Idei proiect definitivat

Idei proiect definitivat

Mesajde mihaela_bu » 27 Feb 2011, 16:33

Buna ziua !
Am cautat toata ziua diverse idei pentru proiectul de definitivat pe care il voi sustine anul acesta. Mi l-am si schitat in mare insa mai am o mica problema.
Vreau sa fac o activitate integrata si voi deschide 3 centre de interes: arta, biblioteca si...Aici m-am cam impotmolit. Ce alt centru as mai putea deschide si mai ales, ce sa propun mai exact?
Mentionez ca tema proiectului va fi "Care sunt obiceiurile de Pasti?"
Astept si va sunt recunoscatoare pentru toate ideile.
mihaela_bu
 
Mesaje: 34
Membru din: 04 Oct 2009, 09:23

Re: Idei proiect definitivat

Mesajde iuiu_flori » 27 Feb 2011, 18:08

Constructiile si jocurile de rol sunt cele mai potrivite, atractive si usor de realizat.
iuiu_flori
 
Mesaje: 208
Membru din: 18 Iun 2007, 16:30

Re: Idei proiect definitivat

Mesajde crissys » 27 Feb 2011, 21:23

sectorul ''BIBLIOTECA'' - rasfoim carti ce ne plac: ''Descrie/citeste imaginile ce reprezinta sarbatoarea Pastelui''; sectorul ''CONSTRUCTII'' - joc de constructie cu material din natura(sau existent in gradinita) :''Cosuletul pt oua incondeiate''; sectorul ''ARTA''- modelaj- ''Oua pt Paste'' ;sau fise de colorat (coloreaza in interiorul spatiului delimitat),etc; la acest sector puteti aborda si pictura ,chiar incondeierea oualor,dar depinde ce va domenii experientiale va alegeti la activitatea integrata; sectorul ''JOC DE MASA''- ''din jumatati- intreg'',sau puzlle cu imagini specifice temei zilei (oua,iepurasi,etc); sectorul ''CREATIE''- adica JOC DE ROL - joc inspirat din viata cotidiana '' de-a micile gospodine''; ''e sarbatoare''; ''in asteptarea iepurasului'',etc; sectorul '' STIINTA'' - Joc intelectual pt dezvoltarea gandirii si comunicarii orale - ''ce sarbatorim la Pasti?''; ''Cine a fost Iisus?'',etc... acestea sunt cateva sugestii de teme ALA-1,copiii alegandu-si sectorul dorit,dar facandu-se rotatia lor si la celelalte sectoare; succes! :)
crissys
 
Mesaje: 36
Membru din: 20 Feb 2011, 20:32

Re: Idei proiect definitivat

Mesajde mihaela_bu » 03 Mar 2011, 18:18

Va multumesc pentru idei.
Caut si jocuri sau cantecele pentru tranzitiile din cadrul activitatii. Ma puteti ajuta, va rog?
mihaela_bu
 
Mesaje: 34
Membru din: 04 Oct 2009, 09:23

Re: Idei proiect definitivat

Mesajde nnicco67 » 21 Mar 2011, 20:42

Sunt foarte multe cantece ppt in didactic,aveti calculator la grupa ,sa va trimit pe mail.iEPURASUL TUP este bun pentru tranzitii,la tema de Pasti.
nnicco67
 
Mesaje: 51
Membru din: 12 Mar 2009, 22:06


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] şi 1 vizitator