educatie muzicala

educatie muzicala

Mesajde camen_maria » 15 Noi 2008, 11:52

Buna ziua tuturor! am si eu o problema..am grupa mica si intampina dificultati la invatarea unui cantecel...nu stiu sa faca diferenta intre vorbire si cantec si nu stiu cum sa le explic k sa isi dea seama! va rog sa ma sfatuiti cum sa fac!va multumesc anticipat
camen_maria
 
Mesaje: 6
Membru din: 29 Sep 2008, 15:56

Mesajde dragalashi » 05 Ian 2009, 00:04

Cred ca la varsta lor, e mai bine sa ii lasi sa-ti urmeze exemplul decat sa-i faci sa inteleaga ca trebuie sa cante, nu sa recite. Canta (si/sau fa auditii de cantece pentru copii), si nu doar la activitatea de educatie muzicala ci cat de des ai ocazia. Chiar si la matematica, vreun cantec cu 1,2,3 sau despre culori (de exemplu). Si le spui ceva de genul "haideti sa cantam". Cu alta ocazie ii vei indemna sa spuna o poezie sau o poveste, si astfel, in timp, vor fi capabili sa le diferentieze.
Ceea ce am scris aici e doar o parere, sper sa-ti foloseasca :)
dragalashi
 
Mesaje: 15
Membru din: 21 Sep 2008, 12:39

Mesajde adicris » 07 Ian 2009, 22:48

Conform particularitatilor varstei copiilor(presupun 3 ani),ambitusul vocii nu le permite sa cante decat cantecele in registrul mediu,mai ales gama Do major,cu o intindere de 5-6 tonuri muzicale.Primele interpretari sunt de fapt recitative ritmice pe sol, mi,la,si cu timpul,prin exercitii scurte si dese, ambitusul vocii le va permite sa redea cantece mai complexe.
Iti sugerez sa alegi cu atentie culegerile de unde selectez cantecele.Nu tot ce se vinde pe "piata"gradinitelor se adreseaza prescolarilor.
adicris
 
Mesaje: 1
Membru din: 07 Noi 2007, 13:11


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori