echivalarea competentelor dobandite pentru atestat de profes

echivalarea competentelor dobandite pentru atestat de profes

Mesajde maria_cseh » 06 Noi 2011, 22:50

Bună seara! Am auzit că se vor face dosare pt. echivalarea competențelor dobândite pentru atestat de profesor pt. învățământul primar. Rog colegilor care știu mai multe amănunte în acest sens, să le posteze.
maria_cseh
 
Mesaje: 111
Membru din: 03 Sep 2008, 23:05

Re: echivalarea competentelor dobandite pentru atestat de pr

Mesajde costi_52 » 07 Noi 2011, 00:16

Găsiţi tot ce vă interesează în anexa la OMECTS nr. 5484/2011
Fişiere ataşate
OMECTS_5484_2011 ECHIVALARE ART. 248.pdf
(43.13 KiB) Descărcat de 772 ori
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: echivalarea competentelor dobandite pentru atestat de pr

Mesajde felixmunteanu » 07 Noi 2011, 20:32

Hai cu totii la votare
Ca va dam echivalare!

Si cu cei care au batut drumurile la facultate cum ramane? FRAIERI, nu?
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: echivalarea competentelor dobandite pentru atestat de pr

Mesajde florentinacristea » 10 Noi 2011, 20:50

Stiti ceva, a depus cineva un astfel de dosar?
florentinacristea
 
Mesaje: 33
Membru din: 02 Mai 2007, 15:29

Re: echivalarea competentelor dobandite pentru atestat de pr

Mesajde valiionita » 11 Noi 2011, 18:32

Unui invatator care nu a facut si facultate i se recunosc competentele,va fi doar numit prof . , salariul va fi dupa studii,adica acelasi salariu ca inainte de echivalare. Nu va fi obligat sa faca facultate.D-voastra ati vrut bani mai multi...Asta e... Credeti ca nu e corect?
valiionita
 
Mesaje: 92
Membru din: 27 Dec 2006, 16:36

Re: echivalarea competentelor dobandite pentru atestat de pr

Mesajde felixmunteanu » 11 Noi 2011, 20:17

Bine ar fi sa aveti dreptate, Vali Ionita, dar pe "nasturi" nu-si face nimeni dosar. Anul asta nu se umbla la salarii, doar la functie, dar la anul (cand se merge la vot) vom mai vedea. Cititi in acest sens si unele declaratii ale celor de sus, facute prin luna februarie!

De la 1 septembrie 2011, sistemul va permite - şi ministerul face acest efort! (oare de ce???)- salarizarea în calitatea de profesor în învăţământul preşcolar şi primar şi pentru absolvenţii de profiluri nepedagogice, aflaţi în această situaţie, pentru că aceştia nu fuseseră cuprinşi în ordin. Mai rămâne o categorie de educatori şi învăţători, aceea care, pe baza recunoaşterii evoluţiei didactice, pe baza unor mecanisme de certificare a educaţiei formale, non-formale şi informale, vor deveni şi ei profesori pentru învăţământul preşcolar şi primar, şi ca atare estimăm că în anul 2012 întreg corpul de educatori şi învăţători din sistemul preuniversitar va fi încadrat ca profesor pentru învăţământul preşcolar şi primar şi va fi pe o altă treaptă de salarizare. Pasul unu este, aşa cum, am spus 1 septembrie 2011.

Eu sunt la masterat. Oare daca fac un dosar nu-mi da cineva doctoratul (ca tot nu se plateste si hartia suporta)?
Sau asistentele medicale... nu pot fi declarate medici cu dosar?

Si, apropo de CORECTITUDINE, nu toti care am facut o facultate am facut-o strict pentru salariu, ci pentru siguranta postului, in primul rand, apoi pentru salariu. Va intreb, daca va fi o reducere de activitate, va conta ca am umblat 5 ani pe drumuri? Vi se pare CORECT sa mi se stearga cu buretele acesti ani? Da, pentru unii e confortabil Patul lui Procust!
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: echivalarea competentelor dobandite pentru atestat de pr

Mesajde manu69 » 12 Noi 2011, 18:15

Sunteti foarte suparata si nu inteleg de ce.Ce parere aveti despre faptul ca cei care au CUI si IP3,dar nu sunt absolventi de Liceu pedagogic, au termen 4 ani(din care unul s-a dus, metodologia fiind data dupa inceperea anului universitar), sa-si completeze studiile. In caz contrar vor fi salarizati ca si necalificati. Acestia ar trebui sa urle de suparare...
manu69
 
Mesaje: 39
Membru din: 01 Sep 2009, 15:51

Re: echivalarea competentelor dobandite pentru atestat de pr

Mesajde felixmunteanu » 12 Noi 2011, 23:47

Cei care au CUI, fara pedagogic, n-au prea facut practica pedagogica si nici pe la cursuri n-au fost (sigur, nu e cazul tuturor, dar in mare parte asa e). Am prietene si sora (absolvente si de pedagogic, si de CUI si de completare!!!) de la care stiu aceste lucruri. De asemenea, am vazut personal la colegele mele de la PIPP ca frecventa cea mai buna o aveau cele cu pedagogic. Celelalte veneau mai rar sau chiar numai la examene. De aceea, mi se pare normal sa li se ceara sa-si completeze studiile. Pentru cele cu pedagogic + CUI, echivalarea mi se pare justa (practic PIPP-ul e fostul CUI+ licenta).

Dosariada e cea care ma deranjeaza. Consider ca e discriminatorie. De ce? Pentru ca tot ce se pune la dosar, exista si in dosarul meu, de pilda, deoarece cursurile si activitatile la care au participat colegele se regasesc si in dosarul meu (le-am facut in timpul facultatii, cu superefort, dar le-am facut). Diferenta e ca mie nu-mi da nimeni 1,5 puncte.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: echivalarea competentelor dobandite pentru atestat de pr

Mesajde manu69 » 13 Noi 2011, 10:28

Nu trebuie sa generalizam in nicio tabara. Am si eu colege, absolvente de liceu pedagogic/scola postliceala care au doar definitivat, peste 15 ani vechime, care solicita de la cele cu CUI noutati, dar carora, conform metodologiei, le sunt recunoscute ""meritele"" pentru a ocupa functia de prof. inv. primar.
manu69
 
Mesaje: 39
Membru din: 01 Sep 2009, 15:51

Re: echivalarea competentelor dobandite pentru atestat de pr

Mesajde felixmunteanu » 13 Noi 2011, 16:20

Daca recititi prima mea paranteza vedeti ca nu generalizez deloc; sigur sunt cazuri si cazuri.
In legatura cu colegele care se informeaza de la absolventele de CUI, cred ca, daca si-ar fi luat gradele in cei 15 ani, ar fi fost la curent cu noutatile. Sa stai 15 ani doar cu definitivat mi se pare un gest de delasare profesionala si chiar de iresponsabilitate fata de eventuala familie (salariul creste dupa fiecare grad, nu mult, dar creste ... sau, poate, le convine cat castiga). Fara gradele I, II, nu se face nicio echivalare.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: echivalarea competentelor dobandite pentru atestat de pr

Mesajde leu » 13 Noi 2011, 19:31

Cata dreptate ai, Felicia!
leu
 
Mesaje: 369
Membru din: 08 Oct 2006, 21:48

Re: echivalarea competentelor dobandite pentru atestat de pr

Mesajde nandry » 14 Noi 2011, 17:36

felixmunteanu scrie:Daca recititi prima mea paranteza vedeti ca nu generalizez deloc; sigur sunt cazuri si cazuri.
In legatura cu colegele care se informeaza de la absolventele de CUI, cred ca, daca si-ar fi luat gradele in cei 15 ani, ar fi fost la curent cu noutatile. Sa stai 15 ani doar cu definitivat mi se pare un gest de delasare profesionala si chiar de iresponsabilitate fata de eventuala familie (salariul creste dupa fiecare grad, nu mult, dar creste ... sau, poate, le convine cat castiga). Fara gradele I, II, nu se face nicio echivalare.


cred ca n-ati citit cu atentie ordinul pt echivalare ......nu ai nevoie de grad didactic ci doar definitivat!!!!!mi se pare cea mai mare prostie !!un invatator ,profesor,educator care are peste 25 de ani vechime si doar definitivat ,mi s-ar parea corect sa fie scos din tagma celor care educa generatii de copii ........eventual "retrogradat"
nandry
 
Mesaje: 53
Membru din: 23 Oct 2009, 20:55

Re: echivalarea competentelor dobandite pentru atestat de pr

Mesajde ela52 » 14 Noi 2011, 21:48

Eventual ucis cu pietre in piata publica...
ela52
 
Mesaje: 220
Membru din: 10 Ian 2006, 12:16

Re: echivalarea competentelor dobandite pentru atestat de pr

Mesajde manu69 » 16 Noi 2011, 15:10

felixmunteanu scrie:Daca recititi prima mea paranteza vedeti ca nu generalizez deloc; sigur sunt cazuri si cazuri.
In legatura cu colegele care se informeaza de la absolventele de CUI, cred ca, daca si-ar fi luat gradele in cei 15 ani, ar fi fost la curent cu noutatile. Sa stai 15 ani doar cu definitivat mi se pare un gest de delasare profesionala si chiar de iresponsabilitate fata de eventuala familie (salariul creste dupa fiecare grad, nu mult, dar creste ... sau, poate, le convine cat castiga). Fara gradele I, II, nu se face nicio echivalare.




Iresponsabilitate fata de familie!?!- stiti cu cat mi-a crescut salariul dupa ce mi-am neglijat familia trei luni(cel putin)? Cu 30 de lei, pe care i-am primit in septembrie dar nu i-am mai primit in octombrie pt ca d-na secretara a omis anumite chestii in noul program pt salarii.
manu69
 
Mesaje: 39
Membru din: 01 Sep 2009, 15:51

Re: echivalarea competentelor dobandite pentru atestat de pr

Mesajde simona33 » 23 Noi 2011, 19:48

Buna seara!
Va rog frumos imi puteti spune si mie daca mai trebuie sa fac documentele pentru obtinerea atestatului pentru prof.inv.primar si prescolar, avand in vedere ca am liceu teoretic, Facultatea de matematica si apoi cursul de resconversie profesionala(2 ani)-institutori invatamant primar si prescolar, master -Managementul Organizatiilor Publice?
Multumesc anticipat!
simona33
 
Mesaje: 1
Membru din: 06 Feb 2005, 22:09

Următorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori