Excursie Piatra Neamt- Targu Neamt

Excursie Piatra Neamt- Targu Neamt

Mesajde nicole29 » 12 Iun 2012, 15:18

Va rog sa-mi spuneti ce obiective ar trebui sa mai am in vedere? Eu m-am gandit la Gradina Zoologica Piatra Neamt, Casa Memoriala Ion Creanga si Cetatea Neamtului? Imi puteti spune si cam costa biletul de intrare la aceste obiective?
Multumesc!
nicole29
 
Mesaje: 107
Membru din: 13 Noi 2005, 22:55

Re: Excursie Piatra Neamt- Targu Neamt

Mesajde viocro » 12 Iun 2012, 20:49

Trasee excursii în judeţul Neamţ.zip
(23.68 KiB) Descărcat de 257 ori
Dacă vă este de ajutor, vă trimit materialele suport pe care le-am oferit elevilor la două dintre excursiile în minunatul ţinut al Neamţului. Preţurile nu sunt actualizate.
Noi am făcut două excursii în judeţul Neamţ pentru că experienţa ne-a dovedit că a supracolicita elevii să vadă "tot" într-o zi este foarte obositor pentru ei şi nu rămân foarte încântaţi. Am preferat să stăm pe îndelete pe unde am fost, să oferim şi timp pentru joacă, să mergem pe jos, să ...căscăm gura şi pe unde nu ne-am propus, dar au cerut copiii. Au fost două excursii foarte reuşite şi de neuitat pentru copii. Repet: Neamţul este un ţinut de basm!
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Re: Excursie Piatra Neamt- Targu Neamt

Mesajde nicole29 » 13 Iun 2012, 07:40

Va multumesc!
nicole29
 
Mesaje: 107
Membru din: 13 Noi 2005, 22:55

Re: Excursie Piatra Neamt- Targu Neamt

Mesajde blagavioleta2008 » 26 Iun 2012, 14:22

Cetatea Neamtului a fost ceva timp în renovare printr-un proiect de mare amploare...dar s-a meritat. Veti ramane impresionati de ceea ce veti vedea si veti simti istoria prin toate ungherele şi colţurile cetăţii. Intrarea este în jur de 5 lei, iar la Creangă este 2 lei pentru copii. Alături de muzeu puteţi vizita un "parc" al personajelor din poveşti ( animale împăiate, mulaje ale copiilor, persoanelor prezente în opera sa), intrarea fiind de 1-2 lei. De la Târgu - Neamţ puteţi să mergeţi la mănăstirile: Neamţ, Secu, Sihastria...unde găsiţi chiar şi locuri de cazare. Excursia pentru o singură zi poate deveni foarte aglomerată iar copiii trebuie să mai şi "respire". Prea multe informaţii pot perturba buna intentie a excursiei iar obiectivele aglomerate obosesc. Cel mai bine e să planificaţi 2 zile şi să căutaţi un loc de cazare acceptabil...
drum bun si vacanta cat mai frumoasa! :wink:
blagavioleta2008
 
Mesaje: 215
Membru din: 01 Mai 2009, 22:20


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori