Examen definitivat 2012

Examen definitivat 2012

Mesajde rofi3 » 18 Iul 2012, 14:30

In urma examenului de definitivat citez site-ul www.mondonews.ro

Un subiect la proba de limba romana a examenului de definitivat a fost gresit. Subiectul nu era prevazut in programa scolara. Mai multi profesori s-au revoltat.

Mai multe puteti citi la acest link:
http://www.mondonews.ro/Definitivat-201 ... 47046.html
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Urgent! Examen definitivat 2013

Mesajde monycry » 15 Sep 2012, 21:52

Buna seara! Am si eu o problema: am terminat Facultatea de Stiinte ale Educatiei in anul 2011, Pedagogia Invatamantului Primar si Prescolar. Anul trecut dupa ce am sustinut examenul de licenta, m-am inscris la titularizare. Am prins un post pe invatamantul prescolar (am lucrat un an scolar intreg). Acum, in toamna, am incercat sa ajung mai aproape de casa si m-am pretransferat pe un post de invatatoare. Intrebarea mea este urmatoarea: acesti doi se vor lua in calcul pentru a ma inscrie la definitivat? Sau nu?

Trebuie sa am cumva doi ani impliniti pentru a ma inscrie la definitivat? Faptul ca in primul an am lucrat ca educatoarea si anul acesta sunt incadarata ca invatatoare poate influenta calculul celor doi ani?

Va multumesc anticipat tuturor pentru lamuriri!
monycry
 
Mesaje: 9
Membru din: 19 Oct 2004, 07:17

Re: Examen definitivat 2012

Mesajde costi_52 » 15 Sep 2012, 22:08

Nu are nicio importanţă că aţi lucrat un an în învăţămîntul preşcolar, iar acum lucraţi în învăţământul primar. În luna octombrie 2012 vă puteţi înscrie la examenul naţional de definitivare în învăţământ, prin depunerea cererii şi dosarului la conducerea unităţii de învăţământ. Cei doi ani de vechime în învăţământ se calculează de la 1 septembrie 2011 la 31 august 2013. Succes!
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Examen definitivat 2012

Mesajde monycry » 16 Sep 2012, 10:41

As putea sa sustin inspectiile pentru definitivat pe specializarea la care sunt incadrata anul acesta (adica invatatoare) si examenul pentru definitivat sa l dau pe tematica de la educatori? Trebuie sa specific acest lucru in vreo cerere? Sau as putea sa sustin inspectile, daca as dori, desi fiind incadarata pe invatamant primar sa le sustin la clasa uneu colege de la gradinita? (Avand in vedere ca mi-as dori sa dau def. pe educatori)


2 Si a alta intrebare: la urmatoarele pretransferuri din primavara, voi putea opta pentru un post de educatori daca anul acesta m-am pretransferat pe invatatori? Adica, daca acum sunt titulara pe un post de invatatoare, va trebuiu obligatori ca la viitoarele pretransferuri sa optez tot pentru un post de invatatoare? *Va intreb acest lucru pentru ca eu mi-as dori sa revin pe invatamantul prescolar. Sau pentru ca am dubla specializare (PIPP) pot opta fara nici o problema. Daca raspunsul ar fi pozitiv, atunci imi puteti spune daca prioritate pentru ocuparea unor posturi vor avea cei care se transfera de pe aceeasi specializare (educator-educator), eu dorind sa plec de pe invatori-educatori ramanad la urma, pe locurile ramase.
monycry
 
Mesaje: 9
Membru din: 19 Oct 2004, 07:17


Înapoi la Grade didactice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori