formare continua

Credeti ca infiintarea sectiunii "formare continua" este necesara?

da
62
93%
nu
4
6%
nu stiu
1
1%
 
Voturi totale : 67

formare continua

Mesajde mirela-barcan » 15 Ian 2005, 13:12

Propun infiintarea unei sectiuni la "materiale", intitulata chiar formare continua. Avem deja o sectiune diverse, dar ar fi prea mare aglomeratia. Si asa materialele de la diverse nu sunt contabilizate ca numar pentru utilizator activ, de parca n-ar fi la fel de muncite.
Ma gandesc la schimbul de experienta pe care l-am putea face prin intermediul acestei sectiuni (formare continua centrata pe scoala, in cadrul comisiilor metodice, CCD, sesiuni de comunicari, etc...). Eu am o multime de suporturi de curs ce v-ar fi utile pentru formarea in cadrul comisiei metodice, dar nu-mi vine sa la trimit asa... la "diverse"- elaborarea si punerea lor in practica a insemnat ani de munca.
Avatar utilizator
mirela-barcan
 
Mesaje: 249
Membru din: 03 Ian 2005, 22:03

Mesajde vivi » 15 Ian 2005, 13:44

Materialele diverse nu se contorizeaza doar dintr-o neglijenta.
Am pus in acest moment sa apara in profilul utilizatorului (si in contul meu), voi repara si in tabelul cu lista utilizatorilor activi.
Octavian Costache
Avatar utilizator
vivi
 
Mesaje: 188
Membru din: 22 Oct 2003, 10:34

formare continua

Mesajde mirela-barcan » 15 Ian 2005, 13:57

Multumesc pentru atentia si grija cu care monitorizati toate problemele ridicate de noi! Ma bucur sa vad ca suntem importanti pentru voi. In fond, tot ceea ce ne dorim este sa facem totul din ce in ce mai bine, sa avem o colectie cat mai diversificata de materiale ajutatoare in munca noastra, la catedra.
Avatar utilizator
mirela-barcan
 
Mesaje: 249
Membru din: 03 Ian 2005, 22:03

Mesajde carmenica » 15 Ian 2005, 16:04

Bravo Mirela,
Propunerea ta e minunata!!! Si eu as avea ceva materiale de formare continua, planuri de formare, analize de nevoi, chestionare...si nu am avut unde sa le postez. Sunt muncite si cred eu poate ar interesa o parte din utilizatori.
Avatar utilizator
carmenica
 
Mesaje: 131
Membru din: 04 Aug 2004, 22:36
Localitate: Suceava

Mesajde mariro » 15 Ian 2005, 22:15

Ma bucura rezultatul votului de pana acum, pentru ca dovedeste ca nu spune nimeni: "am invatat destul si nu mai am nevoie!" Ma bucur de ideea aceasta, de a infiinta o sectiune noua la materiale si ca acestea vor fi bine contabilizate, deoarece reprezinta foarte multa munca! Sunt sigura ca ne vor fi de foarte mare ajutor si multumesc anticipat celor ce vor posta aici! :P Felicitari Mirela pentru munca ta de pana acum!
Numai bine!
Mari
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde invatator » 18 Ian 2005, 21:45

Buna propunere!
Daca vom posta mai multi dintre noi materialele pe care le detinem privind formarea continua-si cred ca cele mai multe apartin formatorilor-, vom avea, intr-un fel, oglinda a ceea ce se intreprinde la nivel national, prin treapta a doua, a judetelor. Ca sa nu ne suprapunem, nu ar fi nevoie de o lista a ceea ce detinem fiecare si apoi doar un material trimis?
Eu am suporturi de curs de formare continua privind:
Curriculum National
Alegerea manualelor
Cursuri optionale
Evaluarea
Managementul de proiect
Teoria inteligentelor multiple
Consiliere si orientare pentru invatamantul primar; managemntul conflictelor
Comunicarea; invatarea activa; gandirea critica
Inspectia scolara; metodistul
invatator
 
Mesaje: 525
Membru din: 25 Iul 2004, 17:25
Localitate: Ocna Mures

Mesajde alena » 19 Ian 2005, 22:04

Cred cĂŁ ar fi bine sĂŁ postĂŁm toate suporturile de curs pe care le avem, chiar dacĂŁ unele coincid ca tematicĂŁ. Am putea vedea Âşi un alt mod de abordare pentru acelaÂşi curs.
alena
 
Mesaje: 194
Membru din: 02 Ian 2005, 12:21
Localitate: Galati

Parere

Mesajde maria_aftim » 26 Ian 2005, 18:49

Sunt de acord cu propunerea facuta vizavi de acest subiect. Formarea continua, din cate stiu, ne va aduce puncte pentru creditele pe care trebuie sa le acumulam din cinci in cinci ani. Cred ca ne-ar folosi un segment special pentru formare, pe acest site, avand posibilitatea sa ne informam mai usor.
maria_aftim
 
Mesaje: 11
Membru din: 14 Ian 2005, 23:43

Mesajde maria_martin » 29 Ian 2005, 22:49

Formarea continua este necesara, deoarece toti dorim sa avem rezultate cat mai bune, si faptul ca poti invata ceva de la altii este un lucru bun. E o idee foarte buna si chiar asteptam materiale cat mai multe, deoarece e imposibil sa nu gasesti ceva care sa-ti fie de folos si din experienta altui coleg.
maria_martin
 
Mesaje: 4
Membru din: 07 Dec 2004, 21:56

Mesajde efodorean » 30 Ian 2005, 11:51

Eu cred ca formarea continua trebuie realizata intr-un cadru organizat. Formatorul trebuie sa urmeze anumite obiective ... etc.

Cred ca formarea continua NU se poate realiza intr-un forum cum este acesta. Aici cel mult putem "culege" cate o informatie / idee.

Poate, daca s-ar realiza o sectiune speciala, in care un formator ( si sunt destui pe didactic ! ) sa prezinte saptamanal o tema de studiu, urmata de dezbateri, de teste (?), de comentarii , de proiecte realizate in colaborare , si , apoi , sa se desprinda cateva concluzii, am putea vorbi despre o serioasa formare continua.

Simpla postare de suporturi de curs si, apoi, lecturarea lor, nu inseamna, in opinia mea , formare continua!

Schimb de experienta nu insemna sa citesc ce a scris X sau Y , ci sa pot discuta cu X sau Y despre ceea ce a scris in suportul respectiv, sa-i pot comunica la ce mi-a folosit respectiva informatie, sa pot veni cu completari s.a.m.d.

Ecaterina Fodorean
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde carmenica » 30 Ian 2005, 23:16

Cati,
Felicitari pentru interventie...se vede ca experienta ta se reflecta in sfaturi intelepte. Ne-am saturat de lectura si expunere....informatiile de calitate sunt excelente daca sunt imbinate cu activitatile practice de la clasa!!!!Comparand, analizand, discutand, experimentand...se poate imbunatati, schimba, performa!!!!
Avatar utilizator
carmenica
 
Mesaje: 131
Membru din: 04 Aug 2004, 22:36
Localitate: Suceava

Mesajde mariro » 31 Ian 2005, 00:37

Intr-adevar nu se poate vorbi de formare continua pe acet topic, decat daca organizam noi online! :lol: Dar "schimb de experienta" nu cred ca e pretentios spus. Se poate face. Nu ne opreste nimeni sa discutam cu x sau cu y despre materialul pe care l-a postat. :wink: Iar mirela_barcan la asta s-a si referit! Mai tarziu s-a interpretat gresit. :cry:
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde vivi » 09 Apr 2005, 20:34

Sectiunea formare continua a aparut.
http://www.didactic.ro/forum/viewtopic.php?t=767

Va multumim pentru rabdare si sper ca inca veti gasi utila aparitia ei. :-)
Octavian Costache
Avatar utilizator
vivi
 
Mesaje: 188
Membru din: 22 Oct 2003, 10:34

Mesajde mirela-barcan » 10 Apr 2005, 16:33

Pentru Vivi: Sigur ca nu e tarziu! Faptul ca sectiunea a aparut, inseamna ca administratorii site-ului chiar tin cont de parerile noastre, un lucru ce nu poate fi decat imbucurator.
Pentru toti colegii din cancelaria virtuala: Nu am sustinut nici o clipa infiintarea acestei sectiuni, pentru ca unii dintre noi sa se erijeze in "formatori virtuali" - asa cum am fost acuzata la un moment dat ca vreau sa par - ci pentru A FACE SCHIMB DE EXPERIENTA, pe o cale convenabila, economicoasa si eficienta: INTERNETUL. De ce sa nu cer parea unor colegi intr-o anumita problema, de ce sa nu pot afla mai multe despre formarea continua - mai ales pe filiera proiectare/ organizare/ monitorizare/ evaluare, de ce sa nu aflu daca un anumit aspect referitor la formare a fost eficient intr-o scoala si in alta nu si ... de ce nu ? chiar sa citesc/sa aplic in scoala mea suporturi de curs elaborate de colegii mei de pe Didactic.ro ?!
Pana la urma acesta este rostul intregului site: de a facilita comunicarea intre oameni interesati de aceleasi probleme. De ce sa nu fie aceste probleme si din domeniul formarii continue ?!
Eu "am spart gheata" la sectiunea "Formare continua". Sper sa ne fie de folos tuturor!
Avatar utilizator
mirela-barcan
 
Mesaje: 249
Membru din: 03 Ian 2005, 22:03

Mesajde ady_petrea » 11 Apr 2005, 20:30

Ai dreptate si sunt convinsa ca cei care doresc o formare continua pentru ei, ca persoana, vor consulta cu placere sfaturile colegilor de breasla. De ce am accentuat pentru cine este formarea? Din simplu motiv ca acum nu se mai tine cont daca este bine sau nu ceea ce ai invatat , daca poti sa aplici in scoala sau la clasa ta,ci cate puncte ai obtinut,pe cine ai depasit...este o lupta acerba in a-ti mentine un post...asa este la noi ...
Aici pe "didactic" comunici de placere.
ady_petrea
 
Mesaje: 2
Membru din: 11 Apr 2005, 14:29
Localitate: Vaslui

Următorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori