Ghid metodologic privind dirigentia si consilierea

Ghid metodologic privind dirigentia si consilierea

Mesajde doina_barsan » 05 Ian 2006, 17:51

Este cineva in masura sa-mi recomande un ghid recent (cam din 2005) referitor la activitatea de diriginte si/sau consilier educativ?
Multumesc anticipat.
Avatar utilizator
doina_barsan
 
Mesaje: 1710
Membru din: 01 Iun 2005, 20:56
Localitate: Bucuresti

Mesajde doina_barsan » 12 Ian 2006, 15:38

Nu este nimeni consilier educativ???
Avatar utilizator
doina_barsan
 
Mesaje: 1710
Membru din: 01 Iun 2005, 20:56
Localitate: Bucuresti

Mesajde cristinasm » 12 Ian 2006, 22:33

Buna seara.
Nu sunt consilier educativ, doar profesor diriginte.
Pentru pregatirea orelor folosesc doua carti pe care le consider foarte utile: una o am mai de multa vreme - "Consiliere educationala", coordonator Adriana Baban, lucrare editata de SC PSINET SRL din Cluj-Napoca. Este o carte mult prea buna ca sa nu fi fost reeditata (eu am prima editie, din 2001).
Cea de-a doua am cumparat-o recent. Titlul este "Ora educativa - modele de proiecte didactice", coordonatorii sunt: Daniela Salagean, Silvia Tinica si Dorin Pintilie. Cartea (care cuprinde idei minunate pentru orele de dirigentie!) a aparut la EURODIDACT, in colectia MAGISTER. Este editia a doua 2004 si am primit-o prin posta (comezi se pot face la: tel/ fax 0264593038 sau prin e-mail: eurodidact@yahoo.com.
Sper sa va fi fost de ajutor.
Cu drag,
Cristina
cristinasm
 
Mesaje: 14
Membru din: 28 Mar 2005, 16:01
Localitate: Satu Mare

Mesajde doina_barsan » 12 Ian 2006, 22:49

Multumesc mult pentru informatii.Eu am doua carti privind consilierea si dirigentia , ultima din 2004 (coordonator Daniela Calugaru-din minister) si credeam ca a aparut recent altceva.
Multumesc si pt adresa de editura. :)
P.S. Sunteti cumva Cristina Gherman care este prezenta si pe forumul de la edu.ro?(chiar si semnatura este aceeasi) :roll:
Avatar utilizator
doina_barsan
 
Mesaje: 1710
Membru din: 01 Iun 2005, 20:56
Localitate: Bucuresti

confirmare

Mesajde cristinasm » 12 Ian 2006, 23:12

Marturisesc sincer ca nu sunt la curent cu toate aparitiile editoriale din acest domeniu. Cea de-a doua carte mi-am cumparat-o in octombrie 2005 la recomandarea profesorului consilier din colegiul unde lucrez si nu regret investitia.
Promit sa imi intreb colegii si pe directoarea educativa daca a mai aparut ceva important(eu am lipsit cativa ani dintre colegii de la catedra si abia din toamna reinvat cum e sa fii diriginte).
Cu drag,
Cristina
P.S. da, aveti dreptate. Numele meu apare si pe forumul de pe edu.ro unde sunt moderator la sectiunea dedicata concursului de titularizare. Reminiscente ale unei cariere scurte de manager care si-a dorit si inca isi doreste sa ii ajute pe colegi...
cristinasm
 
Mesaje: 14
Membru din: 28 Mar 2005, 16:01
Localitate: Satu Mare

Mesajde doina_barsan » 12 Ian 2006, 23:17

D-na Cristina Gherman ma bucur foarte tare ca ati inceput sa activati pe forumul de la didactic. Sunt sigura ca ne veti ajuta cu experienta dumneavoastra, asa cum, de atatea ori, ati facut pe edu.ro, impreuna cu d-l Kotai Csaba.
Avatar utilizator
doina_barsan
 
Mesaje: 1710
Membru din: 01 Iun 2005, 20:56
Localitate: Bucuresti

Mesajde catelutza » 17 Mai 2006, 23:38

Va mai pot recomanda "Consiliere si orientare", autori (coord.) Gabriela Lemeni şi Mircea Miclea; "Consiliere şi orientare - activitati pentru clasele a IX - XII / SAM", autori (coord.) Gabriela Lemeni şi Anca Tarau, ambele aparut la Editura ASCR, Cluj Napoca, 2004.
De asemeni, stiu ca a aparut pe site la stiri noua programa de consiliere si orientare. O puteti descarca, mai ales ca din anul scolar 2006 - 2007 se va implementa aceasta programa. Mai multe lucruri veti afla probabil la cursurile de formare in aceasta directie, cursuri care sutn obligatorii pentru toti invatatorii si pentru toti cei care mai doresc sa fie in continuare "diriginti" - denumirea noua, banuiesc ca va fi de "consilier al clasei".
catelutza
 
Mesaje: 246
Membru din: 16 Oct 2004, 22:16

Mesajde doina_barsan » 24 Sep 2006, 11:22

Multumesc pentru informatii, catelutza!
Sper sa ne mai ajuti in ceea ce priveste consilierea si orientarea (am inteles bine ca esti formator?)
Avatar utilizator
doina_barsan
 
Mesaje: 1710
Membru din: 01 Iun 2005, 20:56
Localitate: Bucuresti

Mesajde catelutza » 24 Sep 2006, 12:58

[quote="doina_barsan"]Multumesc pentru informatii, catelutza!
Sper sa ne mai ajuti in ceea ce priveste consilierea si orientarea (am inteles bine ca esti formator?)[/quote]

Da, sunt formator regional la Constanta. Ma puteti contacta oricand aveti nevoie!
catelutza
 
Mesaje: 246
Membru din: 16 Oct 2004, 22:16

cum se face planificarea la dirigentie?

Mesajde mmiimmii » 24 Sep 2006, 14:31

din cate stiu eu (si trebuie sa recunosc ca nu stiu multe) a aparut o programa pt dirigentie, structurata pe cate 5 module pt fiecare clasa. Dar nu stiu cum anume trebuie aplicata. Eu am gasit-o intamplator pe acest site si se pare ca este si cea care trebuie aplicata. Eu sunt incepatoare in ale dirigentiei. Poate cineva sa-mi explice si mie care este structura planificarii? pt ca nimeni nu a reusit sa-mi explice.Colegii mei sunt mai.....pasivi, iar planificarile lor din anul trecut... Dar nu critic, ci vreau sa invat! Cum anume asezam cele 5 module in planificare? Si cum trebuie facut capul de tabel la planificari?
mmiimmii
 
Mesaje: 1
Membru din: 15 Iul 2006, 17:44

Mesajde lau » 07 Oct 2006, 21:47

draga mimi, eu am facut planificarea la dirigentie cu urmatorul cap de tabel: nr.crt, componenta, tema activitatii, ob. de ref., modalitati de realizare( activitati, metode, mijloace didactice), colaboratori(unde e cazul), data si obs.
lau
 
Mesaje: 5
Membru din: 12 Mar 2006, 10:59

Mesajde andagl » 30 Apr 2008, 11:12

caut o fisa pt consiliere elevi unde gasesc?
andagl
 
Mesaje: 27
Membru din: 17 Ian 2008, 14:48

Mesajde mirela-barcan » 30 Apr 2008, 17:51

cristinasm scrie:Buna seara.
Nu sunt consilier educativ, doar profesor diriginte.
Pentru pregatirea orelor folosesc doua carti pe care le consider foarte utile: una o am mai de multa vreme - "Consiliere educationala", coordonator Adriana Baban, lucrare editata de SC PSINET SRL din Cluj-Napoca. Este o carte mult prea buna ca sa nu fi fost reeditata (eu am prima editie, din 2001).
Cea de-a doua am cumparat-o recent. Titlul este "Ora educativa - modele de proiecte didactice", coordonatorii sunt: Daniela Salagean, Silvia Tinica si Dorin Pintilie. Cartea (care cuprinde idei minunate pentru orele de dirigentie!) a aparut la EURODIDACT, in colectia MAGISTER. Este editia a doua 2004 si am primit-o prin posta (comezi se pot face la: tel/ fax 0264593038 sau prin e-mail: eurodidact@yahoo.com.
Sper sa va fi fost de ajutor.
Cu drag,
Cristina


Am nevoie de cartea "Consiliere educaţională", de Adriana Băban. Este imposibil de cumpărat - cel puţin eu nu am găsit-o. O are cineva în format electronic?

P.S. Nu mă trimiteţi la bibliotecă, vă rog! Doar dacă bibliotecile au şi program de noapte...
Avatar utilizator
mirela-barcan
 
Mesaje: 249
Membru din: 03 Ian 2005, 22:03

Mesajde gea » 01 Mai 2008, 23:24

mirela-barcan, ti-am trimis un mesaj in mp... Nu este despre cartea pe care o soliciti, dar e tot Consiliere.. (Nu stiu de ce mesajele pt. MP pe care le trimit din cand in cand, vad ca apar in Outbox... )
Tu l-ai primit?
gea
 
Mesaje: 180
Membru din: 30 Sep 2004, 02:33

"Consiliere educaţională", de Adriana Băban

Mesajde mihaibz » 20 Iun 2008, 21:59

Am aceeasi problema ca si mirela-barcan. Pur si simplu nu gasesc cartea "Consiliere educaţională", de Adriana Băban. Nici macar la biblioteca. Ma poate ajuta cineva? Multumesc.
mihaibz
 
Mesaje: 1
Membru din: 18 Feb 2007, 21:39

Următorul

Înapoi la Dirigentie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori