incadrare ca profesor sau institutor

Re: incadrare ca profesor sau institutor

Mesajde felixmunteanu » 25 Oct 2010, 19:57

Pt marelefix:
Daca deschizi fisierul de mai sus, vei vedea ca absolventii cu diploma de licenta sunt profesori S (sau I) iar cei cu adeverinta de absolvire , SSD (sau II). Din cate stiu, colegiul se absolva cu adeverinta. Exact in aceeasi situatie a fost si sora mea care a facut un an de completare incheiat cu lucrare de licenta. Ce cauti in instanta, nu inteleg.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: incadrare ca profesor sau institutor

Mesajde marelefix » 25 Oct 2010, 20:34

Pentru a aduce mai multa susţinere în cele afirmate, aduc următorul argument. Nu am depus acest dosar în instanţă decât după ce a fost soluţionat un caz similar ce are ca soluţionare definitivă, irevocabilă şi executorie. Deci, cazul se va judeca (sper) ca fiind un caz de speţă. Vă voi ţine la curent! Apropo...sper să vă informey cum puţi bţine şi aplicatibilitatea legii de marire a salariilor cu 50% (doar pentru cei care au obţinut în instanţă acest drept cu titlu definitv, executoriu şi irevocabil). Sper sa colborăm în continuare!
marelefix
 
Mesaje: 6
Membru din: 25 Iul 2008, 19:28

Re: incadrare ca profesor sau institutor

Mesajde costi_52 » 25 Oct 2010, 20:45

marelefix scrie:Bună seara! Aceeaşi dilemă am avut-o şi eu ca şi dvs. Sunt absolvent al liceului pedagogic şi al colegiului de institutori. În prezent sunt încadrat ca profesor II. De curând am acţionat in instanţă pentru trecerea la funcţia de profesor I. Vă voi ţine la curent cu desfăşurarea procesului. Între timp aştept sugestiile, comentariile sau întrebările faţă de acest subiect. Vă mulţumesc anticipat!

Conform legislaţiei în vigoare, cu studiile absolvite, nu puteţi fi încadrat decât pe funcţia didactică Profesor pentru învăţământul primar. Dar, dumneavoastră vă referiţi, probabil, la salarizare. Aceasta este, întradevăr, de Profesor SSD (conform studiilor universitare de scută durată). După intrarea în vigoare a proiectului LEN, lucrurile se vor complica. Pe de o parte, conform art. 141, va exista posibilitatea echivalării învăţământului universitar de scurtă durată cu ciclul I de studii universitare de licenţă.

(4) Pentru cadrele didactice din învăţământul preuniversitar, Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului poate echivala printr-o metodologie specifică, pe baza ECTS/SECT, învăţământul universitar de scurtă durată, realizat prin colegiul cu durata de 3 ani sau institutul pedagogic cu durata de 3 ani, cu ciclul I de studii universitare de licenţă, potrivit legii.

Pe de altă parte, conform art. 230, absolvenţii colegiilor universitare de institutori vor fi obligaţi ca, în termen de 15 ani, să obţină licenţa în profilul postului (specializarea Pedagogia învăţământului primar şi preşcolar).

(3) Cadrele didactice care ocupă funcţii de educatori/educatoare, institutori/institutoare, învăţători/învăţătoare, maistru-instructor, antrenor în baza finalizării studiilor medii pedagogice/postliceale sau a colegiilor universitare de institutori, au obligaţia ca, în termen de cel mult 15 ani de la intrarea în vigoare a prezentei legi, să finalizeze studiile universitare în profilul postului.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: incadrare ca profesor sau institutor

Mesajde costi_52 » 25 Oct 2010, 20:49

ine_li scrie:Buna seara! Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu incadrarea.
Am terminat un liceu industrial, dupa aceea am urmat in cadrul Univ.Avram Iancu Cj- Fac. de Pedagogie sociala -4 ani la zi, de unde am si diploma de licenta, iar dupa aceasta am terminat Scoala postliceala cu specializare dubla 3 ani.
Cum trebuie sa fiu incadrata?
Va multumesc anticipat pentru raspuns!

Conform legislaţiei, încă, în vigoare aveţi funcţia didactică Institutor, iar salarizarea Institutor I. După intrarea în vigoare a LEN, veţi avea funcţia didactică Profesor pentru învăţământul primar şi salarizarea Profesor S.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: incadrare ca profesor sau institutor

Mesajde liliana_alecsei » 04 Noi 2010, 21:32

Buna seara!
Am absolvit Liceul Pedagogic , Facultatea de Stiinte Economice , Master Comunicare didactica la Facultatea de Stiinte ala Educatiei . Cum trebuie sa fiu incadrata? Profesor sau institutor ?
liliana_alecsei
 
Mesaje: 1
Membru din: 25 Apr 2006, 15:47

Re: incadrare ca profesor sau institutor

Mesajde costi_52 » 04 Noi 2010, 22:03

Deocamdată, institutor.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: incadrare ca profesor sau institutor

Mesajde ine_li » 05 Noi 2010, 00:34

Vă mulţumesc pentru lămuriri!
ine_li
 
Mesaje: 589
Membru din: 13 Feb 2007, 09:50

Re: incadrare ca profesor sau institutor

Mesajde marelefix » 11 Noi 2010, 15:20

Asa cum am anuntat revin cu precizari. In data de 30.11.2010 voi avea prima infatisare la proces. Va voi tine la curent cu demersul in justitie.
marelefix
 
Mesaje: 6
Membru din: 25 Iul 2008, 19:28

Re: incadrare ca profesor sau institutor

Mesajde cristyn » 14 Noi 2010, 20:58

Buna seara, as dori si eu un raspuns pentru problema mea:
liceul teoretic + colegiul universitar de institutori + fac. de psihologie(USH), sunt incadrata in prezent institutor I.Este corecta incadrarea sau nu?
Multumesc!
cristyn
 
Mesaje: 3
Membru din: 30 Ian 2005, 20:57

Re: incadrare ca profesor sau institutor

Mesajde costi_52 » 14 Noi 2010, 21:10

Nu este corectă, dar este legală.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: incadrare ca profesor sau institutor

Mesajde cristyn » 16 Noi 2010, 11:37

Daca nu este corecta incadrarea ca institutor I, asta inseamna ca ar trebui sa fiu incadrata profesor inv. primar? Potivit carei legi?
cristyn
 
Mesaje: 3
Membru din: 30 Ian 2005, 20:57

Re: incadrare ca profesor sau institutor

Mesajde costi_52 » 16 Noi 2010, 12:13

Cum am mai spus, încadrarea dumneavoastră ca Institutor I este legală (Legea nr. 128/1997). Nu este corectă, deoarece legea discriminează unele categorii de cadre didactice (absolvenţii şcolilor postliceale pedagogice, colegiilor universitare de institutori). Probabil, viitoarea LEN va elimina aceste discriminări.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: incadrare ca profesor sau institutor

Mesajde cristyn » 16 Noi 2010, 21:35

Multumesc pentru lamuriri, domnul Costi si numai bine!
cristyn
 
Mesaje: 3
Membru din: 30 Ian 2005, 20:57

Re: incadrare ca profesor sau institutor

Mesajde lelutika » 17 Noi 2010, 12:56

liceul teoretic + PIPP. cum ar trebui sa fiu incadrata?
lelutika
 
Mesaje: 8
Membru din: 22 Iun 2007, 11:38

Re: incadrare ca profesor sau institutor

Mesajde costi_52 » 17 Noi 2010, 17:30

Să nu-mi spuneţi, că nu sunteţi încadrată pe funcţia didactică Profesor pentru învăţământ primar!
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] şi 1 vizitator