functie sintactica

functie sintactica

Mesajde mariana57 » 21 Ian 2010, 21:51

Ce functie sintactica are subsatntivul sarbatoare din structurs Maine e sarbatoare?
mariana57
 
Mesaje: 45
Membru din: 23 Oct 2007, 20:51
Localitate: brasov

Re: functie sintactica

Mesajde ela67 » 21 Ian 2010, 22:04

Eu zic subiect. Pun intrebarea : despre cine se vorbeste in propozitie? Raspuns : despre sarbatoare. Doar nu maine, ca raspunde la intrebarea : Cand e sarbatoare? Raspuns : maine. :P
ela67
 
Mesaje: 3139
Membru din: 30 Oct 2008, 19:46

Re: functie sintactica

Mesajde mariana57 » 21 Ian 2010, 22:07

multumesc
mariana57
 
Mesaje: 45
Membru din: 23 Oct 2007, 20:51
Localitate: brasov

Re: functie sintactica

Mesajde luca17dor » 22 Ian 2010, 07:38

Nu pot sa-l consider decât nume predicativ, atât timp cât intră în structura predicatului nominal!Verbul " a fi" este în acest caz
copulativ.
luca17dor
 
Mesaje: 1
Membru din: 24 Apr 2008, 09:27

Re: functie sintactica

Mesajde ela67 » 22 Ian 2010, 18:54

O fi copulativ. Eu il vad predicat verbal cu sensul de " a exista" . Deci, maine este(exista) sarbatoare. Daca e copulativ ce fel de subiect vezi: subinteles sau inclus?
ela67
 
Mesaje: 3139
Membru din: 30 Oct 2008, 19:46

Re: functie sintactica

Mesajde aivlis_sav » 29 Mai 2010, 08:38

Ştiu că e cam târziu răspunsul meu dar...
Verbul "a fi " are patru valori morfologice: copulativ personal/ impersonal şi respectiv predicativ personal/impersonal.
În enunţul: "Mâine e sărbătoare" vb a fi este impersonal , deoarece nu poţi spune el e sărbătoare. Dacă este impersonal, iar după el urmează un substantiv, în acest caz "sărbătoare", atunci acest substantiv este obligatoriu subiect.!
Situaţii identice sunt cele de tipul: E vară! Mi-e sete. Îmi este dor de copilărie. etc
aivlis_sav
 
Mesaje: 18
Membru din: 03 Mai 2007, 07:39

Re: functie sintactica

Mesajde Douazecisipatru » 14 Dec 2010, 13:00

Mâine e sărbătoare.

Nu sunt eu marele expert în gramatică dar consider că sărbătoare este un substantiv comun, care are funcţia sintactică de nume predicativ. Propoziţia nu ar avea sens dacă am lasa-o doar aşa: Mâine e. într-o propoziţie trebuie să existe şi logică. Aşadar, structura e sărbatoare este PN. unde e este verbul copulativ iar sărbatoare numele predicativ.
Douazecisipatru
 
Mesaje: 2
Membru din: 14 Dec 2010, 12:44

Re: functie sintactica

Mesajde Douazecisipatru » 14 Dec 2010, 13:08

Avem structura : Pe elevul Marius l-am văzut la teatru.
Întrebare : Ce funcţie sintactică are Marius şi în ce caz este?
Vă mulţumesc.
Douazecisipatru
 
Mesaje: 2
Membru din: 14 Dec 2010, 12:44

Re: functie sintactica

Mesajde nicoleta12 » 14 Dec 2010, 16:16

Eu zic ca e atribut apozitional si sta in cazul acuzativ.
nicoleta12
 
Mesaje: 35
Membru din: 26 Ian 2005, 17:19

Re: functie sintactica

Mesajde aivlis_sav » 14 Dec 2010, 21:53

Marius-este atribut apoziţional, dar în cazul nominativ. Teoretic atrib.apoz. stau în cazul N., însă ,dacă au aceeaşi prepoziţie precum substantivul determinat ,atunci stau în acelaşi caz cu subst.respectiv, dacă nu N este cazul lor.
Marius era în acuzativ dacă aveai: Pe elev, pe Marius, .......
aivlis_sav
 
Mesaje: 18
Membru din: 03 Mai 2007, 07:39

Re: functie sintactica

Mesajde bella90 » 21 Iun 2012, 17:28

aivlis_sav scrie:Ştiu că e cam târziu răspunsul meu dar...
Verbul "a fi " are patru valori morfologice: copulativ personal/ impersonal şi respectiv predicativ personal/impersonal.
În enunţul: "Mâine e sărbătoare" vb a fi este impersonal , deoarece nu poţi spune el e sărbătoare. Dacă este impersonal, iar după el urmează un substantiv, în acest caz "sărbătoare", atunci acest substantiv este obligatoriu subiect.!
Situaţii identice sunt cele de tipul: E vară! Mi-e sete. Îmi este dor de copilărie. etc






Intr-adevar, aveti dreptate. Ma mir ce solutii apar totusi, din partea unor profesori!
bella90
 
Mesaje: 4
Membru din: 31 Mai 2012, 17:52

Re: functie sintactica

Mesajde bella90 » 21 Iun 2012, 17:30

Douazecisipatru scrie:Mâine e sărbătoare.

Nu sunt eu marele expert în gramatică dar consider că sărbătoare este un substantiv comun, care are funcţia sintactică de nume predicativ. Propoziţia nu ar avea sens dacă am lasa-o doar aşa: Mâine e. într-o propoziţie trebuie să existe şi logică. Aşadar, structura e sărbatoare este PN. unde e este verbul copulativ iar sărbatoare numele predicativ.




Dumneavoastra chiar predati?!!!
Verbul ,,a fi " are aici valoare predicativa! Substantivul este subiect!
bella90
 
Mesaje: 4
Membru din: 31 Mai 2012, 17:52

Re: functie sintactica

Mesajde georgia12 » 22 Apr 2013, 19:34

bella90 scrie:
aivlis_sav scrie:Ştiu că e cam târziu răspunsul meu dar...
Verbul "a fi " are patru valori morfologice: copulativ personal/ impersonal şi respectiv predicativ personal/impersonal.
În enunţul: "Mâine e sărbătoare" vb a fi este impersonal , deoarece nu poţi spune el e sărbătoare. Dacă este impersonal, iar după el urmează un substantiv, în acest caz "sărbătoare", atunci acest substantiv este obligatoriu subiect.!
Situaţii identice sunt cele de tipul: E vară! Mi-e sete. Îmi este dor de copilărie. etc






Intr-adevar, aveti dreptate. Ma mir ce solutii apar totusi, din partea unor profesori!


Vreau sa cred ca au fost raspunsurile unor elevi, totusi... :?
georgia12
 
Mesaje: 2
Membru din: 28 Noi 2011, 15:13


Înapoi la Limba şi literatura română

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori