Ghid metodologic privind dirigentia si consilierea

Mesajde gea » 21 Iun 2008, 00:19

Am putea sa ne intalnim pe Messenger toti cei interesati ca sa discutam despre asta?
gea
 
Mesaje: 180
Membru din: 30 Sep 2004, 02:33

Re: "Consiliere educaţională", de Adriana Băban

Mesajde mirela-barcan » 21 Iun 2008, 09:30

mihaibz scrie:Am aceeasi problema ca si mirela-barcan. Pur si simplu nu gasesc cartea "Consiliere educaţională", de Adriana Băban. Nici macar la biblioteca. Ma poate ajuta cineva? Multumesc.


Eu am rezolvat problema. Sunt fericită că am colegi şi prieteni buni. Ajutorul lor e nepreţuit... Am găsit cărţile ca atare, nu în format electronic.

Succes! Va apărea sigur o mână de ajutor.
Avatar utilizator
mirela-barcan
 
Mesaje: 249
Membru din: 03 Ian 2005, 22:03

ghid de consiliere

Mesajde lilidani » 08 Noi 2008, 14:11

Poate răspunsul meu vine prea târziu, dar pot să le recomand tuturor celor interesaţi un ghid metodologic pentru profesorii diriginţi, precum şi caietele elevilor pentru clasele V-VIII.
Am fost formator în programul naţional de consiliere şi orientare, eram deja autorul unui curs opţional de consiliere pentru învăţământul primar. Am adunat în ghidul pe care l-am elaborat răspunsuri la toate întrebările care mi-au fost puse la cursurile de formare pe care le-am susţinut. Ghidul conţine atât metode şi instrumente pe care le puteţi folosi în orele de consiliere/dirigenţie, cât şi modele de planificări (în conformitate cu programa şcolară în vigoare) şi modele de proiecte de lecţie.
Caietele elevilor conţin lecţiile structurate pe modulele şi pe conţinuturile din programa şcolară, lecţii ale căror proiecte didactice le veţi găsi şi în ghid.
Toate sunt apărute în vara acestui an. Dacă vă interesează şi consideraţi că vă pot ajuta, sunaţi la 0766367727.
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

Re: ghid de consiliere

Mesajde mirela-barcan » 08 Noi 2008, 19:08

lilidani scrie:Poate răspunsul meu vine prea târziu, dar pot să le recomand tuturor celor interesaţi un ghid metodologic pentru profesorii diriginţi, precum şi caietele elevilor pentru clasele V-VIII.
Am fost formator în programul naţional de consiliere şi orientare, eram deja autorul unui curs opţional de consiliere pentru învăţământul primar. Am adunat în ghidul pe care l-am elaborat răspunsuri la toate întrebările care mi-au fost puse la cursurile de formare pe care le-am susţinut. Ghidul conţine atât metode şi instrumente pe care le puteţi folosi în orele de consiliere/dirigenţie, cât şi modele de planificări (în conformitate cu programa şcolară în vigoare) şi modele de proiecte de lecţie.
Caietele elevilor conţin lecţiile structurate pe modulele şi pe conţinuturile din programa şcolară, lecţii ale căror proiecte didactice le veţi găsi şi în ghid.
Toate sunt apărute în vara acestui an. Dacă vă interesează şi consideraţi că vă pot ajuta, sunaţi la 0766367727.


Stimata colega,

Am citit raspunsul dvs. la mesajul meu de pe forum si doresc sa aflu mai multe informatii despre auxiliarele pe care le-ati publicat. Ma intereseaza:
- autorul/autorii;
- editura;
- pretul fiecarui produs;
- modalitatea de a comanda aceste materiale.

Daca doriti sa corespondam pe adresele personale e foarte bine. Veti gasi adresa mea de e-mail in mesageria dvs. de pe acest site.

Astept raspunsurile dvs.

Numai bine!

Mirela Barcan
Avatar utilizator
mirela-barcan
 
Mesaje: 249
Membru din: 03 Ian 2005, 22:03

raspuns

Mesajde claudia1976 » 09 Noi 2008, 10:09

Pentru cei interesati, informatii si materiale utile gasiti si aici:

http://forum.portal.edu.ro/index.php?sh ... 462&st=150
claudia1976
 
Mesaje: 410
Membru din: 05 Aug 2007, 13:23

Re: ghid de consiliere

Mesajde lilidani » 09 Noi 2008, 11:38

mirela-barcan scrie:
lilidani scrie:Poate răspunsul meu vine prea târziu, dar pot să le recomand tuturor celor interesaţi un ghid metodologic pentru profesorii diriginţi, precum şi caietele elevilor pentru clasele V-VIII.
Am fost formator în programul naţional de consiliere şi orientare, eram deja autorul unui curs opţional de consiliere pentru învăţământul primar. Am adunat în ghidul pe care l-am elaborat răspunsuri la toate întrebările care mi-au fost puse la cursurile de formare pe care le-am susţinut. Ghidul conţine atât metode şi instrumente pe care le puteţi folosi în orele de consiliere/dirigenţie, cât şi modele de planificări (în conformitate cu programa şcolară în vigoare) şi modele de proiecte de lecţie.
Caietele elevilor conţin lecţiile structurate pe modulele şi pe conţinuturile din programa şcolară, lecţii ale căror proiecte didactice le veţi găsi şi în ghid.
Toate sunt apărute în vara acestui an. Dacă vă interesează şi consideraţi că vă pot ajuta, sunaţi la 0766367727.


Stimata colega,

Am citit raspunsul dvs. la mesajul meu de pe forum si doresc sa aflu mai multe informatii despre auxiliarele pe care le-ati publicat. Ma intereseaza:
- autorul/autorii;
- editura;
- pretul fiecarui produs;
- modalitatea de a comanda aceste materiale.

Daca doriti sa corespondam pe adresele personale e foarte bine. Veti gasi adresa mea de e-mail in mesageria dvs. de pe acest site.

Astept raspunsurile dvs.

Numai bine!

Mirela Barcan

Vă mulțumesc pentru interesul arătat. V-am trimis toate informațiile cerute pe mp. Dacă vă interesează, ținem legătura.
Cu bine,
L.Chivulescu
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

Anterior

Înapoi la Dirigentie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori