GHETUTA LUI MOS NICOLAE

GHETUTA LUI MOS NICOLAE

Mesajde mihaelasavu » 03 Noi 2011, 22:54

Buna tuturor! Cine ma poate ajuta cu un model de ghetuta pentru Mos Nicolae? NU vreau sa fie colaj, ci o ghetuta "adevarata" care se poate confectiona cu elevii, chiar dupa un sablon. Astept pareri si sugetii la id mihaelajws! Va pot arata si eu ce modele am si plus alte informatii despre aceasta sarbatoare!! Multumesc!!!
Avatar utilizator
mihaelasavu
 
Mesaje: 29
Membru din: 03 Ian 2007, 22:05

Re: GHETUTA LUI MOS NICOLAE

Mesajde sportiv » 04 Noi 2011, 20:00

Faceti un șablon de carton ( 50 de cm inaltime si 28 (marimea pantofului soțului dv :D ) lățime ,apoi șablonul îl asezati pe un,, material ” ,fie sisintetic,numai rosu sa fie,,decupați,coaseti cele doua părți și,...-gata cizma! Restul....imaginație!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: GHETUTA LUI MOS NICOLAE

Mesajde mirela-barcan » 04 Noi 2011, 22:40

Trimit un şablon pe care îl puteţi imprima pe carton roşu A4. Se decupează pe liniile punctate, se lipesc părţile corespunzătoare. Pentru şiret puteţi folosi rafie albă, foarte îngustă. Dacă tăiaţi un fir mai lung decât ar trebui, puteţi trage părţile rămase cu o lamă de cuţit sau foarfece şi rafia se încreţeşte. Efectul e minunat!

În ghetuţa roşie, astfel obţinută, au loc numai bine o rămurică de brad şi câteva dulciuri pentru cei mici.

Ideea este preluată din enciclopedia "Carte de construit pentru copii", autoare: Ursula Barff, Inge Burkhardt, Jutta Maier; pag. 210 - 211.

Spor la lucru şi multe bucurii alături de elevii dvs.!

Mirela Barcan
Fişiere ataşate
gheata Mos Nicolae.doc
(565.5 KiB) Descărcat de 6540 ori
Avatar utilizator
mirela-barcan
 
Mesaje: 249
Membru din: 03 Ian 2005, 22:03

Re: GHETUTA LUI MOS NICOLAE

Mesajde mirela-barcan » 05 Noi 2011, 14:52

mirela-barcan scrie:Trimit un şablon pe care îl puteţi imprima pe carton roşu A4. Se decupează pe liniile punctate, se lipesc părţile corespunzătoare. Pentru şiret puteţi folosi rafie albă, foarte îngustă. Dacă tăiaţi un fir mai lung decât ar trebui, puteţi trage părţile rămase cu o lamă de cuţit sau foarfece şi rafia se încreţeşte. Efectul e minunat!

În ghetuţa roşie, astfel obţinută, au loc numai bine o rămurică de brad şi câteva dulciuri pentru cei mici.

Ideea este preluată din enciclopedia "Carte de construit pentru copii", autoare: Ursula Barff, Inge Burkhardt, Jutta Maier; pag. 210 - 211.

Spor la lucru şi multe bucurii alături de elevii dvs.!

Mirela Barcan


Erată: în loc de "se decupează", se va citi "se îndoaie".
Avatar utilizator
mirela-barcan
 
Mesaje: 249
Membru din: 03 Ian 2005, 22:03

Re: GHETUTA LUI MOS NICOLAE

Mesajde mihaelasavu » 05 Noi 2011, 15:22

Multumesc pentru idei!! E chiar faina ghetuta!!! Sper sa fie utila si altor persoane de aici!!!
Avatar utilizator
mihaelasavu
 
Mesaje: 29
Membru din: 03 Ian 2007, 22:05

Re: GHETUTA LUI MOS NICOLAE

Mesajde sportiv » 05 Noi 2011, 20:42

Se mai poate ,,confecționa” din material rosu,ca un sac de forma unei cizme! Noi asa am facut pentru copiii din clasa!Are un efect deosebit la copii :D (mai ales daca lângă ghetuță ,sfântul lasa si o vărguță-cu specificatia ,,doar pentru....” :) )
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Re: GHETUTA LUI MOS NICOLAE

Mesajde ivangabriela » 07 Noi 2011, 22:26

Se pot face ghetute din peturi de plastic. Eu am gasit aici, pe didactic, un material care prezenta o minunatie de ghetute si am lucrat cu picii mei din clasa I. In ziua de vineri le-am confectionat, iar Mos Neculai cel siret le-a umplut cu dulciuri in week-end :D Va puteti imagina bucuria prichindeilor cand au intrat luni in clasa!
ivangabriela
 
Mesaje: 196
Membru din: 28 Aug 2006, 20:33


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori