GÂNDIREA CRITICĂ

GÂNDIREA CRITICĂ

Mesajde ilienina66 » 12 Ian 2008, 19:16

Ce părere aveţi despre folosirea strategiilor de învăţare activă pentru dezvoltarea gândirii critice, în lecţiile desfăşurate cu elevii, iar în proiectarea didactică să fie schiţat cadrul ERR?
Mă interesează în mod deosebit la clasa I, deoarece aici am întâmpinat dificultăţi, pentru că nu am putut folosi prea multe metode de acest gen.
ilienina66
 
Mesaje: 109
Membru din: 28 Noi 2007, 22:18

Mesajde cadrudid » 14 Ian 2008, 00:00

hăhă! gandire critica la clasa i!

gandirea critica presupune capacitati si competente evoulate,precum cea de argumentare...

gandire critica la clasa i... despre ce urmeaza sa vorbim? despre judecata morala? despre studii calitative?
Avatar utilizator
cadrudid
 
Mesaje: 295
Membru din: 15 Oct 2004, 12:35

Mesajde codruta1 » 15 Ian 2008, 19:07

Formarea gandirii critice poate debuta de la aceasta varsta, insa metodele gandirii critice nu pot fi folosite decat intr-o mica masura, deoarece capacitatea de analiza si sinteza, pe care acestea o incumba, presupune existenta unui numar de cunostinte destul de mare, pe care multi elevi nu le au la aceasta varsta.
Si eu am clasa I si pot spune ca am aplicat cu succes metoda cubului, dar trunchiata: doar cu trei fete, asupra unei notiuni despre care ei au destule cunostine: iarna. O alta metoda care se preteaza si le place este turul galeriei.
Acum se formeaza si se pun bazele proceselor complexe ale gandirii, deci eu cred ca se pot aplica unele metode ale gandirii critice din clasa I, dar cu foarte mare atentie, si desigur, adaptate la nivelul elevilor.
Avatar utilizator
codruta1
 
Mesaje: 34
Membru din: 07 Sep 2005, 12:17
Localitate: Sibiu

Mesajde cadrudid » 15 Ian 2008, 23:03

cu schimbarile astea din jargonul nostru profesional, nu mai facem diferenta dintre metode si procedee didactice, dupa cum o judecata de valoare este des confundata cu o incercare de gandire critica.
Avatar utilizator
cadrudid
 
Mesaje: 295
Membru din: 15 Oct 2004, 12:35


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori