Fumatul

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

Copilul dumneavoastra fumeaza?

Chestionarul s-a închis pe data de 22 Apr 2008, 19:28

Da
0
Niciun vot
Nu
5
100%
Nu stiu
0
Niciun vot
 
Voturi totale : 5

Fumatul

Mesajde childsmoking » 16 Apr 2008, 19:28

Stiati ca anual, 400 000 de minori se apuca de fumat (numarul celor care doar incearca este simtitor mai mare)?
"28,4% dintre minorii sub 14 ani au declarat ca fumeaza, 64% dintre elevii de 16 ani au fumat pana la aceasta varsta.Alti 32% au fumat prima tigara inainte de 14 ani si 75% cred ca doar persoanele care fumeaza 1-2 pachete de tigari pe zi se vor imbolnavi"
Vorba cuiva.. "atat de multa „tinerime” fumeaza si atat de putina intelege DE CE o face..poate ar fi trebuit sa incep cu celebra inscriptie de pe usa magazinelor, devenita subiect de bancuri printre noi, adolescentii: „Nu vindem tigari minorilor!”..vanzatorii nostri de tigari sunt niste oameni ai naibii de morali! Tocmai din acest motiv, la fiecare colt de... bloc, grupuri de tineri trag fum dupa fum, dupa fum... Nimeni nu vinde tigari minorilor in tara asta. Nici macar in gand!"
Ce credeti despre aceasta problema care ne priveste pe toti?Am impresia ca majoritatea adolescentilor sunt scapati de sub control de catre parinti,sau unii chiar le permin,vorba aia "Asa parinte,asa copil".Oare ce e de facut?
childsmoking
 
Mesaje: 1
Membru din: 16 Apr 2008, 19:23

Mesajde mariro » 16 Apr 2008, 20:23

Toti din familia mea au fost cutremurati de moartea tatalui meu, care a facut cancer la gat datorita reluarii acestui prost obicei- fumatul, dupa o pauza de 20 de ani. A murit la 52 de ani. De aceea am povestit celor tineri (nu numai din familie ci si elevilor mei) cu lux de amanunte evolutia bolii, pentru a le exemplifica mai bine ce inseamna fumatul. In familia mea nu fumeaza nimeni- nici fata , nici baiatul, nici ginerele, nici nora, nici sotul nici eu! Nu-i condamn pe cei care fumeaza... e treaba lor, e viata lor! :wink:
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati


Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori