Examenul de titularizare o mare farsa

Examenul de titularizare o mare farsa

Mesajde ecatipuia » 27 Aug 2013, 21:33

Examenul de titularizare o mare farsa!Sa ma lamureasca si pe mine cineva ! Exista vreo prevedere in metodologie care acorda prioritate la ocuparea posturilor celor cu specilaizarea istorie geografie, eu personal nu am gasit nimic in acest sens?Examenul de titularizare s-a sustinut la disciplina istorie.Candidati cu specializarea istorie,istorie pura, cu note de peste 8 nu au avut acces la posturi, doar cei cu specializarea istorie -geografie cu note de 5 si 6 . Sa imi spuna si mie cineva la ce bun atunci toata munca si efortul depus? Poate reuseste cineva sa ma lumineze si sa imi intealeaga revolta si furia pe acest sistem si poate chiar sa imi oferiti solutii. Va multumesc!
ecatipuia
 
Mesaje: 1
Membru din: 14 Mai 2012, 10:49

Re: Examenul de titularizare o mare farsa

Mesajde 157901 » 28 Aug 2013, 13:12

Daca postul titularizabil este pe istorie-geografie, cei cu istorie pura sau geografie pura nu pot ocupa acest post.Postul poate fi ocupat decat de cei cu dubla specializare.Un candidat care a terminat istorie pura nu are cunostiinte de geografie.
157901
 
Mesaje: 3
Membru din: 08 Mai 2012, 16:07

Re: Examenul de titularizare o mare farsa

Mesajde flov1982 » 28 Aug 2013, 17:22

Dar ce spuneți de mine care am specializările Biologie și Chimie obținute separat, am dat examen la disciplina Biologie, și nu m-am putut titulariza pe un post de biologie-chimie? :shock:
flov1982
 
Mesaje: 4
Membru din: 19 Sep 2007, 09:42

Re: Examenul de titularizare o mare farsa

Mesajde 157901 » 29 Aug 2013, 13:30

Probabil este o greseala.Eu am sustinut examenul de titularizare la geografie si am obtinut un post de titular pe o catedra de geografie-limba engleza, avand dubla specializare. Daca nu s-ar mai da voie, atunci de ce scot posturi cu dubla specializare?
157901
 
Mesaje: 3
Membru din: 08 Mai 2012, 16:07

Re: Examenul de titularizare o mare farsa

Mesajde flov1982 » 29 Aug 2013, 20:52

Mă rog, atunci când m-a respins aplicația ministerului, doamna inspector de la personal mi-a spus că trebuia să am fie specializarea biologie-chimie, fie biochimie (asta ar fi trebuit să fie specializarea mea). Or, după cum aminteam, am ambele specializări obținute separat. Stau acuma și mă gândesc la ce Doamne iartă-mă, m-au pus să pun la dosar copii legalizate după ambele diplome??? :x
flov1982
 
Mesaje: 4
Membru din: 19 Sep 2007, 09:42

Re: Examenul de titularizare o mare farsa

Mesajde tigoanandreea » 04 Sep 2013, 13:44

buna ziua,
nu stiu pe cine sa intreb de aceea ma adresez profesorilor de geografie care imi pot da un raspuns...
anul acesta am terminat facultatea de geografie si modulul pedagogic nivelul 1.,as dorii sa fac nivelul 2 dar nu stiu ce avantaje imi aduce si nu as da banii aiurea.. anul viitor as dorii sa ma prezint la examenul de titularizare,oare nivelul 2 imi ofera ceva avantaje??,salar mai mare??.,nu stiu.. curand se fac inscrieri si nu stiu dak sa ma inscriu sau nu...ce parere aveti??..
multumesc
tigoanandreea
 
Mesaje: 1
Membru din: 01 Mai 2013, 16:12

Re: Examenul de titularizare o mare farsa

Mesajde nandry » 04 Sep 2013, 14:25

poti alege astfel
prof.
modulul I -poti ocupa(prin ex de titularizare) un post la gimnaziu V-VIII
modulul II - liceu (cl IX- xII)
nandry
 
Mesaje: 53
Membru din: 23 Oct 2009, 20:55

Re: Examenul de titularizare o mare farsa

Mesajde costi_52 » 04 Sep 2013, 22:51

tigoanandreea scrie:buna ziua,
nu stiu pe cine sa intreb de aceea ma adresez profesorilor de geografie care imi pot da un raspuns...
anul acesta am terminat facultatea de geografie si modulul pedagogic nivelul 1.,as dorii sa fac nivelul 2 dar nu stiu ce avantaje imi aduce si nu as da banii aiurea.. anul viitor as dorii sa ma prezint la examenul de titularizare,oare nivelul 2 imi ofera ceva avantaje??,salar mai mare??.,nu stiu.. curand se fac inscrieri si nu stiu dak sa ma inscriu sau nu...ce parere aveti??..
multumesc
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Examenul de titularizare o mare farsa

Mesajde simonasclipcea » 07 Mar 2014, 18:18

Cu modului nivel I nu puteti preda la liceu . Stiu ca se accepta doar pentru debutanti , mai putin de 2 ani de la absolvire pana se definitiveaza.
simonasclipcea
 
Mesaje: 6
Membru din: 09 Apr 2013, 11:31

Re: Examenul de titularizare o mare farsa

Mesajde sportiv » 07 Mar 2014, 18:40

:) :D aș dorii- și nu numai-salar-
Da! Din ce în ce mai bine! ( O fi, cumva,locul de retragere pentru cei ce cred că în sistem este de ajuns doar prezența la școală și faptul că ,,au o facultate”?)
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Examenul de titularizare o mare farsa

Mesajde Gornoava » 03 Mai 2014, 15:37

ecatipuia scrie:Examenul de titularizare o mare farsa!Sa ma lamureasca si pe mine cineva ! Exista vreo prevedere in metodologie care acorda prioritate la ocuparea posturilor celor cu specilaizarea istorie geografie, eu personal nu am gasit nimic in acest sens?Examenul de titularizare s-a sustinut la disciplina istorie.Candidati cu specializarea istorie,istorie pura, cu note de peste 8 nu au avut acces la posturi, doar cei cu specializarea istorie -geografie cu note de 5 si 6 . Sa imi spuna si mie cineva la ce bun atunci toata munca si efortul depus? Poate reuseste cineva sa ma lumineze si sa imi intealeaga revolta si furia pe acest sistem si poate chiar sa imi oferiti solutii. Va multumesc!

La ce partid esti,ca sa poti sa reusesti?
Gornoava
 
Mesaje: 1
Membru din: 14 Mai 2012, 19:19

Re: Examenul de titularizare o mare farsa

Mesajde danyalyp » 04 Mai 2014, 09:40

nandry scrie:poti alege astfel
prof.
modulul I -poti ocupa(prin ex de titularizare) un post la gimnaziu V-VIII
modulul II - liceu (cl IX- xII)




modulul I e valabil pana la cl X-a (inv obligatoriu)
modulul II iti da posibilitatea sa predai si la clasele XI, XII
danyalyp
 
Mesaje: 1
Membru din: 06 Mar 2012, 21:57


Înapoi la Titularizare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori