Evaluare nationala la finalul clasei a Iv-a

Re: Evaluare nationala la finalul clasei a Iv-a

Mesajde manuelanicorescu » 09 Mai 2012, 16:00

Poate cineva sa posteze subiectele de la evaluarea nationala la clasa a IV-a?
manuelanicorescu
 
Mesaje: 152
Membru din: 28 Oct 2007, 11:13

Re: Evaluare nationala la finalul clasei a Iv-a

Mesajde halip » 09 Mai 2012, 19:56

da, am fost "testati"! Nu am avut voie sa vedem subiectele. Stiu de la elevi ca au avut 8 variante pe care le-au impartit in clasa. Mi-au spus ca au fost usoare testele dar asteptam rezultatele. Subiectele rezolvate vor fi corectate de o comisie apoi vor fi date scolilor pentru a lua masurile ameliorative. Datele vor fi confidentiale si se vor comunica individual parintilor. Asa am fost informata de supraveghetor
halip
 
Mesaje: 61
Membru din: 11 Sep 2008, 14:39

Re: Evaluare nationala la finalul clasei a Iv-a

Mesajde lady46 » 10 Mai 2012, 18:33

Rog colegii care au clasa a IV-a sa posteze subiectele de la Evaluarea nationala .
lady46
 
Mesaje: 3
Membru din: 04 Aug 2010, 15:53

Re: Evaluare nationala la finalul clasei a Iv-a

Mesajde claudiaiv » 14 Mai 2012, 19:57

halip, cum de nu ai vazut subiectele? Nu ai avut voie?
Elevii si-au scris numele pe lucrari?
Cand o sa primesti rezultatele?
Multumesc!
claudiaiv
 
Mesaje: 29
Membru din: 21 Sep 2009, 07:26

Re: Evaluare nationala la finalul clasei a Iv-a

Mesajde halip » 15 Mai 2012, 19:47

S-a venit cu doar 5 min inainte de sustinerea probelor si s-a plecat imediat dupa finalizarea evaluarii. Asadar toata lumea era grabita si nu am vrut sa insist prea mult, doar in pauza dintre teste mi s-au spus lucrurile de care v-am vorbit. Testele sunt corectate (secretara scolii fiind chemata la ISJ pentru a ajuta la trecerea rezultatelor in calculator) si am primit ceva informatii despre rezultate, dar nimic oficial> Tot de la ea am aflat ca vor fi afisate pe site-ul ministerului. Atunci ma intreb unde este "confidentialitatea" de care se vorbea in metodo;ogie?
halip
 
Mesaje: 61
Membru din: 11 Sep 2008, 14:39

Re: Evaluare nationala la finalul clasei a Iv-a

Mesajde claudiaiv » 19 Mai 2012, 13:41

Multumesc pentru raspuns!
claudiaiv
 
Mesaje: 29
Membru din: 21 Sep 2009, 07:26

Re: Evaluare nationala la finalul clasei a Iv-a

Mesajde andolis49 » 30 Mai 2012, 18:25

Buna ziua! In judetul Vaslui am primit pe email de la inspectorul de la inv. primar sa dam testare finala la clasele a II-a si a IV-a dupa modelul celei initiale si sa transmitem rezultatele la inspectorat. Eu am vazut ca s-au dat testari la unele scoli la aceste clase si se numesc testari nationale. Testarea finala nu trebuie sa se dea la toate clasele dupa foaia de parcurs transmisa de miniser la inceputul anului? Iulian
andolis49
 
Mesaje: 11
Membru din: 27 Sep 2007, 20:08

Re: Evaluare nationala la finalul clasei a Iv-a

Mesajde sportiv » 30 Mai 2012, 21:21

Nu stresezi copii ca-i lasi repetenti în clasa I. Nu-i poți lăsa repetenți DIN CAUZA UNUI ORDIN DE MINISTRU ABERANT care este și astăzi,după 8 ani, în vigoare! :D Ce părere aveti dle ministru?
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Evaluare nationala la finalul clasei a Iv-a

Mesajde sportiv » 30 Mai 2012, 21:27

Trimiteti ,cei din Vaslui, o adresă la ISJ și-i întrebați: care lege ,din romănica, le dă dreptul de a cere aceste situații,atâta timp cât nu toate scolile au avut acces la subiecte?Din câte am înțeles de pe forumul didactic,nici cei de la scolile ,,alese” nu au putut ,,copia” subiectele!
Doamne ce importanți se mai cred unii care au ajuns acolo unde cred că pot să-l ,,omoare” si pe tatăl lor! :shock: fara ca nimeni să-i întrebe ,,de ce”?
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Evaluare nationala la finalul clasei a Iv-a

Mesajde lilibv » 02 Iun 2012, 17:07

Unde pot gasi subiectele de la clasa a II-a? Multumesc!
lilibv
 
Mesaje: 80
Membru din: 05 Feb 2007, 22:38

Re: Evaluare nationala la finalul clasei a Iv-a

Mesajde popina » 02 Iun 2012, 18:01

Daca subiectele la aceasta "evaluare'' nationala sunt elaborate tot de cei care le-au elaborat pe cele date drept model pentru evaluarea initiala de anul acesta, ...atunci ... sunt... LAMURITA.
O mare idiotenie ca si cea cu raportarea la inspectorat, la sfarit de sem/an, a numarului de elevi care au obtinut calificativul FB, nr celor cu B, etc. Iar ei sustin ca nu se fac ierarhizri, comparatii si etichetari. Dar asta ce e ? Nici macar mediile nu ar trebui comparate sau procentele de promovare. Nu poti compara o scoala dotata din buricu` targului unde vin copii bine hraniti si bine odihniti cu o scoala unde copiii vin km pe jos, pentru ca primesc cornul si laptele, prima si uneori singura masa sigura din zi.
popina
 
Mesaje: 33
Membru din: 17 Aug 2009, 17:07

Anterior

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator