educatoare-Informatie utila!!

informatie utila

Mesajde elena1960 » 11 Iun 2007, 15:44

Precizez: nu sunt in aceasta situatie! Lucrez insa alaturi de o colega care este absolventa de institut pedagogic. De curand, liderul de sindicat i-a transmis sa duca niste documente la sediul sindicatului; stiu ca a facut o cerere, copie dupa cartea de munca, dupa diploma.... Imi spunea ca daca sindicatul va avea sorti de izbanda, va trebui sa mai faca niste cursuri contra-cost pentru a fi considerata institutor. Deocamdata nu i s-a transmis nimic de la sindicat; a depus doar documentele acelea. Luati legatura cu sindicatul FSLI! Oricum, va tin la curent! Elena
elena1960
 
Mesaje: 37
Membru din: 11 Mar 2007, 14:39

Mesajde olty » 27 Iul 2007, 21:47

cred ca cel mai bine ar fi sa te interesezi la facultatea de stiinte ale educatiei din orasul tau. mai bine mai faci un an diferenta la facultate si esti licentiata:
profesor pentru invatamantul primar si prescolar. eu zic ca-i mai bine!
olty
 
Mesaje: 36
Membru din: 25 Iul 2007, 20:59

Mesajde mandita » 08 Aug 2007, 17:10

Solutia este ca dupa colegiu sa mai faci un an la o facultate pentru a deveni institutor I. Problema este ca nu stiu ce facultate ofera oportunitatea ca dupa cei trei ani decolegiu sa poti sa faci un an, specialitate invatamant primar/prescolar si sa ai licenta. Cine stie ceva noutati sa-mi spuna. Stiu doar ca Universitatea Babes-Bolyai,are aceasta oferta la un pret f.f.mare si ca inscrierile s-au sistat deja.
mandita
 
Mesaje: 13
Membru din: 05 Iul 2007, 20:11

Mesajde tliya » 09 Aug 2007, 10:31

mandita scrie:Problema este ca nu stiu ce facultate ofera oportunitatea ca dupa cei trei ani decolegiu sa poti sa faci un an, specialitate invatamant primar/prescolar si sa ai licenta. Cine stie ceva noutati sa-mi spuna.

Buna!
Discutii de acest fel s-au mai purtat si pe alt topic. In general Facultatea de Stiinte ale Educatiei primeste absolventi ai colegiilor pentru completarea studiilor cu inca un an avand drept finalitate licenta cu specializarea profesor inv. primar si preprimar. Si la noi in Buzau s-au facut inscrierile deja si taxa intr-adevar mi se pare cam mare(2000 RON), dar asta e!
Mult succes! :P
tliya
 
Mesaje: 765
Membru din: 16 Apr 2007, 19:52
Localitate: Buzau

Mesajde mandita » 09 Aug 2007, 21:08

Ce facultate aveti la Buzau? Aici la mine in Zalau Spiru Haret si Goldis nu au asemenea oferta. Multumesc !
mandita
 
Mesaje: 13
Membru din: 05 Iul 2007, 20:11

Mesajde tliya » 09 Aug 2007, 21:45

La Buzau are filiala Facultatea de Stiinte ale Educatiei din Bucuresti si Colegiul Universitar Pedagogic de Institutori Bucuresti cu sediul la Liceul Pedagogic din oras. Abia anul acesta au oferit sansa de continuare a studiilor cu inca un an... Si in oras mai este si Spiru, Baritiu, Ecologica si inca altele , dar numai la Spiru se mai pot continua studiile (insa se fac 2 ani...) :?
tliya
 
Mesaje: 765
Membru din: 16 Apr 2007, 19:52
Localitate: Buzau


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] şi 5 vizitatori