Hotararile judecatoresti

Aceasta sectiune poate fi folosita de catre colegii care simt lipsa activitatii pe forumul Ministerului Educatiei, inchis temporar. Va rugam sa va exprimati opinii, sa ne dati sugestii, sa puneti intrebari, pastrand, evident, un ton civilizat.

Moderator: costi_52

Reguli forum
Va rugam sa respectati neticheta, sa scrieti corect romaneste, sa aveti un ton civilizat. In cazul in care criticati, va rugam sa argumentati.

Re: Hotararile judecatoresti

Mesajde sportiv » 21 Dec 2014, 17:54

mihamary scrie:Buna ziua. Sunt cadru didactic din septembrie 2009. De atunci si pana in prezent am avut catedre la mai multe scoli. De la unele dintre ele mi-au intrat deja banii. Pentru perioada septembrie 2010 - august 2011 nu am primit banii de la o scoala. Cand am vorbit cu doamna contabila de acolo mi s-a spus ca nu am fost trecuta pe liste de judecata de la scoala respectiva deoarece liderul de sindicat a considerat ca am avut ore putine , adica doar 6 ore la acea scoala. Asta nu mi se pare o scuza buna, avand in vedere ca la toti am avut retineri salariale iar i cotizatia la sindicat mi-a fost incasata lunar. Ce pot face in aceasta situatie?

Faptul că ați plătit cotizația n-are nicio relevanță vizavi de hotărârile judecătorești! :oops: Cred că trebuie să faceți copie după HJ de la școală și s-o prezentați la toate școlile unde ați mai funcționat! HJ trebuie să fie nominală, definitivă și să precizeze pentru ce lege ați câștigat în instanță!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Hotararile judecatoresti

Mesajde costi_52 » 21 Dec 2014, 18:49

La ce foloseşte prezentarea la alte şcoli a unei HJ obţinute împotriva şcolii X?
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Hotararile judecatoresti

Mesajde mihamary » 30 Dec 2014, 03:41

Clar HJ este nominala si este impotriva scolii X. Faptul ca o prezint la fiecare svoala unde am predat nu are niciun efect. Liderul de sindicat este un pic responsabil pentru ca nu m- a considerat egala cu alti colegi. Legal ce as putea sa fac? Sa il dau in judecata pe liderul de sindicat?
mihamary
 
Mesaje: 5
Membru din: 29 Sep 2009, 15:22

Re: Hotararile judecatoresti

Mesajde sportiv » 30 Dec 2014, 09:56

Hotărârea judecătorească trebuie plătită de o ,,școală” , de regulă, cea pe care am dat-o în judecată, dar HJ trebuie adusă la cunoștința celorlalte școli prin care am mai trecut pentru a se ,,cere” corect sumele cuvenite, care nu se plătesc din bugetul unei școli, ci prin ISJ-uri de la cel al statului!Eu așa înțeleg situația! HJ este pentru una din legile (sau mai multe) pentru care s-au câștigat drepturile (eșalonate :D , nu din vina noastră!) Dacă se ,,dădeau la timp și nu în mi mulți ani , aș fi ,,ridicat” suma de la acea școală, dar mutându-mă în perioada eșalonării, trebuie să primesc sumele cuvenite ,,ORIUNDE M-AȘ AFLA”! Nu este ,,incriminată” școala X , ci instituția ,,școală”! Așa văd eu lucrurile!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Hotararile judecatoresti

Mesajde costi_52 » 30 Dec 2014, 13:24

Hotărârile judecătoreşti se plătesc de către şcolile care au pierdut procesul, evident, doar pentru perioadele în care petentul a funcţionat în şcoala respectivă.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Hotararile judecatoresti

Mesajde sportiv » 30 Dec 2014, 23:21

costi_52 scrie:Hotărârile judecătoreşti se plătesc de către şcolile care au pierdut procesul, evident, doar pentru perioadele în care petentul a funcţionat în şcoala respectivă.

Dacă a funcționat o lună, apoi a funcționat în alte școli în aceleași condiții de salarizare, primește, el pentru o lună,ceilalți, care nu s-au mutat, pentru perioada întreagă? :oops: După ce a plecat dintr-o școală trebuia să redeschidă acțiunea? Asta nu prea înțeleg!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Hotararile judecatoresti

Mesajde costi_52 » 31 Dec 2014, 12:33

1. Da
2. Nu să o redeschidă, ci să o deschidă împotriva noii şcoli.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Hotararile judecatoresti

Mesajde sportiv » 31 Dec 2014, 23:49

costi_52 scrie:1. Da
2. Nu să o redeschidă, ci să o deschidă împotriva noii şcoli.

:D :oops:Dacă se pensiona (Doamne ferește murea) i se plătea! Așa,dacă s-a mutat,nu!Interesant!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Hotararile judecatoresti

Mesajde costi_52 » 01 Ian 2015, 12:32

Da, dar tot doar pentru perioada în care a activat în şcoala cu care s-a judecat.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Hotararile judecatoresti

Mesajde sportiv » 01 Ian 2015, 17:57

costi_52 scrie:Da, dar tot doar pentru perioada în care a activat în şcoala cu care s-a judecat.

Am înțeles , dar mi se pare ,,aiurea” Suma se câștigă în școala respectivă, se eșalonează pe 5 ani cu procentele anuale respective; după o lună mori și suma revine în întregime (din câte am citit integral-într-o singură tranșă celor ce rămân!) :oops: Dacă te muți, după ce ai primit 5% ( procentul din primul an), de exemplu, nu mai primești. :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Hotararile judecatoresti

Mesajde costi_52 » 01 Ian 2015, 22:28

În cazul decesului cadrului didactic, şi mie mi se pare firesc ca urmaşii să primească drepturile salariale restante într-o singură tranşă. Din păcate, nu se întâmplă aşa. Şi în acest caz, drepturile se plătesc tot în cinci ani. Dacă te muţi dintr-o şcoală după ce ai câştigat procesul, vei primi drepturile salariale (pentru perioada în care ai activat în şcoala respectivă) tot în cinci ani (5%, 10%, 25%, 25% şi 35%).
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Hotararile judecatoresti

Mesajde schek » 09 Ian 2015, 17:09

Buna ziua! Va rog sa ma lamuriti si pe mine cum pot afla suma pe care trebuie sa o primesc in urma tuturor hotararilor judecatoresti referitoare la retinerile salariale. Multumesc!
schek
 
Mesaje: 3
Membru din: 23 Sep 2008, 14:44

Re: Hotararile judecatoresti

Mesajde sportiv » 09 Ian 2015, 18:19

De la contabilitatea(secretariatul) școlii care deține HJ.
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Hotararile judecatoresti

Mesajde schek » 23 Ian 2015, 16:31

Multumesc!
schek
 
Mesaje: 3
Membru din: 23 Sep 2008, 14:44

Re: Hotararile judecatoresti

Mesajde mihamary » 13 Feb 2015, 01:34

Era in Parlament o propunere legislativa care prevedea sa se extinda aceste HJ la toate scolile, nu numai la cele care au pierdut procesul si sa isi castige drepturile si cei care nu au actionat in judecata. Stie cineva daca s-a aprobat sau nu? Cum o gasim?
mihamary
 
Mesaje: 5
Membru din: 29 Sep 2009, 15:22

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Forum EDU

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori