Educarea limbajului

Educarea limbajului

Mesajde popi » 03 Dec 2009, 21:13

Vă rog să mă ajutaţi cu câteva puncte de sprijin în realizarea materialului "Pregătirea educatoarei pentru activităţile de educarea limbajului". Mulţumesc! :D
popi
 
Mesaje: 7
Membru din: 02 Oct 2007, 16:14

Re: Educarea limbajului

Mesajde nnicco67 » 10 Dec 2009, 19:51

La educarea limbajului se fac lecturi dupa imagini cum ar fi :jocurile copiilor iarna cu planse -se gasesc in librarii,sau fenomene ale naturii tot dupa imagini cu planse,jocuri didactice exista carti la editura aramis aflati adresa sau la alte edituri cum ar fi ed.tudor pentru SCUFITA ROSIE ,CAPRA CU TREI IEZI ,POVESTEA PORCULUI sau le mariti d-voastra din carti si le plastifiati .Mai nou colegele trimit prezentarea planselor in P.P.SI AVETI SI TEXTUL SI IMAGINEA ,convorbiri dupa jocuri si observare ,PUTETI FACE OBSERVARE BRADUL ,iesiti in fata unui brad din parc si observati bradul ,etc.MEMORIZARI cu poezii despre orice anotimp,politete,tara sau orice alt eveniment ,captati copii printr-o jucarie ,o papusa care vrea sa stie jocul,, cu ce sunet incepe cuvantul '',aveti imagini cu jetoane si identificati imaginea ,sunetul ,litera si formati propozitia.Povesti din carti .exercitii de scriere grafica ,caiete tip,planse despre unele poezii pentru memorizare din carti marite,o scrisoare de la zana primavara ,toamna...in timp invatati .DACA AVETI CALCULATOR LA CLASA lasati mesaj privat si va trimit acolo unele povesti sau cantecele .Daca mai aveti nelamuriri scrieri .Si eu am fost de la inv la ed.si cu greu m-am acomodat ,dar cu rabdare se rezolva .SUCCES.!
nnicco67
 
Mesaje: 51
Membru din: 12 Mar 2009, 22:06


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron