Ed. fizica la ciclul primar

Ed. fizica la ciclul primar

Mesajde adeliamuntean » 22 Sep 2014, 22:41

Daca ma poate ajuta cineva cu informatii: daca la clasa mea am predat eu orele de ed. fizica, ( ca si colegele mele invatatoare la clasele lor), ar fi trebuit sa fiu platita? Avem in scoala profesor calificat care preda doar la gimnaziu. In continuare si in acest an fiecare invatatoare preda aceste ore la clasa ei. Pot cere sa fiu platita? Multumesc!
adeliamuntean
 
Mesaje: 144
Membru din: 27 Feb 2007, 14:20

Re: Ed. fizica la ciclul primar

Mesajde ionoaialacramioara » 23 Sep 2014, 14:12

La noi in scoala este aceeasi situatie, directorul spunandu-ne ca la sedintele cu inspectoratul scolar au primit instructiuni ca profesorul de educatie fizica poate preda la clasele I-Iv doar daca nu are destule ore la ciclul gimnazial . Cu toate ca invatatorii cu peste 25 de ani vechime si gradul I ar trebui sa aiba 16 ore in catedra, acest lucru nu se intampla pentru ca invatatorii sunt platiti pe post nu la numar de ore (acest lucru l-am aflat de la director, conform informatiilor de la inspectorat)
ionoaialacramioara
 
Mesaje: 7
Membru din: 02 Feb 2009, 14:20

Re: Ed. fizica la ciclul primar

Mesajde sportiv » 23 Sep 2014, 23:55

ionoaialacramioara scrie:La noi in scoala este aceeasi situatie, directorul spunandu-ne ca la sedintele cu inspectoratul scolar au primit instructiuni ca profesorul de educatie fizica poate preda la clasele I-Iv doar daca nu are destule ore la ciclul gimnazial . Cu toate ca invatatorii cu peste 25 de ani vechime si gradul I ar trebui sa aiba 16 ore in catedra, acest lucru nu se intampla pentru ca invatatorii sunt platiti pe post nu la numar de ore (acest lucru l-am aflat de la director, conform informatiilor de la inspectorat)

1. Ați văzut acele instrucțiuni- vi le-a arătat?
2 Iată ce spune legea! Art 263
(7)În învăţământul primar, orele de educaţie fizică prevăzute în planurile de învăţământ sunt predate de profesori cu studii superioare de specialitate.

3. Nu ! Învățătorii si educatoarele cu peste 25 de ani vechime și gradul I NU FAC OBIECTUL ORDONANȚEI! (Sunt(em) excluși din articol).Da , suntem angajați pe post!Dacă există numărul de copii / clasă, există și postul, și orele de limbi moderne, religie, ori ed. fizică.-norme sau plata ore suplimentare a profesorilor!
Directorul să nu umble la economii: orele de ed. fizică se plătesc peste normă (profesorului) care este obligat, în cazul dv , să le efectueze! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Ed. fizica la ciclul primar

Mesajde motzart » 28 Ian 2015, 23:32

sportiv scrie:
ionoaialacramioara scrie:La noi in scoala este aceeasi situatie, directorul spunandu-ne ca la sedintele cu inspectoratul scolar au primit instructiuni ca profesorul de educatie fizica poate preda la clasele I-Iv doar daca nu are destule ore la ciclul gimnazial . Cu toate ca invatatorii cu peste 25 de ani vechime si gradul I ar trebui sa aiba 16 ore in catedra, acest lucru nu se intampla pentru ca invatatorii sunt platiti pe post nu la numar de ore (acest lucru l-am aflat de la director, conform informatiilor de la inspectorat)

1. Ați văzut acele instrucțiuni- vi le-a arătat?
2 Iată ce spune legea! Art 263
(7)În învăţământul primar, orele de educaţie fizică prevăzute în planurile de învăţământ sunt predate de profesori cu studii superioare de specialitate.

3. Nu ! Învățătorii si educatoarele cu peste 25 de ani vechime și gradul I NU FAC OBIECTUL ORDONANȚEI! (Sunt(em) excluși din articol).Da , suntem angajați pe post!Dacă există numărul de copii / clasă, există și postul, și orele de limbi moderne, religie, ori ed. fizică.-norme sau plata ore suplimentare a profesorilor!
Directorul să nu umble la economii: orele de ed. fizică se plătesc peste normă (profesorului) care este obligat, în cazul dv , să le efectueze! :oops:

Punctul 1 corect
Punctul 2 corect
L:a puctul 3 am o precizare Studii de specialitate educatie fizica invatatorii ca sa fie platiti trebuie sa aiba studiile de specialitate educatie fizica iar daca in planul de incadrare nu au fost cuprinse orele de catre conducerea scolii si avizate de consiliul de administratie nu le faceti ca nu pot fii taiate....
motzart
 
Mesaje: 1
Membru din: 27 Apr 2014, 15:06

Re: Ed. fizica la ciclul primar

Mesajde sportiv » 29 Ian 2015, 00:21

invatatorii ca sa fie platiti trebuie sa aiba studiile de specialitate educatie fizica

:D Asta pentru că legea 1 are precizarea aberantă! Metodica predării ed. fizice a fost în programa școlară a liceelor pedagogice ca și cele ale limbii române, muzicii, matematicii, geografiei, istoriei șcl ! Practica pedagogică, de asemenea s-a desfășurat și la ore de ed. fizică și s-au susținut probe practice la examenul de diplomă! Dar.......
Ultima oară modificat de sportiv pe 29 Ian 2015, 00:25, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Ed. fizica la ciclul primar

Mesajde sportiv » 29 Ian 2015, 00:22

Asta-i românica :oops: :D
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Ed. fizica la ciclul primar

Mesajde adeliamuntean » 02 Feb 2015, 22:50

Am inteles ca o scoala din judetul Constanta a castigat in instanta plata acestor ore de educatie fizica. Cine stie, va rog dati detalii! Ar trebui ca prim pas sa cer conducerii scolii plata acestor ore efectuate?
adeliamuntean
 
Mesaje: 144
Membru din: 27 Feb 2007, 14:20

Re: Ed. fizica la ciclul primar

Mesajde costi_52 » 02 Feb 2015, 23:24

Păi, litigiul este între cadrele didactice (învăţători) şi şcoală. Deci, nu şcoala, ci cadrele didactice trebuie să câştige procesul, pentru a putea fi plătite orele de educaţie fizică.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Ed. fizica la ciclul primar

Mesajde adeliamuntean » 02 Feb 2015, 23:58

Intradevar nu m-am exprimat bine-cadrele didactice de la o scoala.Imi cer scuze!
adeliamuntean
 
Mesaje: 144
Membru din: 27 Feb 2007, 14:20

Re: Ed. fizica la ciclul primar

Mesajde adeliamuntean » 09 Feb 2015, 15:51

Am vazut pe forum (edu.ro) un chestionar legat de orele de ed. fizica. Nu pot accesa acel forum. Sunt din jud. Alba si dupa cum spuneam mai sus, eu fac orele de ed. fizica si nu sunt platita pentru ele(sunt prof.inv.primar).
adeliamuntean
 
Mesaje: 144
Membru din: 27 Feb 2007, 14:20

Re: Ed. fizica la ciclul primar

Mesajde sportiv » 09 Feb 2015, 19:07

Noul CCM în vigoare din dec 2014 prevede:Art. 15 (3) ,,Orele de ed. fizică, predate de învățător, institutor, prof. pentru înv. primar, care nu sunt predate de prof. cu studii super. în specialitate, pot fi remunerate în sistem de plata cu ora, ca personal necalificat”!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori