incadrare ca profesor sau institutor

Re: incadrare ca profesor sau institutor

Mesajde corfudiana » 03 Sep 2010, 16:38

Am si eu o intrebare: am terminat Liceul Pedagogic si Facultatea de Drept. Daca fac un master (Consiliere psihologica si educationala) este vreo sansa sa fiu incadrata ca profesor sau trebuie sa urmez cursurile PIPP? Multumesc anticipat
corfudiana
 
Mesaje: 3
Membru din: 07 Iun 2010, 13:24

Re: incadrare ca profesor sau institutor

Mesajde carmencreanga » 04 Sep 2010, 11:14

felixmunteanu scrie:Dragi colegi, azi mi-am depus cererea de incadrare conform studiilor (pedagogic+PIPP) si aflu ca voi fi platita SSD. Ii arat secretarei scrisoarea dnei Oana Badea din aprilie 2010 prin care lamureste cum se face salarizarea si imi spune ca pana acum o colega, care a terminat anul trecut, a fost platita ca profesor S, dar ca a venit in vara ceva de la finante cu alte criterii.
Stie cineva ceva in acest sens?
Va rog sa-mi spuneti ce e de facut?

Si mie mi s a spus acelasi lucru de catre secretara scolii ....ca nu pot fi platita ca profesor, ci ca institutor, ptr ca nu e valabila legea 330 care prevedea acest lucru....NU MAI INTELEG NIMIC....
"Un om adevarat face binele fara a se gandi la urmari." (G. Calinescu)
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: incadrare ca profesor sau institutor

Mesajde felixmunteanu » 04 Sep 2010, 13:33

Acel ceva pe care n-am stiut sa-l exprim era grila de salarizare din calculator. Acolo aparea Prof S (lunga durata, Bologna II), SSD (scurta durata, Bologna I). I-am spus, dupa ce m-a lamurit dl Costi cum e cu legile, ca nu ma intereseaza o grila probabil invechita, am aratat textele de lege si am spus ca va trebui sa fiu platita corect. Cred ca nu se studiase de legea 330 cu paragraful 38, dar, dupa ce am rascolit putin apele, mi s-a spus sa fiu linistita ca voi fi incadrata corect. (de fapt vom fi pentru ca nu sunt singura).

Concluzie> legile citate de dl Costi sunt IN VIGOARE. Cereti sa se aplice corect!
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: incadrare ca profesor sau institutor

Mesajde zenovica » 07 Sep 2010, 21:05

Sunt foarte nedumerita. Am terminat scoala postliceala psihopedagogica, facultatea de pedagogie in cadrul USH (2010), am facut si modulul pedagogic, am luat si gradul I.De ce trebuie sa fie discriminarea intre profesori inv. primar care au liceul pedagogic + facultate Si intre
zenovica
 
Mesaje: 9
Membru din: 13 Feb 2008, 14:44

Re: incadrare ca profesor sau institutor

Mesajde zenovica » 07 Sep 2010, 21:10

Sunt foarte nedumerita. Am terminat scoala postliceala psihopedagogica, facultatea de pedagogie in cadrul USH (2010), am facut si modulul pedagogic, am luat si gradul I.De ce trebuie sa fie discriminarea intre profesori inv. primar care au liceul pedagogic + facultate si intre institutorii cu scoala postliceala + facultate de pedagogie +modul pedagogic???????????????
De ce nu suntem incadrati la fel? (prof inv. primar)?????
zenovica
 
Mesaje: 9
Membru din: 13 Feb 2008, 14:44

Re: incadrare ca profesor sau institutor

Mesajde felixmunteanu » 07 Sep 2010, 21:30

Poate (presupun) se considera ca cei 2 ani de scoala postliceala nu sunt la fel cu 4, 5 sau chiar 6 de liceu pedagogic + facultate.
Nu stiu nimic despre cum se desfasoara cursurile la postliceal (zi/seral? cat obligatoriu/cat facultativ?) si, mai ales, practica pedagogica, asa ca nu acuz, dar banuiesc ca nu e la fel ca la pedagogic. Poate ma insel.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: incadrare ca profesor sau institutor

Mesajde gram0806 » 07 Sep 2010, 21:49

Si eu sunt de aceeasi parere. Am terminat 5 ani de liceu pedagogic,apoi Facultatea de Psihologie (modulul psihopedagogic de asemenea). Cunostintele acumulate in liceu si practica pedagogica desfasurata (aproximativ 144 de ore pe an) sunt temelia profesiei de invatator. Acolo inveti cu adevarat ce trebuie sa faci la catedra.
Ca suntem sau nu platiti ca profesor invatamant primar ...noi tot ne vom face datoria cu sfintenie...
gram0806
 
Mesaje: 8
Membru din: 15 Oct 2006, 18:25

Re: incadrare ca profesor sau institutor

Mesajde ele_na » 28 Sep 2010, 20:14

am scoala postliceala+3 ani EFS cum voi fi incadrata?Multumesc anticipat!
ele_na
 
Mesaje: 2
Membru din: 01 Feb 2006, 23:20

Re: incadrare ca profesor sau institutor

Mesajde costi_52 » 28 Sep 2010, 22:56

Funcţia didactică Institutor, salarizarea Institutor I.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: incadrare ca profesor sau institutor

Mesajde dyaanc » 15 Oct 2010, 13:20

Va rog sa ma lamuriti si pe mine:Am terminat liceul pedagogic-invatatori-educatori apoi Fac. de filosofie-comunicare sociala,relatii publice si asistenta sociala-5 ani IDD;sunt incadrata ca institutor 1-e corect asa?Va multumesc anticipat.
dyaanc
 
Mesaje: 67
Membru din: 04 Aug 2009, 12:39

Re: incadrare ca profesor sau institutor

Mesajde costi_52 » 15 Oct 2010, 16:51

Nu este corect, dar, în momentul de faţă, este legal.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: incadrare ca profesor sau institutor

Mesajde mirelaghide » 24 Oct 2010, 11:25

Pentru a va lamuri in privinta incadrarii si salarizarii corespunzatoare cititi documentul atasat. Si in legea 330 / 2009, art. 38 este specificat clar :
Art. 38. - In baza art. 18 alin. (1) si (3) din Legea nr. 288/2004 privind organizarea studiilor universitare, cu modificarile si completarile ulterioare, salarizarea absolventilor ciclului I si II (Bologna) se face la nivelul absolventilor cu studii superioare de lunga durata (S).
Unele doamne secretare sau contabile mai au insa nevoie de explicatii suplimentare, asa ca trebuie sa le dam.......
In ce priveste grila de salarizare, in care se vorbeste de prof II ca si profesor ssd ( sau cam asa ceva) despre care spunea o colega ceva mai sus ca "ar fi venit in vara" aceasta nu este in vigoare, incadrarea se face conform unei grile din 2008.
Mult succes in lupta pe care o aveti de purtat !!!!!!!!!!!
Fişiere ataşate
URGENT_Nota nr 597_BO_14 aprilie 2010_salarizare prof_inv. prescolar_primar.pdf
(109.13 KiB) Descărcat de 132 ori
mirelaghide
 
Mesaje: 70
Membru din: 18 Dec 2009, 20:32
Localitate: Constanţa

Re: incadrare ca profesor sau institutor

Mesajde felixmunteanu » 24 Oct 2010, 11:38

Multumim!
Documentul acesta a mai fost postat aici si l-am folosit, dar poate prinde bine pentru cine mai are nevoie de el. Eu mi-am lamurit situatia la scoala, dar nu a fost usor (voiau sa ne plaseze la ssd conform unei grile neactualizate de la finante!!!). Multumesc colegilor de pe didactic, in special Domnului Costi care raspunde succint si eficient oricarei probleme. Am primit deja primul salariu si totul e in regula.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: incadrare ca profesor sau institutor

Mesajde marelefix » 25 Oct 2010, 19:13

Bună seara! Aceeaşi dilemă am avut-o şi eu ca şi dvs. Sunt absolvent al liceului pedagogic şi al colegiului de institutori. În prezent sunt încadrat ca profesor II. De curând am acţionat in instanţă pentru trecerea la funcţia de profesor I. Vă voi ţine la curent cu desfăşurarea procesului. Între timp aştept sugestiile, comentariile sau întrebările faţă de acest subiect. Vă mulţumesc anticipat!
marelefix
 
Mesaje: 6
Membru din: 25 Iul 2008, 19:28

Re: incadrare ca profesor sau institutor

Mesajde ine_li » 25 Oct 2010, 19:37

Buna seara! Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu incadrarea.
Am terminat un liceu industrial, dupa aceea am urmat in cadrul Univ.Avram Iancu Cj- Fac. de Pedagogie sociala -4 ani la zi, de unde am si diploma de licenta, iar dupa aceasta am terminat Scoala postliceala cu specializare dubla 3 ani.
Cum trebuie sa fiu incadrata?
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
ine_li
 
Mesaje: 589
Membru din: 13 Feb 2007, 09:50

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron