EXPERIMENTUL DIDACTIC

Re: EXPERIMENTUL DIDACTIC

Mesajde antonelacaprar » 05 Ian 2010, 23:39

felixmunteanu scrie:Felicitări! Ochii miraţi ai copiilor spun totul despre cât sunt de eficiente aceste activităţi.


Multumim! :)
antonelacaprar
 
Mesaje: 55
Membru din: 28 Sep 2005, 19:40

Re: EXPERIMENTUL DIDACTIC

Mesajde valimatiuta » 06 Ian 2010, 06:44

Felicitari, Dana!
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: EXPERIMENTUL DIDACTIC

Mesajde felixmunteanu » 06 Ian 2010, 15:32

Heeeeei! Se pare ca nu am scris in zadar si asta ma bucura! Felicitari!
Mi-a placut si calitatea prezentarii: scurta si cuprinzatoare.

Am, totusi, o mica observatie, nu critica, ci sugestie pentru alta ocazie. Ar fi fost bine daca ati fi facut mai multe straturi de nisip, pamant, pietris si vata, de diferite grosimi, iar presiunea sa se fi facut nu cu peretii cutiei, ci cu niste "lopatele" de plastic sau placaj (am descris la inceput). Bine, ca si asa se vede efectul, dar cred ca ar fi fost un pic mai interesant. De asemenea, ar fi bine sa putem avea o cutie cu care sa putem repeta experimentul de cate ori este nevoie. Insa, cu mijloacele de care dispunem, e mai greu. Se poate folosi un acvariu dezafectat, daca exista....
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: EXPERIMENTUL DIDACTIC

Mesajde antonelacaprar » 06 Ian 2010, 15:41

danaarba scrie:Iata si activitatea sustinuta ieri, 4 ianuarie 2010, in cadrul Cercului metodic Sighet. Multumesc colegului de la care am preluat ideea!


Felicitari! :)
antonelacaprar
 
Mesaje: 55
Membru din: 28 Sep 2005, 19:40

Re: EXPERIMENTUL DIDACTIC

Mesajde danaarba » 06 Ian 2010, 19:07

felixmunteanu scrie:Heeeeei! Se pare ca nu am scris in zadar si asta ma bucura! Felicitari!
Mi-a placut si calitatea prezentarii: scurta si cuprinzatoare.

Am, totusi, o mica observatie, nu critica, ci sugestie pentru alta ocazie. Ar fi fost bine daca ati fi facut mai multe straturi de nisip, pamant, pietris si vata, de diferite grosimi, iar presiunea sa se fi facut nu cu peretii cutiei, ci cu niste "lopatele" de plastic sau placaj (am descris la inceput). Bine, ca si asa se vede efectul, dar cred ca ar fi fost un pic mai interesant. De asemenea, ar fi bine sa putem avea o cutie cu care sa putem repeta experimentul de cate ori este nevoie. Insa, cu mijloacele de care dispunem, e mai greu. Se poate folosi un acvariu dezafectat, daca exista....

Multumesc pentru idee, apoi pentru aprecieri si sugestii!
danaarba
 
Mesaje: 99
Membru din: 04 Oct 2006, 22:43

Re: EXPERIMENTUL DIDACTIC

Mesajde emil » 06 Ian 2010, 19:49

Buna ziua

Discutia dvs. mi se pare deosebita si imi permit sa va spun si eu cateva lucruri.
Tatal meu, invatator m-a invatat sa fac din cartofi cubulete de 1x1x1 cm pentru Cm cub. L-a pus intr-o eprobeta si m-a invtat sa o gradez din cm in cm (cub)
Mai departe, cu o rabdare de ... invatator ... mi-a artat si dm cub!
M-a invtat sa golesc un ou, sa pun apa pana la 1/2 in el sa il pun pe o scandurica, pe un suport cu lumanre aprinsa dedesupt, in lighean cu apa si sa vad forta de reactie.
M-a invtat sa fac spirale din carton fixate pe un ac infipt in dopul unei sticle puse pe soba pentru a vedea curentii calzi ascendenti...

Va doresc succes si astept sa vedem alte idei. Evitati "felicitari", "multumiri", etc. Veniti cu idei, cu completari, cu observatii constructive.
Succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Anterior

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori