fonetica

fonetica

Mesajde flo_flo » 05 Noi 2012, 09:48

Cum le explicati celor de clasa a V-a sunetul X sau sunetele ce,ci,ge,gi,che,chi,ghe,ghi?
flo_flo
 
Mesaje: 3
Membru din: 25 Oct 2006, 14:58

Re: fonetica

Mesajde manzu_amy » 17 Noi 2012, 09:41

oana2796 scrie:Cum le explicati celor de clasa a V-a sunetul X sau sunetele ce,ci,ge,gi,che,chi,ghe,ghi?

Buna dimineata,
"X"este o litera,nu un sunet.Asadar, eu personal le spun ca aceasta litera noteaza doua grupuri de sunete -"cs"respectiv "gz",dandu-le exemple adecvate.
Cat despre acele grupuri consonantice-ce,ci,ge,gi,che,chi,ghe,ghi-mai intai le dau transcrierea fonetica,apoi cele doua situatii:
1.Daca unul dintre cele 8 grupuri apare intr-o silaba in care MAI EXISTA o vocala in afara de cea din grup, atunci vocala din grup este litera ajutatoare,drept pentru care,in transcrierea fonetica,nu va mai aparea vocala din grupul consonantic
ex:ceata-se desparte in silabe :cea-ta-in silaba in care apare grupul exista vocala "a",deci sunetele vor fi 4(nu stiu unde as putea gasi pe tastatura litera potrivita pentru grupul "ce"

2.Daca unul dintre cele 8 grupuri apare intr-o silaba FARA A FI INSOTIT de alta vocala,atunci vocala din grup va fi vocala silabei -atata timp cat nucleul silabei il reprezinta vocala
ex:cercel-se desparte in silabe: cer-cel - in silabele respective singurele vocale ce apar sunt cele din componenta grupului,rezulta ca ele sunt vocalele silabelor.

Cam asa le explic eu.
Succes!
manzu_amy
 
Mesaje: 8
Membru din: 04 Apr 2006, 19:32


Înapoi la Limba şi literatura română

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron