FILOSOFIE PENTRU COPII - optional

FILOSOFIE PENTRU COPII - optional

Mesajde glilianaviorica » 17 Oct 2013, 13:45

Am prins curaj si am introdus la clasa mea (clasa a III-a) acest optional "Filosofie pentru copii" (chiar daca in unele judete s-a spus ca doar incepand cu anul viitor scolar se introduce acest optional). Am citit programa, am incercat sa o inteleg, mi-am facut o planificare, m-am gandit si-am socotit... una peste alta copiilor chiar le place (avem o problema maaare: ora se termina prea repede! :) ).
Stiu ca exista (sau doar a existat) un manual si un ghid de utilizare al manualului, le-am cautat pe net, le-am comandat (de vreo doua ori deja), nu am primit nici cartea/cartile, nici un raspuns de genul "ne pare rau, nu mai exista"...
Acum urmeaza rugamintea... daca are cineva ceea ce caut si ma poate ajuta, va rog mult sa ma ajutati! as vrea sa vad macar cateva pagini, sa inteleg cam despre ce este vorba. De asemenea, daca s-a mai incumetat cineva... poate facem un schimb de idei.
Multumesc!

ps/nu raman niciodata datoare!
glilianaviorica
 
Mesaje: 162
Membru din: 02 Dec 2006, 15:49

Re: FILOSOFIE PENTRU COPII - optional

Mesajde glilianaviorica » 20 Oct 2013, 17:21

Nimeni... probabil va ganditi ca nu-s cu toate tiglele pe cap :?
glilianaviorica
 
Mesaje: 162
Membru din: 02 Dec 2006, 15:49

Re: FILOSOFIE PENTRU COPII - optional

Mesajde Halmagianu » 28 Oct 2013, 22:53

"' Tiglele"" sunt toate la locul lor(cred eu). Felicitari pentru deschiderea spre un asemenea optional. Mi-a trecut si mie prin cap acum cativa ani insa nu m-am mobilizat suficient. Stiu ca aveam printre materialele mele o carte care chiar asa se numea ""Filozofia pentru copii"". In urma cu mai multi ani chiar am folosit-o la clasa si copiilor le-au placut povestioarele si am avut discutii interesante . O voi cauta si vom gasi o cale sa ajunga la d-voastra. :D
Halmagianu
 
Mesaje: 1
Membru din: 08 Aug 2012, 16:37

Re: FILOSOFIE PENTRU COPII - optional

Mesajde caresoim » 02 Noi 2013, 05:04

Am facut la clasa acest optional acum 6 ani.Copiilor le-a placut foarte mult.Am si manualele care au aparut la acea vreme in librarii.Incerc sa le scanez si sa va trimit.Lasati-mi adresa de mail si sper sa va ajut
caresoim
 
Mesaje: 76
Membru din: 05 Mai 2006, 10:12

Re: FILOSOFIE PENTRU COPII - optional

Mesajde glilianaviorica » 02 Noi 2013, 19:18

Multumesc mult, am trimis adresa mea de mail prin mesaj privat.
glilianaviorica
 
Mesaje: 162
Membru din: 02 Dec 2006, 15:49

Re: FILOSOFIE PENTRU COPII - optional

Mesajde glilianaviorica » 02 Noi 2013, 19:19

Halmagianu scrie:"' Tiglele"" sunt toate la locul lor(cred eu). Felicitari pentru deschiderea spre un asemenea optional. Mi-a trecut si mie prin cap acum cativa ani insa nu m-am mobilizat suficient. Stiu ca aveam printre materialele mele o carte care chiar asa se numea ""Filozofia pentru copii"". In urma cu mai multi ani chiar am folosit-o la clasa si copiilor le-au placut povestioarele si am avut discutii interesante . O voi cauta si vom gasi o cale sa ajunga la d-voastra. :D

Doamne, cat m-as bucura! Multumesc pentru incurajari.
glilianaviorica
 
Mesaje: 162
Membru din: 02 Dec 2006, 15:49

Re: FILOSOFIE PENTRU COPII - optional

Mesajde sportiv » 02 Noi 2013, 21:20

[quoteMesaj necititde caresoim » 02 Noi 2013, 03:04

Am facut la clasa acest optional acum 6 ani.Copiilor le-a placut foarte mult.Am si manualele care au aparut la acea vreme in librarii.Incerc sa le scanez si sa va trimit.Lasati-mi adresa de mail si sper sa va ajut
caresoim

Mesaje: 73
Membru din: 05 Mai 2006, 08:12
][/quote]

Cât de interesant! Culmea este că dor dumneavoastră și ..specialiștii( multi din minister) v-ați gândit! :D Domnule emil lăsați mai multe emoticoane, cu ce v-ar deranja?????
Vedeți, deja noutatea apare înainte de a se ,,implementa” :idea:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: FILOSOFIE PENTRU COPII - optional

Mesajde sportiv » 02 Noi 2013, 21:22

Scuze pentru nepriceperea de ,,citare”!
Cred , totuși, c-ați înțeles ce vrea :D u a spune!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: FILOSOFIE PENTRU COPII - optional

Mesajde felixmunteanu » 02 Noi 2013, 23:44

Si eu am facut la doua serii deja acest optional. La anul, intr-a III-a, poate il voi relua.
Sunt teme interesante care consolideaza unele cunostinte de limba romana referitoare la intelegerea si transmiterea unui mesaj, de pilda sau de la civica (unul/mai multi).
Iata cateva exemple din ghid:
Se da propozitia:
Noi nu vrem o pisica in clasa noastra.
E foarte interesant cum se schimba sensul mesajului in functie de cuvantul accentuat.
...sau, cerintele:Desenati un copil rau!, Desenati o mana cu doua degete!Au iesit desene de doua feluri (copil rau, desenat rau; mana cu 2 degete sau mana normala pe care copiii au desenat-o tinand creionul cu 2 degete).
...sau exercitii de genul Cum ar fi daca pamantul ar fi o roata de cascaval sau apele ar fi din cerneala?Am exemplificat din memorie, ghidul e la scoala.
Sunt de asemenea exercitii de judecata logica.

Eu am folosit ghidul. Textele din manual nu mi s-au parut prea potrivite stilului nostru de a gandi si nici la felul cum e organizat programul scolar asa ca le-am citit selectiv. Sunt traduceri din americana.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: FILOSOFIE PENTRU COPII - optional

Mesajde tati69 » 03 Noi 2013, 12:02

Va rog sa-mi trimiteti si mie, daca se poate, manualul si ghidul acestui optional. Imi place ca la ora de optional sa fac activitati deosebite. Multumesc.
atitieneit@yahoo.com
tati69
 
Mesaje: 6
Membru din: 30 Mar 2009, 18:03

Re: FILOSOFIE PENTRU COPII - optional

Mesajde glilianaviorica » 04 Noi 2013, 16:34

:D ma bucura faptul ca incet incet primesc ajutor. Multumesc tare mult!
glilianaviorica
 
Mesaje: 162
Membru din: 02 Dec 2006, 15:49

Re: FILOSOFIE PENTRU COPII - optional

Mesajde ana_raluca » 06 Noi 2013, 19:12

Mi-au placut cele spuse de toti, dar si traducerile dupa ghidul american (felix munteanu). As dori si eu manualul si ghidul. Multumesc! gigi_dobre_mg@yahoo.com
ana_raluca
 
Mesaje: 81
Membru din: 28 Mar 2006, 18:11

Re: FILOSOFIE PENTRU COPII - optional

Mesajde corina_speed » 18 Dec 2013, 00:25

As vrea si eu ghidul sau cartica scanata. Va rog. corina_speed@yahoo.com
corina_speed
 
Mesaje: 1
Membru din: 23 Mai 2010, 20:44

Re: FILOSOFIE PENTRU COPII - optional

Mesajde ghebanliliana » 19 Ian 2014, 21:45

as vrea si eu carticica scanata
ghebanlili@yahoo.com
ghebanliliana
 
Mesaje: 52
Membru din: 07 Sep 2004, 23:23

Re: FILOSOFIE PENTRU COPII - optional

Mesajde felixmunteanu » 20 Ian 2014, 00:34

Imi pare rau, dar nu il am in varianta electronica. Poate se mai gaseste la Humanitas.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator