Educatoare cresa???

Educatoare cresa???

Mesajde nikostoica » 25 Aug 2008, 16:14

Anul asta am dat titularizare.Am primit post de educatoare la un camin cu program prelungit.Am luat decizia si m-am dus la post sa discut cu directoarea.
Mi s-a spus ca voi avea grupa de cresa(unitatea dispune de 2 localuri ,unul pt cresa saptamanala si unul pt gradi cu pp).Ca doar sunt in primul an de invatamant prescolar si ca voi primii in cel mai bun caz o grupa cu varste de 2-3 ani.
Faza e ca mai sunt 4 posturi scoase pt suplinire.Tot la aceeasi unitate.Oare eu ca titular nu pot ocupa un post de educatoare la grupe de varsta de la 3 ani in sus?
Sau e doar rea vointza din partea directiunii?
Nici macar nu stiu cu ce se mananca aceasta educatie timpurie.Eu am terminat un liceu pedagogic si am facut practica doar in gradinitze nu si in crese.
Nici macar nu stiu ce trebuie sa fac la o astfel de grupa.Pana la urma voi fi educator sau infirmiera?
nikostoica
 
Mesaje: 53
Membru din: 11 Feb 2005, 16:05

Mesajde nico_barbu » 26 Aug 2008, 10:46

Ca sa poti face educatie timpurie trebuie sa ai un curs pt asa ceva. Nu vine oricine sa faca educatie timpurie. Directoarea respectiva nu stie treaba asta ? Eu am o colega care a facut cursul si a putut sa predea educatie timpurie, eu insa care nu am cursul nu pot preda asa ceva. La educatie timpurie este altfel decat la grupa mica si programa si planificarea este alta.
nico_barbu
 
Mesaje: 3
Membru din: 12 Mar 2008, 21:29

Mesajde nikostoica » 27 Aug 2008, 11:32

Ce inseamna educatie timpurie mai exact?Pana la ce varsta?
Daca nu am cursurile respective nu ma poate trimite sa lucrez la o grupa de 1-3 ani.....(phfiu!!!).
Am fost si am vorbit si la ISJ despre situatia postului si mi-au zis ca sunt la gradi nu la cresa....dar stiti si voi cum e ca de cele mai multe ori depinzi de director mai mult decat de inspector!
Mersi mult pentru raspuns si mai astept opinii!
nikostoica
 
Mesaje: 53
Membru din: 11 Feb 2005, 16:05

Mesajde darianna » 28 Aug 2008, 13:58

la grupa de 2 3 ani e destul de greu.nu ai nici programa ,nici materiale.Trebuie sa ai cursurile de ed. timpurie.Eu am lucrat 2 ani la o astfel de grupa.Am lucrat in programul "step by step" si am avut carti de la ei .Au fost f utile.Erau special pt nivelul de varsta 0-3 ani Planificarea am facut o dupa modelul de la grupa mica,dar am adaptat o.Iti urez mult succes.Daca mai doresti informatii,anunta ma.
darianna
 
Mesaje: 154
Membru din: 25 Feb 2008, 23:13

Mesajde felixmunteanu » 29 Aug 2008, 13:26

Dragă Niko,
Nu mă pricep la problemele acestea pentru că sunt învăţătoare, dar am suficientă experienţă să înţeleg că directoarea vrea să te încalţe cu nişte pantofi pe care nu-i vrea nimeni.
Dacă e aşa cum spune colega Nico, ar trebui să insişti să ţi se dea un post pentru care eşti pregătită. Poţi spune că nu eşti pregătită nici să răspunzi dacă, Doamne fereşte, i se întâmplă ceva vreunui copil din cauză că nu ai ştiut ce trebuie să-i faci. Cere să ţi se dea în scris că postul corespunde studiilor tale sau, dacă nu, să fii absolvită de consecinţe. Dar în scris cu semnătură, că, la o adică, nu recunoaşte nimeni nimic şi tu cazi de vină. Eu aşa aş face. ...la inspectorat, la director...
Nu te lăsa îngropată că îngropată rămâi!
Succes!
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Mesajde stefanescu_luminita » 01 Sep 2008, 22:15

Invatamantul prescolar cuprinde grupele de varsta 3-5 ani si 5-7 ani conform programei pentru gradinite.Nu aveti nici o legatura cu educatia timpurie si cum a spus o colega mai sus probabil nu doreste nimeni sa lucreze la acea grupa si nu au cadre specializate pentru educatie timpurie in unitate.Directoarea doreste sa va traca la acea grupa pentru ca sunteti incepatoare si nu stiti ce se intampla prin invatamant.Si nu are nici baza legala de incadrare deoarece nu aveti studii pentru educatia timpurie.Mergeti si la juristul de la ISJ si luati atitudine ca este in defavoarea dumneavoastra.
stefanescu_luminita
 
Mesaje: 25
Membru din: 18 Feb 2007, 21:42

Mesajde nikostoica » 04 Sep 2008, 02:38

Dragelor si dragilor,de pe data de 1.09 am inceput deja munca la ......surpriza sau nu.....la cresa.
Grupa de varsta 1 an si 9luni -max 3 ani.
Am 18 copii in grupa.Nimeni nu stie cum anume trebuie sa imi organizez activitatea cu acesti copii.Joi cica avem un soi de consfatuire....dar nu se stie nimic despre educatia timpurie...cel putin la nivelul acestei unitati in care lucrez.
E total aiurea.Dimineata ma duc semnez condica la o unitate si imi desfasor activitatea in alta care nici macar nu apartine de MECT ci de Directia de protectie a copilului si de Ministerul Muncii.
Unde lucrez alta directoare,care nu are nici o raspundere in ceea ce priveste activitatea sau retributia mea.Salariul o sa mi-l iau de la gradinitza nu de la cresa.
Eu una nu mai inteleg nimik.Mai am o colega in aceeasi situatie ca si mine.Avem aceeasi vechime in invatamant,numai ca ea a mai lucrat 2 ani la o astfel de grupa.Dar nici ea nu stie prea multe.Se chinuie sa adapteze programa de grupa mica la o grupa de anteprescolari.
Am gasit parca pe aici pe undeva un proiect de Curriculum Pt Educatia Timpurie ,dar tare imi e ca daca aduc in discutzie subiectul o sa par mai catolica decat Papa.
Nu vrea sa imi creez probleme singura.Si asa ma abtzin destul de greu sa nu fac un mare iuresh.
As vrea sa mai discut o data situatia cu ISJ -ul dar nu vreau sa se auda la gradi...incurcata situatzie.
Daca a mai lucrat cineva intr-un astfel de sistem va rog sa imi impartashitzi si mie experientza voastra.
Orice parere imi va fi de folos.
Cu copiii ma descurc eu, numai ca....daca e dreptul meu sa predau la gradinitza si nu la cresa.....de ce nu ?
nikostoica
 
Mesaje: 53
Membru din: 11 Feb 2005, 16:05

Mesajde geti_serban » 04 Sep 2008, 08:14

Ti-am trimis un mp.
geti_serban
 
Mesaje: 260
Membru din: 30 Apr 2007, 11:58

Mesajde darianna » 04 Sep 2008, 14:52

Iti folosesc f mult cartile urmatoare:Activitati de invatare pt copii f mici si educatia centrata pe copil de 0-3 ani.Daca reusesti sa faci rost de ele e f bine.Te vor ajuta mult.Planificarea e greu de facut deoarece ai copii de la 1-2 ani si de la 2-3 ani.Criteriile sunt diferite pt fiecare nivelMulta bafta.
darianna
 
Mesaje: 154
Membru din: 25 Feb 2008, 23:13

Mesajde andreea_muntean » 04 Sep 2008, 15:46

Draga mea , eu nu inteleg de ce te lasi manevrata in felul asta? Mergi la ISJ sa iei grupa conform studiilor , ca nu e locul tau acolo!!

Nu e cazul sa devenim marionetele vreunui director !!!!!!!!
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Mesajde nikostoica » 05 Sep 2008, 20:49

Revin cu stiri:
ieri ,asa zisa consfatuire nu a mai avut loc deoarece directoarea astepta o anume scrisoare metodica ce nu a sosit.
Si inca o surpriza: deoarece mai am doua colege in cresa care vor sustine definifivat,respectiv gradul II....au nevoie de grupa de varsta mai maricica si am fost mutata incepand de azi la copiii de 1an si 6 luni-2 ani.
Am plecat de acolo cu capul cat o banitza....efectiv nu am reusit sa fac vreo 3 copii sa se opreasca din plans.E ingrozitor...ei saracii nu au nici o vina...dar eu chiar am incercat cu tot ce am stiut ...dar nu cred ca detin retzeta secreta.
Dupa 5 ani ca invatatoare....e foarte greu sa treci asa deodata la copii care nici macar nu te inteleg daramite sa mai si vorbeasca!
Culmea e ca mi se cere sa fac si activitati didactice (minim 15 minute).Pai ei nu pot sta atentzi mai mult de 2-3 minute.Abia daca am reusit sa le cant un cantecel scrut azi.
Cred ca pana la urma o sa incerc un pretransfer in primavara.Poate prind altceva ca aici nu cred ca o sa rezist...nu prea vreau nici sa imi fac dusmani!
nikostoica
 
Mesaje: 53
Membru din: 11 Feb 2005, 16:05

Mesajde andreea_muntean » 08 Sep 2008, 16:23

nikostoica scrie:Revin cu stiri:
ieri ,asa zisa consfatuire nu a mai avut loc deoarece directoarea astepta o anume scrisoare metodica ce nu a sosit.
Si inca o surpriza: deoarece mai am doua colege in cresa care vor sustine definifivat,respectiv gradul II....au nevoie de grupa de varsta mai maricica si am fost mutata incepand de azi la copiii de 1an si 6 luni-2 ani.
Am plecat de acolo cu capul cat o banitza....efectiv nu am reusit sa fac vreo 3 copii sa se opreasca din plans.E ingrozitor...ei saracii nu au nici o vina...dar eu chiar am incercat cu tot ce am stiut ...dar nu cred ca detin retzeta secreta.
Dupa 5 ani ca invatatoare....e foarte greu sa treci asa deodata la copii care nici macar nu te inteleg daramite sa mai si vorbeasca!
Culmea e ca mi se cere sa fac si activitati didactice (minim 15 minute).Pai ei nu pot sta atentzi mai mult de 2-3 minute.Abia daca am reusit sa le cant un cantecel scrut azi.
Cred ca pana la urma o sa incerc un pretransfer in primavara.Poate prind altceva ca aici nu cred ca o sa rezist...nu prea vreau nici sa imi fac dusmani!


Draga , revin cu o intrebare : DE CE TE LASI MANIPULATA??????
Pe cuvantul meu daca va inteleg!!!! Si atunci ne miram de situatia invatamantului .............
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Mesajde 2630416293118 » 08 Sep 2008, 17:40

Daca nu ati citit inca proiectul la care se refera colega noastra, il gasiti in topicul "Curriculum Educatie Timpurie". In momentul in care scriu acest mesaj, se aflla pe pagina a doua. Deschideti materialul si cititi cu rabdare ceea ce ne asteapta ( in special paginile 21-38 ) ! Poate va veti exprima parerea la adresa de e-mail mentionata.
2630416293118
 
Mesaje: 5
Membru din: 08 Mar 2007, 21:52

Mesajde nikostoica » 08 Sep 2008, 19:49

Draga andreea_muntean,tu ce ai face daca ai fi in locul meu?Nu pot nici sa dau cu pumnul in masa...Sunt persoane de care te mai lovesti in viata ...Dusmani imi fac repede.Si cu noul proiect de lege se pare ca vom fi cu toate obligate ca de anul acesta sau daca nu de anul urmator sa prestam la gupe de 0-3 ani.
Eu una incerc sa ma adaptez din mers dar consider ca ar trebui sa fac ceva cursuri de puericultura,de psihologie aplicata poate,chiar si un curs de prim ajutor ca nu se stie niciodata cu copii atat de mici...
Nu ma deranjeaza atat de mult faptul ca sunt educatoare la cresa cat faptul ca nu sunt pregatita si instruita pentru o astfel de incadrare...Poate in timp se vor mai linistii lucrurile.Sper...
Colegelor care au mai lucrat cu grupe de copii de 2-3 ani le cer ajutorul cu orice informatzie detin sau titluri de carti care mi-ar face munca mai "usoara".
O zi cat mai buna tuturor!
nikostoica
 
Mesaje: 53
Membru din: 11 Feb 2005, 16:05

Mesajde andreea_muntean » 08 Sep 2008, 22:26

nikostoica scrie:Draga andreea_muntean,tu ce ai face daca ai fi in locul meu?Nu pot nici sa dau cu pumnul in masa...Sunt persoane de care te mai lovesti in viata ...Dusmani imi fac repede.Si cu noul proiect de lege se pare ca vom fi cu toate obligate ca de anul acesta sau daca nu de anul urmator sa prestam la gupe de 0-3 ani.
Eu una incerc sa ma adaptez din mers dar consider ca ar trebui sa fac ceva cursuri de puericultura,de psihologie aplicata poate,chiar si un curs de prim ajutor ca nu se stie niciodata cu copii atat de mici...
Nu ma deranjeaza atat de mult faptul ca sunt educatoare la cresa cat faptul ca nu sunt pregatita si instruita pentru o astfel de incadrare...Poate in timp se vor mai linistii lucrurile.Sper...
Colegelor care au mai lucrat cu grupe de copii de 2-3 ani le cer ajutorul cu orice informatzie detin sau titluri de carti care mi-ar face munca mai "usoara".
O zi cat mai buna tuturor!


Ce as face in locul tau?? As merge sa predau acolo unde STIU sa predau !!! Nu se poate sa te manipuleze un director de gradinita , in conditiile in care pregatirea ta nu este pentru aceste grupe de copii !
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Următorul

Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron