Grila restrangere de activitate

Grila restrangere de activitate

Mesajde invatator » 02 Dec 2009, 22:01

Stimati colegi, va rog sa ma indrumati spre a intra in posesia grilei pentru departajarea invatatorilor, deoarece in anul scolar viitor va cadea un post de invatator. In grila cred ca vom intra toti invatatorii, restrangerea de activitate presupune un post, dar posturile sunt ocupate de oameni...asa incat toti vom intra sub tavalug!

Multumesc, E Carunta
invatator
 
Mesaje: 525
Membru din: 25 Iul 2004, 17:25
Localitate: Ocna Mures

Re: Grila restrangere de activitate

Mesajde invatator » 02 Dec 2009, 22:09

Intre timp am gasit in Metodologia privind mişcarea personalului didactic din învăţământul preuniversitar
- Cap. II: Organizarea şi desfăşurarea pretransferării şi transferării personalului didactic titular disponibilizat prin restrângere de activitate sau prin restructurarea reţelei şcolare - Anexă la O.M.Ed.C. nr. 5441/09.11.2005 (mai exact, la art. 13/5 din Statutul personalului didactic).
invatator
 
Mesaje: 525
Membru din: 25 Iul 2004, 17:25
Localitate: Ocna Mures

Re: Grila restrangere de activitate

Mesajde rofi3 » 02 Dec 2009, 22:20

Bua seara ,
In cazul retrangerii de activitate se face evaluarea fiecarui cadru didactic , cel putin anul trecut asa a fost , iar fisa a fost aceasta: http://www.didactic.ro/files/secretaria ... aluare.pdf
Mai aveti niste discutii pe aceasta tema la urmatorul link :http://forum.didactic.ro/posting.php?mode=edit&f=19&p=145581.
Va doresc numai bine.
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Grila restrangere de activitate

Mesajde invatator » 02 Dec 2009, 22:37

Multumesc! E Carunta
invatator
 
Mesaje: 525
Membru din: 25 Iul 2004, 17:25
Localitate: Ocna Mures

Re: Grila restrangere de activitate

Mesajde invatator » 12 Feb 2010, 20:33

O noua intrebare pe aceasta tema:

- daca postul pe care este un director intra in restrangere de activitate, legea spune ca este "post / catedra rezervata" si nu face obiectul restrangerii de activitate? Unde pot gasi aceasta specificatie in lege?

Va multumesc,
E Carunta
invatator
 
Mesaje: 525
Membru din: 25 Iul 2004, 17:25
Localitate: Ocna Mures

Re: Grila restrangere de activitate

Mesajde carmencreanga » 15 Feb 2010, 17:35

Buna ziua!Va rog sa ma ajutati si pe mine sa inteleg ceva: in urma anuntului ca se va restrange un post de invatator de la scoala la care sunt titulara -o colega "binevoitoare" a facut urmatoarea afirmatie:"dvs.(eu) si dvs.(o alta colega)nu vi se scorda nici un punctaj ptr gradul II,obtinut in sesiunea 2007-2009, finalizat intre 23-26 august 2009, deoarece oe adeverinta scrie, citez: "incepand cu data de 1 sepembrie 2009 titularului aceste adeverinte/certificat i se acorda toate drepturile egale", asa ca noi nu avem voie sa primim puncte ptr ca nu este legal luandu-se in considerare activitatea din ultimii 2 ani scolari".
Ajutati-ma sa inteleg ptr ca pana acum tuturor in acesta situatie li s a luat in considerare.
Discutand si cu alte persoane cu experienta am inteles ca e normal sa ti fie recunoscut un drept dupa absolvire si din adev/certificat reiese ca aveam si inante drepturi insa nu pe toate adica nu eram platita.
DVS CE INTELEGETI?
ASTEPT UN RASPUNS CARE SA MA FACA SA INTELEG.
SUNT FFFFF DERUTATA!
Multumesc!
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: Grila restrangere de activitate

Mesajde invatator » 15 Feb 2010, 23:59

Specificatia "se acorda toate drepturile egale" cred ca se refera doar la plata, inceperea platii.Examenul de grad didactic s-a desfaurat anterior acestei date, doar decizia de plata e datata de la 1 sept. 2009!
E Carunta
invatator
 
Mesaje: 525
Membru din: 25 Iul 2004, 17:25
Localitate: Ocna Mures

Re: Grila restrangere de activitate

Mesajde carmencreanga » 16 Feb 2010, 00:13

invatator scrie:Specificatia "se acorda toate drepturile egale" cred ca se refera doar la plata, inceperea platii.Examenul de grad didactic s-a desfaurat anterior acestei date, doar decizia de plata e datata de la 1 sept. 2009!
E Carunta

MULTUMESC PTR RASPUNS!
ACELASI LUCRU AM INTELES SI NOI PANA ACEASTA "MINTE STRALUCITA" S A GANDIT SA FACA ACEASTA AFIRMATIE...si acum inteleg mai bine de ce ptr ca d-na respectiva dorea restrangere de activitate in luna august 2009, cand ministerul a desfiintat multe scoli -structuri, probabil nu a auzit ca exista sau nu a vazut un calendar al miscarii personalului didactic pana la 50 de ani.
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: Grila restrangere de activitate

Mesajde invatator » 16 Feb 2010, 00:28

Exista biroul juridic la ISJ, biroul Personal, care pot da raspunsul legal. Nu ezitati sa aflati interpretarea legala.
E Carunta
invatator
 
Mesaje: 525
Membru din: 25 Iul 2004, 17:25
Localitate: Ocna Mures

Re: Grila restrangere de activitate

Mesajde carmencreanga » 16 Feb 2010, 00:31

invatator scrie:Exista biroul juridic la ISJ, biroul Personal, care pot da raspunsul legal. Nu ezitati sa aflati interpretarea legala.
E Carunta


Multumesc inca!
Sigur asta voi face!
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: Grila restrangere de activitate

Mesajde carmencreanga » 16 Feb 2010, 00:33

E pacat ca luptand pentru un post (dupa ce ai luat gradul I si ai luat o pauza prelungita.....) sa uiti de omenie......si sa nu tii seama ca si cei tineri pot munci si acumula puncte fara sa fi ajuns sa dea gradul I.....MARE PACAT....IN PRIMA ZI DIN POSTUL MARE.......PACAT!
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: Grila restrangere de activitate

Mesajde feliwhy » 20 Feb 2010, 17:35

Va rog sa ma ajutati!
Sunt intr-o mare dilema!
M-am titularizat anul trecut pe un post de invatator, cu viabilitate un an de zile, anul acesta scoala intra in restrangere de activitate (desi avem 56 de copii care vin in clasa I), la gradinita va aparea un post, prin pensionarea unei doamne. Cei din inspectorat au spus ca unul dintre noi (care are dubla specialitate) poate trece pe postul respectiv fara probleme, rezolvandu-se restrangerea le nivel de unitate scolara. Fiind cea mai mica dintre toti, am decis sa ma duc eu la gradinita, si sa rezolvam problema.
Gradinita dintr-o localitate vecina intra si ea in restrangere de activitate, iar fata care intra este din comuna noastra, si doreste acelasi post.
Stiu ca trebuie sa-mi depun dosar la ISJ pentru a solicita postul respectiv, dar nu stiu daca fata aceea, care este titulara pe educatori, are prioritate in fata mea. Mentionez ca in comuna noastra Gradinita are director si deci personalitate juridica, se incadreaza problema mea in punctul 1 din metodologie unde se spune ca se rezolva restrangerile la nivel de unitate scolara?
Avatar utilizator
feliwhy
 
Mesaje: 143
Membru din: 02 Mar 2008, 21:01
Localitate: IZBICENI

Re: Grila restrangere de activitate

Mesajde cristyna » 20 Feb 2010, 20:14

feliwhy scrie:Va rog sa ma ajutati!
Sunt intr-o mare dilema!
M-am titularizat anul trecut pe un post de invatator, cu viabilitate un an de zile, anul acesta scoala intra in restrangere de activitate (desi avem 56 de copii care vin in clasa I), la gradinita va aparea un post, prin pensionarea unei doamne. Cei din inspectorat au spus ca unul dintre noi (care are dubla specialitate) poate trece pe postul respectiv fara probleme, rezolvandu-se restrangerea le nivel de unitate scolara. Fiind cea mai mica dintre toti, am decis sa ma duc eu la gradinita, si sa rezolvam problema.
Gradinita dintr-o localitate vecina intra si ea in restrangere de activitate, iar fata care intra este din comuna noastra, si doreste acelasi post.
Stiu ca trebuie sa-mi depun dosar la ISJ pentru a solicita postul respectiv, dar nu stiu daca fata aceea, care este titulara pe educatori, are prioritate in fata mea. Mentionez ca in comuna noastra Gradinita are director si deci personalitate juridica, se incadreaza problema mea in punctul 1 din metodologie unde se spune ca se rezolva restrangerile la nivel de unitate scolara?


In ce sens esti cea mai mica??

Daca nu va intelegeti intre voi care sa mearga, faceti concurs de dosare la nivelul scolii...

Este doar o parere...
"Să formezi o echipă este doar începutul, să rămâi împreună este progresul, să lucrezi împreună este succesul"

Henry Ford
Avatar utilizator
cristyna
 
Mesaje: 427
Membru din: 06 Apr 2005, 22:59
Localitate: Timisoara

Re: Grila restrangere de activitate

Mesajde claudiaiv » 09 Mar 2010, 15:46

Am o mare dilema... De patru ani sunt in concediu pentru cresterea copiilor mei (am doi copii, nascuti unul dupa celalalt la doi ani diferenta). O sa ma intorc la scoala la sfarsitul lunii aprilie. Intrebarea mea este, cum o sa fiu evaluata? Am vazut cum arata noua fisa de evaluare si e de inteles faptul ca nu o sa pot atinge un punctaj pentru calificativul "foarte bine"(asta pentru ca de la sfarsitul lunii aprilie si pana la mijlocul lunii iunie este foarte putin timp). Imi poate raspunde cineva? A mai fost cineva in situatia mea?
Va multumesc din suflet!
claudiaiv
 
Mesaje: 29
Membru din: 21 Sep 2009, 07:26

Re: Grila restrangere de activitate

Mesajde carmencreanga » 09 Mar 2010, 19:09

Buna ziua!
Cum arata aceasta fisa de evaluare noua?
Cand a aparut?
Eu sincer nu am vazut-o. Cel putin de 3 ani este ...la fel.
Cand am revenit in sistem (sa ma exprim asa), tot in semestrul II am fost evaluata conform fisei doar cateva luni. Asa este normal.
O primavara frumoasa!
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Următorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori