elevi cu cercei si inele

elevi cu cercei si inele

Mesajde marmar » 23 Apr 2007, 19:55

:o Aveti elevi-baieti, care poarta cercei sau inele? Aveti careva restrictii la acest capitol in regulamentul scolii? Cum procedati? :cry:
Avatar utilizator
marmar
 
Mesaje: 165
Membru din: 04 Ian 2007, 11:16
Localitate: or. Chişinău, Republica Moldova

Mesajde marian_dorin » 23 Apr 2007, 23:02

Eu nu am asa ceva in clasa!

Sunt curios cei care au , cum procedeaza...

Sau mai ales , cu telefoanele mobile ce faceti??
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU

Mesajde doinamiron » 24 Apr 2007, 08:59

La noi s-a interzis in regulamentul de ordine interioara folosirea telefoanelor pe parcursul orelor. La primar nu se pune problema, dar la ceilalti care sunt descoperiti ca folosesc telefoanele mobile se confisca si nu pot fi recuperat decat de parinti.
In regulament pot fi trecute si alte sanctiuni sau prevederi.
doinamiron
 
Mesaje: 53
Membru din: 01 Apr 2007, 11:44

Mesajde mimi_camp » 24 Apr 2007, 10:38

in clasa mea toti copiii au telefoane mobile dar... nimeni(sau aproape nimeni) nu le mai aduce la scoala. le-am permis la inceput sa le aduca-motivatie simpla: unii aveau nevoie pentru ca veneau cu taxi la scoala si trebuiau sa dea apel cand ajungeau pentru linistea parintilor, altii-pentru ca nu mai aveau conflicte cu ceilalti in timpul pauzelor, obsedati fiind de tipurile, calitatile acestora etc.
in momentul in care le-au folosit-cum era de asteptat-pentru "prostii"(sa se filmeze, sa se apeleze, sa-i sune ptr fleacuri pe parinti si sa-i sperie...) le-am cerut sa le puna intr-o cutie cand vin la scoala de unde sa la ia la plecare. astfel, unii au renuntat singuri sa le mai aduca. apoi a trebuit sa le interzic de-a binelea ptr ca primeau mesaje, apeluri aiurea, mai abitir ca mine si tocmai in timpul lectiilor. cei care mai au nevoie de ele(cazul de sus, parintii "uita" sa ii ia de la scoala, au pb si intarzie, sunt plecati din localitate...) le pastreaza cu maxima discretie cu acordul meu tacit, pentru ca la fel ca peste tot, in clasa trebuie sa negociez, sa fac unele compromisuri. plus ca fiecare colectiv isi are specificul sau iar clasa mea e greu de definit si povestea e lunga...
mimi_camp
 
Mesaje: 89
Membru din: 13 Feb 2006, 19:42

Mesajde marian_dorin » 24 Apr 2007, 16:00

Interesante metode ai avut pentru a "stopa" mania telefoanelor mobile , draga Mimi ! 8)

Am ce invata de la tine... :lol:
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU

Mesajde narci2net » 24 Apr 2007, 20:04

Mimi are mare dreptate . Si eu am procedat cam tot asa la fel si colegele mele de la clasele I - IV . Am clasa a IV - a si de anul trecut fetele au inceput sa vina cu inele si bratari la scoala . Le - am spus parintilor la sedinta ca nu mi se pare potrivita venirea la scoala cu mobile , inele sau alte bijuterii si ca nu imi asum responsabilitatea in cazul in care le pierd sau le sunt furate . S - a intamplat ca o fetita sa - si piarda un inelus de aur , au vazut ca m - am tinut de cuvant si nu au mai venit cu bijuterii . Iar despre mobile le - am interzis fara nici un comentariu promitandu - le ca daca le aduc la scoala le voi confisca si le voi returna la sfarsitul anului scolar avand de altfel si acordul paritilor . Nu le - au mai adus . Mai dificil este ca de dimineata invata clasele a VIII - a care fac parada cu telefoanele lor ascultand in pauze manele fotografiindu - se si filmandu - se in scoala .
narci2net
 
Mesaje: 16
Membru din: 23 Aug 2006, 14:44

Mesajde daniela_mariana » 28 Apr 2007, 19:57

DEGEABA NE STRADUIM NOI SA-I FACEM SA INTELEAGA CA LA SCOALA NU SE VINE ECHIPAT CU TOT FELUL DE BIJUTERII, TELEFOANE ETC DACA PARINTII NU NE SUSTIN. INTRE SCOALA SI FAMILIE AR TREBUI O RELATIE MULT MAI STRANSA-RELATIE CARE DIN PACATE NU EXISTA. DE CELE MAI MULTE ORI VINA O POARTA PARINTII CARE NU VOR SAU NU POT SA-SI CONTROLEZE ODASLELE...
daniela_mariana
 
Mesaje: 37
Membru din: 23 Feb 2007, 12:40

Mesajde marian_dorin » 28 Apr 2007, 22:19

daniela_mariana scrie:DEGEABA NE STRADUIM NOI SA-I FACEM SA INTELEAGA CA LA SCOALA NU SE VINE ECHIPAT CU TOT FELUL DE BIJUTERII, TELEFOANE ETC DACA PARINTII NU NE SUSTIN. INTRE SCOALA SI FAMILIE AR TREBUI O RELATIE MULT MAI STRANSA-RELATIE CARE DIN PACATE NU EXISTA. DE CELE MAI MULTE ORI VINA O POARTA PARINTII CARE NU VOR SAU NU POT SA-SI CONTROLEZE ODASLELE...


Si acesta este un "adevar" din problema ce se discuta aici!

Bravo , stimata colega!
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU

Mesajde marmar » 29 Apr 2007, 18:24

daniela_mariana scrie:DEGEABA NE STRADUIM NOI SA-I FACEM SA INTELEAGA CA LA SCOALA NU SE VINE ECHIPAT CU TOT FELUL DE BIJUTERII, TELEFOANE ETC DACA PARINTII NU NE SUSTIN. INTRE SCOALA SI FAMILIE AR TREBUI O RELATIE MULT MAI STRANSA-RELATIE CARE DIN PACATE NU EXISTA. DE CELE MAI MULTE ORI VINA O POARTA PARINTII CARE NU VOR SAU NU POT SA-SI CONTROLEZE ODASLELE...

Sunt si eu de acord, caci elevul despre care am lansat subiectul este educat in prezent de fratele mai mare > maica-sa fiind plecata peste hotare, iar tata-decedat. Greu de tot... :cry:
Avatar utilizator
marmar
 
Mesaje: 165
Membru din: 04 Ian 2007, 11:16
Localitate: or. Chişinău, Republica Moldova

cercei

Mesajde toni » 29 Apr 2007, 21:08

pai educatia trebuie sa o incepem cu parintii!
daca-i lamurim pe ei restul e joaca de copii!
inca de la inceputul anului am stabilit clar regulile, valabile si pentru mine! telefon mobil inchis, nu ma suna nimeni in timpul orei, nu vreau sa fiu deranjat nici eu de telefonul nimanui; parintii inteleg lucrul acesta daca e bine formulat; mai ales sa nu aiba aspect de ordin.
Avatar utilizator
toni
 
Mesaje: 177
Membru din: 20 Noi 2003, 00:32

Mesajde mimi_camp » 30 Apr 2007, 06:36

e uneori distractiv sa vezi cum copiii care iti pun probleme de acest gen au parinti pe masura... ai impresia ca au inteles perfect ceea ce au de facut dar... fac pe dos. deci, prefer sa comunic cu copiii, unde se mai poate schimba cate ceva.
mimi_camp
 
Mesaje: 89
Membru din: 13 Feb 2006, 19:42

Mesajde daniela_mariana » 07 Mai 2007, 18:23

INTRU DIRECT IN DETALII. AM IN CLASA 16 COPILASI. DOI DEJA AU PLECAT IN CIPRU LA MAMICILE LOR, NU AU TATI, SAU DACA AU NU-I CUNOSC. VREO 3-4 SE DUC IN VACANTE TOT LA PARINTII DIN AFARA. NU SE STIE DACA SE MAI INTORC. CAND AM FACUT SEDINTA AM AVUT UN SOC-NUMAI BUNICI TRECUTE PESTE 70 DE ANI, CARE SE VAITAU CA NU POT CONTROLA COPILASII. DEGEABA MUNCESC EU CU EI DACA ACASA NU ARE CINE SA-I INDRUME. PACAT... SE PIERD NISTE SUFLETE NEVINOVATE...
APOI INTR-O ZI LA SCOALA A VENIT O MAMICA IN STARE DE EBRIETATE. VA ROG SA MA CREDETI CA DIN ACEA ZI IMI ESTE RUSINE CA SUNT CADRU DIDACTIC SI CA TREBUIE SA VAD LUCRURILE ASTEA, LA O SCOALA CARE SE VREA DE COORDONARE SI NICI LA 20 DE KM DE ORAS :(
daniela_mariana
 
Mesaje: 37
Membru din: 23 Feb 2007, 12:40


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron