GRADUL I

GRADUL I

Mesajde stefanalex » 03 Ian 2008, 01:43

MI-AM ALES LUCRAREA PT GRADUL I ,, FORMAREA NOTIUNILOR SI REPREZENTARILOR ISTORICE IN CICLUL PRIMAR,,SI NU AM GASIT NICI O METODICA A ISTORIEI DUPA NOUA PROGRAMA.
VA ROG SA MA AJUTATI 1
MULTUMESC1
stefanalex
 
Mesaje: 15
Membru din: 29 Apr 2006, 16:03

gradul I

Mesajde felixmunteanu » 03 Ian 2008, 16:22

Tema ta nu are nevoie de noua programa, proasta oricum. Tu vorbesti despre lucruri generale, valabile oricand. Profesorul indrumator ar trebui sa-ti indice o bibliografie, o structura a lucrarii si...spor la treaba!
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Mesajde stefanalex » 03 Ian 2008, 18:01

Multumesc pt raspuns. Problema este ca indrumatorul meu de lucrare e prof .universitar la catedra de psihologie sociala si nu cred ca stie ce bibliografie sa imi recomande . I-am prezentat planul lucrarii si mi-a urat succes la lucru. Asa ca nu stiu ce voi face . trebuie sa ma descurc singura si nu stiu incotro s-o apuc ca sa fac o treaba de calitate
stefanalex
 
Mesaje: 15
Membru din: 29 Apr 2006, 16:03

gradul I

Mesajde berbece2007ioana » 03 Ian 2008, 19:35

Eu te sfatuiesc sa iei legatura cu un profesor de istorie , cred ca asa vei putea gasi mai multe materiale. Multa bafta!
berbece2007ioana
 
Mesaje: 15
Membru din: 05 Mar 2007, 15:54

Mesajde mirela-barcan » 04 Ian 2008, 11:44

Cateva repere bibliografice - centrate pe partea didactica - pentru elaborarea lucrarii:

1. Baseler, Marja; Zatreanu, Mihaela, O scoala primitoare. Sfaturi practice pentru învatatori, Bucuresti, 2004
2. Bîrzea, Cezar (si altii), Manual pentru asigurarea calitatii educatiei pentru cetatenie democratica, UNESCO, Consiliul Europei, CEPS, 2005
3. Bratu, Gabriela (coordonator), Aplicatii ale metodelor de gândire critica la învatamântul primar, Bucuresti, 2004
4. Capita, Carol; Capita, Laura, Tendinte în didactica istoriei, Editura Paralela 45, 2005
5. Chereja, Florica, Dezvoltarea gândirii critice în învatamântul primar, Bucuresti, 2004
6. Ciolan, Lucian, Dincolo de discipline. Ghid pentru învatarea integrata / crosscuriculara, Centrul Educatia 2000+, Editura Hmanitas Educational, Bucuresti, 2003
7. Crisan, Alexandru si altii, Curriculum National pentru învatamântul obligatoriu. Cadru de referinta, Ministerul Educatiei Nationale, Consiliul National de Curriculum, Editura Corint, Bucuresti, 1998
8. Dobra, Sobia; Stoicescu, Daniela, Recuperarea ramânerii în urma la lectura (învatamânt primar), Modul pentru dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice, aparut în cadrul Proiectului pentru Învatamântul Rural, Bucuresti, 2005
9. Gollob, R. (si altii), Manual pentru formarea cadrelor didactice în domeniul educatiei pentru cetatenie democratica si al educatiei pentru drepturile omului, Consiliul Europei, 2004
10. Iutis, Gheorghe; Pânzariu, Argentina; Iriciuc, Valerica, Istorie. Ghid metodic pentru studenti si profesori de istorie, Bucuresti, 2005
11. Manea, Mihai; Palade, Eugen; Sasu, Nicoleta, Istorie. Predarea istoriei si educatia pentru cetatenie democratica: demersuri didactice inovative, Bucuresti, 2006
12. Marga, Andrei, Anii reformei 1997-2000, Editura Fundatiei pentru Studii Europene, Cluj-Napoca, 2000
13. Pacurari, Otilia; Tîrca, Anca; Sarivan, Ligia, Strategii didactice inovative, Editura Sigma, Bucuresti, 2003
14. Radulescu, Eleonora; Tîrca, Anca, Adaptarea curriculum-ului la contextul rural, Modul pentru dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice, aparut în cadrul Proiectului pentru Învatamântul Rural, Bucuresti, 2005
15. Stasy, Bird; Ulrich, Louis, Istorie orala – Spunem povesti si scriem despre viata, Bucuresti, 2000
16. Stoicescu, Daniela; Manolache, Mimia; Ilies, Beatrice Georgeta, Predarea simultana, Modul pentru dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice, aparut în cadrul Proiectului pentru Învatamântul Rural, Bucuresti, 2005
17. Tepelea, Adriana; Ionita, Florin, Evaluarea continua la clasa, Modul pentru dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice, aparut în cadrul Proiectului pentru Învatamântul Rural, Bucuresti, 2005

Sper sa-ti fie de folos! Daca doresti sa iei legatura cu mine, scrie-mi mesaj privat. Te pot ajuta si cu e-carti din bibliografia prezentata.

Numai bine si succese!
Mirela Barcan
Avatar utilizator
mirela-barcan
 
Mesaje: 249
Membru din: 03 Ian 2005, 22:03

Mesajde livioara » 04 Ian 2008, 13:10

Doamna Mirela, ca de obicei veniti cu informatii pretioase. Sunt acolo in lista titluri si autori foarte buni si pentru alte disciline. Multumim!
livioara
 
Mesaje: 168
Membru din: 04 Ian 2006, 23:32
Localitate: Brasov


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori