institutor I ?

institutor I ?

Mesajde carmen_d » 18 Noi 2006, 11:51

Am terminat Liceul Pedagogic in 1998,iar in 2006 am absolvit Facultatea de Litere, specializarea Romana-Franceza.Cum trebuie sa fiu incadrata:institutor I sau II?Imi puteti trimite numarul ordinului/legii in care se specifica aceasta lamurire?Multumesc!
carmen_d
 
Mesaje: 14
Membru din: 30 Oct 2006, 23:52

Mesajde dana_t » 18 Noi 2006, 13:23

Trebuie, in mod obligatoriu, sa ai si modulul pedagogic. Stiu, imi vei spune....Astea sunt cerintele. Cred ca e vorba despre Statut, dar mai citesc si-ti spun sigur.

Dana
Avatar utilizator
dana_t
 
Mesaje: 213
Membru din: 11 Dec 2003, 20:21
Localitate: Pitesti

Mesajde live » 18 Noi 2006, 15:45

normal ar fi să existe modulul pedagogic, la o astfel de facultate. zic "normal", pentru că am o colegă care a absolvit facultatea de matematică, poate fi PROFESOR de matematică, dar...nu este specificat modulul pedagogic. mie mi se pare tare ciudat!
în mod firesc, răspunsul ar fi:INSTITUTOR I.
trăiesc, iar asta îmi ocupă toată viaţa...
Avatar utilizator
live
 
Mesaje: 218
Membru din: 08 Sep 2006, 13:25

Mesajde dana_t » 18 Noi 2006, 16:08

Cam pretentios cuvantul "normal"! Traim intr-o tara in care anormalul e normal si invers, incat nu mai stii ce sa mai crezi....
Filozofia lor este asta: ai absolvit facultatea de matematica, ok, poti face cercetare in domeniul matematicii....La facultatea de Litere nu stiu cum e. Colega noastra trebuie sa stie daca a avut sau nu practica pedagogica, daca are note la pedagogie, psihologie, metodici, etc...
Cunosc insa cazuri in care colegilor mei de facultate, cu modul pedagogic absolvit, li s-a refuzat trecerea la o alta categorie de salarizare, dar si cazuri in care au fost trecuti la alta categorie de salarizare colegi care nu absolvisera modulul pedagogic.
Asa ca am tras concluzia ca totul depinde de....bunavointa secretarei. MEC nu are o pozitie ferma in aceasta directie, ca dovada ca secretarele nu stiu ce si cum sa faca.

Numai bine!
Dana
Avatar utilizator
dana_t
 
Mesaje: 213
Membru din: 11 Dec 2003, 20:21
Localitate: Pitesti

Mesajde fritsch_renate » 18 Noi 2006, 17:07

Legea nr. 128 / 1997, art.7 lit.c (Statutul personalului didactic).
Avatar utilizator
fritsch_renate
 
Mesaje: 70
Membru din: 08 Oct 2005, 20:17
Localitate: Sighisoara

Mesajde voiculescu » 19 Noi 2006, 17:15

INSTITUTOR I
voiculescu
 
Mesaje: 57
Membru din: 04 Feb 2006, 19:48
Localitate: Caracal


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] şi 5 vizitatori

cron