formulare obiectiv operaţional

formulare obiectiv operaţional

Mesajde magdaa » 04 Feb 2010, 15:15

Aş dori formularea corecta a unui obiectiv operaţional. La o activate plastică, copiii au de colorat un animal. Care este formularea corectă a obiectivului operaţional, fiindcă mă tem de reacţia copiilor, care pot întreba: cu orice culoare doamna??? Mulţumesc frumos pentru eventualele răspunsuri.
Avatar utilizator
magdaa
 
Mesaje: 150
Membru din: 22 Sep 2006, 17:31

Re: formulare obiectiv operaţional

Mesajde sportiv » 04 Feb 2010, 21:19

Obiectivele operationale se ,,adapteaza''la cele de referinta (cum cele de referinta sunt adaptate la cele cadru)!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: formulare obiectiv operaţional

Mesajde magdaa » 04 Feb 2010, 21:22

sportiv scrie:Obiectivele operationale se ,,adapteaza''la cele de referinta (cum cele de referinta sunt adaptate la cele cadru)!


Ştiu şi eu asta!!!
Avatar utilizator
magdaa
 
Mesaje: 150
Membru din: 22 Sep 2006, 17:31

Re: formulare obiectiv operaţional

Mesajde sportiv » 04 Feb 2010, 21:45

,,cu orice culoare",doamna!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: formulare obiectiv operaţional

Mesajde fratila_eliza » 05 Feb 2010, 16:56

magdaa scrie:Aş dori formularea corecta a unui obiectiv operaţional. La o activate plastică, copiii au de colorat un animal. Care este formularea corectă a obiectivului operaţional, fiindcă mă tem de reacţia copiilor, care pot întreba: cu orice culoare doamna??? Mulţumesc frumos pentru eventualele răspunsuri.

Atunci cand formulam un obiectiv operational, trebuie sa folosim verbe care indica un comportament masurabil, cu rezultate vizibile. In cazul de fata, cred ca o formulare corecta ar fi urmatoarea: "Sa coloreze blana animalului, folosind culori adecvate." Urmeaza ca dvs. sa specificati cu ajutorul copiilor ce culori pot folosi, pentru a nu avea surprize.
fratila_eliza
 
Mesaje: 107
Membru din: 02 Ian 2009, 16:40

Re: formulare obiectiv operaţional

Mesajde magdaa » 05 Feb 2010, 17:13

"Sa coloreze blana animalului, folosind culori adecvate."


Aşa m-am gandit şi eu iniţial, dar m-am temut ca nu cumva să restricţionez imaginaţia. Există o poezie pe acest criteriu cu o floare care are musai codita verde. Adica profesoara certa copiii care colorau cu o alta culoare tulpina florii. Ştiu şi eu...
Avatar utilizator
magdaa
 
Mesaje: 150
Membru din: 22 Sep 2006, 17:31

Re: formulare obiectiv operaţional

Mesajde fratila_eliza » 05 Feb 2010, 17:22

magdaa scrie:
"Sa coloreze blana animalului, folosind culori adecvate."


Aşa m-am gandit şi eu iniţial, dar m-am temut ca nu cumva să restricţionez imaginaţia. Există o poezie pe acest criteriu cu o floare care are musai codita verde. Adica profesoara certa copiii care colorau cu o alta culoare tulpina florii. Ştiu şi eu...

E bine sa lasi imaginatia copiilor sa zboare, dar in primul rand cred ca ar trebui sa cunoasca ceea ce exista in realitate(blana animalelor poate fi alba, neagra, maro etc.) si apoi sa dea frau liber imaginatiei. Depinde si de varsta acestora.
fratila_eliza
 
Mesaje: 107
Membru din: 02 Ian 2009, 16:40


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori