentru inv. prescolar?Sau e un moft al doamnelor caci li se pare ca suna mai bine profesor decat institutor?Poate sunt tendentioasa dar cunosc colege care pana acum catva timp se semnau ''institutor'' iar acum,''profesor''fara sa am cunostinta sa fi facut ceva in plus.De la masterat sa li se traga?Dar parca asta te transforma in institutorII.Daca aflati ,anuntati-ma si pe mine caci in viitor poate capat si eu acest nobil titlu si mi se mareste salariul.Asta m-ar incalzi ,caci in rest,chiar imi face placere sa spun ca sunt educatoare.
teo_tudora
 
Mesaje: 44
Membru din: 16 Feb 2007, 19:56

Mesajde pistol_mada » 18 Apr 2007, 23:32

eu stiu asa si sper sa nu gresec...daca ai terminat un colegiu esti instututor II, sau o alta facultate care nu are legatura cu pedagogia, de exemplu ASE, tot instututor II esti....daca termini o fac de profil in acest moment esti institutor I..acum nu stiu cum vor face ei in noua lege a invatamantului cu "profesorii de invatamant prescolar", caci daca dupa un colegiu mai faci un an si esti profesor eu ce mai sunt cu liceu pedagogic la baza si fac de pedagogie terminata? e cam suspect oricum...eu am un caz la mine in gradi, tipa a terminat un colegiu de institutori la id, e dusa efectiv cu pluta, si acum s-a inscris sa mai faca un an la acelasi colegiu..adik ea o sa fie profesoara si eu ce?..oricum in tara asta toti sunt dusi cu pluta, de ce ma mir ca la minister incalzesc scaunele lea numai niste incompetenti? majoritatea lor .... a se vedea noua lege a invatamantului propusa de ei...dezgustator..parerea mea
Nu am lasat scoala sa imi afecteze educatia. :wink:
Avatar utilizator
pistol_mada
 
Mesaje: 327
Membru din: 06 Iul 2006, 00:53

Mesajde fbresug » 19 Apr 2007, 09:32

Parerea mea este ca, indiferent de studii ,daca lucram cu prescolarii ne numim educatoare.Eu pun mare pret pe pastrarea prestigiului meseriei noastre.Sigur ca cele care au facultati ,colegii se cuvine sa fie platite ca atare Numitorul nostru comun este iubire prntru copii.
fbresug
 
Mesaje: 163
Membru din: 27 Ian 2007, 10:18

Mesajde elena1960 » 19 Apr 2007, 13:20

Si eu sunt surprinsa. Stiu sigur insa ca in acest moment cine are numai liceul pedagogic este incadrata ca educatoare; cine are un oricare alt liceu (poate fi si pedagogic) urmat de un colegiu pedagogic este incadrat institutor II; cine are liceul pedagogic urmat de o oricare facultate ( nu conteaza insa care ) este incadrat institutor I. Acum ma gandesc: eu ce as putea fi? Am un liceu pedagogic, un colegiu pedagogic si o facultate de rom./franceza. Sunt sigura ca voi lucra tot in gradinita, alaturi de cei mici pentru ca asta imi doresc! Elena
elena1960
 
Mesaje: 37
Membru din: 11 Mar 2007, 14:39

Mesajde mioara23 » 21 Apr 2007, 14:20

In invatamantul prescolar pot activa absolventi de liceu, absolventi de invatamant superior de scurta durata si absolventi de invatamant superior de lunga durata. Din punctul de vedere al salarizarii, acestia sunt incadrati educatori (absolventii liceelor pedagogice), institutori II (absolvetii institutelor pedagogice, colegiilor universitare) sau institutori I (absolventii invatamantului superior de lunga durata). Absolventii invatamantului superior de scurta sau lunga durata trebuie sa fi urmat si modulul psihopedagogic (acesta le da dreptul sa profeseze in invatamant).
mioara23
 
Mesaje: 10
Membru din: 03 Apr 2007, 20:57

Mesajde valentina81miti » 21 Apr 2007, 14:31

noul statut prevede urmatoarele functii: educatoare,institutor si profesor invatamant prescolar/invatamant primar.
au disparut institutor1 si institutor2.
am colege care au colegiul de institutori si care anul acesta si-au continuat studiile (un an) la Universitatea de Petrol si Gaze Ploiesti;ele vor fi profesor invatamant primar-invatamant prescolar,dupa licenta din vara.
valentina81miti
 
Mesaje: 18
Membru din: 04 Feb 2007, 00:28

Mesajde mioara23 » 21 Apr 2007, 15:45

Nu m-am referit la functiile didactice prevazute de Statutul Personalului Didactic, ci la Grila de salarizare din invatamantul preuniversitar, care prevede Institutor I si Institutor II (in functie de durata studiilor superioare).
De fapt, nici Statulul in vigoare nu face referire la Institutor I si Institutor II.
Ce va fi peste 1-2 ani, cand se preconizeaza modificarea Legii Invatamantului si a Statutului Personalului Didactic, ramane de vazut.
mioara23
 
Mesaje: 10
Membru din: 03 Apr 2007, 20:57

Mesajde laurian » 07 Mai 2007, 19:34

Pe mine ma intereseaza mai mult salarizarea decat cum ma numesc . Sper sa se clarifice si cu salarile de merit si gradatii care sunt luate de prietenii directorilor si de cei care sunt" bagati in fata" la Inspectorate. Ceilalti sunt buni la concursuri cu copiii sa fie la numar si la simpozioane unde banii le sunt folositi si nu-i mai vad niciodata. Ce e de facut?
laurian
 
Mesaje: 107
Membru din: 04 Dec 2006, 21:49

Re: institutor/profesor raspuns

Mesajde emese_d » 08 Mai 2007, 17:42

rory scrie:Ma bucur ca afost deschis ac. subiect deoarece am si eu o nedumerire in domeniu.Sunt absolventa de liceu teoretic si am urmat un institut pedagogic de 2ani de educatoare si sunt platita ca educatoare nu ca institutor2.Am informatii ca in alte judete colege absolvente ale ac. institut sunt platite ca institutor2.Daca cineva are informatii in acest sens va rog sa-mi raspundeti.Multumesc anticipat.


Aici e alta situatie, liceul teoretic nu ti-a oferit nicio calificare de baza pentru a fi cadru didactic. Acel institut de 2 ani se considera ca este FORMAREA INITIALA pentru meseria de educatoare si echivaleaza cu liceul pedagogic. Sunt sigura de ceea ce spun... :(
emese_d
 
Mesaje: 273
Membru din: 03 Feb 2006, 22:43
Localitate: Brasov


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori