echivalare competente profesor pentru invatamantul prescolar

Aceasta sectiune poate fi folosita de catre colegii care simt lipsa activitatii pe forumul Ministerului Educatiei, inchis temporar. Va rugam sa va exprimati opinii, sa ne dati sugestii, sa puneti intrebari, pastrand, evident, un ton civilizat.

Moderator: costi_52

Reguli forum
Va rugam sa respectati neticheta, sa scrieti corect romaneste, sa aveti un ton civilizat. In cazul in care criticati, va rugam sa argumentati.

Re: echivalare competente profesor pentru invatamantul presc

Mesajde costi_52 » 03 Dec 2011, 00:16

Aşa cum scrie în metodologie. Cinci ani până la data depunerii dosarului.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: echivalare competente profesor pentru invatamantul presc

Mesajde pasatcarmen » 03 Dec 2011, 09:20

Va multumesc!
pasatcarmen
 
Mesaje: 28
Membru din: 26 Oct 2006, 16:52

Re: echivalare competente profesor pentru invatamantul presc

Mesajde pasatcarmen » 03 Dec 2011, 20:34

D-le Costi, va rog mai lamuriti-ma ceva: am terminat in iunie 2006 un curs de perfectionare ,, Programul Educaţie şi formare. Strategii de formare în activitatea cadrelor didactice - desfăşurat la Fundaţia Academică „ Petre Andrei”, Iaşi .Are 90 credite transferabile. Aceste credite se pierd in cazul in care depunem dosarul de echivalare acum? Ele sunt valabile, ca si cele facute prin CCD, numai 5 ani? Si inca o intrebare, nu va suparati: Daca am facut stagii de perfectionare cu fonduri europene,cu credite, cu acordul ISJ si nu avem inca eliberata o adeverinta, sau un certificat, cum putem dovedi acest lucru? E suficient ca directorul unitatii sa ne elibereze o adeverinta in acest sens? Sau sa mergem la ISJ sa cerem ? Va multumesc mult.
pasatcarmen
 
Mesaje: 28
Membru din: 26 Oct 2006, 16:52

Re: echivalare competente profesor pentru invatamantul presc

Mesajde fiorina » 04 Dec 2011, 18:56

Am fost anunţaţi de directori că nu trebuie să depunem dosar cei care mai avem 4 ani până la pensie.Este adevărat? Eu nu cred.
fiorina
 
Mesaje: 7
Membru din: 19 Feb 2010, 11:45

Re: echivalare competente profesor pentru invatamantul presc

Mesajde pasatcarmen » 04 Dec 2011, 19:29

La mine la scoala o doamna care iese la anul depune dosar !Nu-i prevazuta in metodologie varsta..
pasatcarmen
 
Mesaje: 28
Membru din: 26 Oct 2006, 16:52

Re: echivalare competente profesor pentru invatamantul presc

Mesajde floricaplosca » 05 Dec 2011, 20:44

D-le Costi,
Noroc ca mai exista acest forum si putem sa ne mai informam, pentru ca e o mare "bulibaseala" in tot acest demers de echivalare, cica, a studiilor. Inspectoratele scolare ar trebui sa cunoasca legile si metodologiile in mod unitar la nivel de tara si sa fie in masura sa ne spuna exact despre ce este vorba. Spre exemplu, eu sunt absolventa de Liceu Pedagogic, promotia 1975 si imediat dupa liceu am urmat cursurile Institutului Pedagogic din Oradea-Facultatea de Invatamant Pedagogic-sectia Institutori pentru predarea limbii straine la clasele II-IV, durata studiilor fiind de 2 ani, la zi, cursuri, seminarii, examene, practica pedagogica. Sunt incadrata ca profesor invatamant primar in urma unui Ordin MECTS pe care l-a transmis d-na Oana Badea, cred ca inaintea aparitiei LEN nr. 1/2011. Acum stau si ma intreb: trebuie sa-mi fac si eu dosar de echivalare a studiilor sau nu? La scoala sunt fel si fel de pareri. Suntem intr-o ceata totala! Conform articolului de mai jos, cred ca nu. Dar stiu eu ce le-o fi trecand prin cap mai-marilor nostri? Va rog sa ma lamuriti si pe mine.
Art. 248 din LEN
(3) Cadrele didactice care ocupa functii de educatori/educatoare, institutori/institutoare, invatatori/invatatoare, maistru-instructor, antrenor si care au dobandit formal, nonformal sau informal competente profesionale pana la intrarea in vigoare a prezentei legi indeplinesc conditia pentru ocuparea functiei didactice de profesor pentru invatamantul prescolar, profesor pentru invatamantul primar, respectiv, profesor antrenor, in baza unei metodologii de recunoastere si echivalare elaborate de Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului.
floricaplosca
 
Mesaje: 64
Membru din: 16 Mai 2006, 19:13

Re: echivalare competente profesor pentru invatamantul presc

Mesajde costi_52 » 05 Dec 2011, 22:01

Aţi putea solicita recunoaşterea şi echivalarea competenţelor profesionale dobândite formal, nonformal şi informal (conform art. 248 alin. 3), dar, din moment ce, deja, sunteţi încadrată pe funcţia didactică profesor pentru învăţământ primar, nu are niciun rost.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: echivalare competente profesor pentru invatamantul presc

Mesajde floricaplosca » 05 Dec 2011, 22:07

Va multumesc!
floricaplosca
 
Mesaje: 64
Membru din: 16 Mai 2006, 19:13

Re: echivalare competente profesor pentru invatamantul presc

Mesajde dorelia » 17 Dec 2011, 09:28

As vrea sa-mi spuna si mie cineva, cand se considera ca Legea Educatiei Nationale a intrat in vigoare???In functie de aceasta data trebuie sa-mi intocmesc dosarul de echivalare a competentelor profesionale.(sau nu!?)
Cei care au dat Licenta in iulie 2010, mai fac dosar?Dar cei care au dat Licenta in iulie 2011??
Multumesc anticipat!
dorelia
 
Mesaje: 34
Membru din: 01 Dec 2011, 22:57

Re: echivalare competente profesor pentru invatamantul presc

Mesajde costi_52 » 17 Dec 2011, 15:41

1. Art. 361. – (1) Prezenta lege intră în vigoare la 30 de zile de la publicarea în Monitorul Oficial al României, Partea I.
Cum, Legea nr. 1/2011 a fost publicată în MO nr. 18/10.01.2011, rezultă că a intrat în vigoare la 09.02.2011.
2. Conform art. 248 alin. (3), se iau în considerare competenţele profesionale dobândite formal, nonformal şi informal până la intrarea în vigoare a legii, deci până la 9 februarie 2011.
3. Ţinând cont că scopul întocmirii acestui dosar este încadrarea pe noua funcţie didactică, iar un absolvent 2010 este, deja, încadrat pe noua funcţie didactică de la 1 septembrie 2011 (dacă nu a fost încadrat din august 2010), nu se justifică întocmirea acestui dosar.
4. Pentru un absolvent 2011, întocmirea dosarului privind recunoaşterea şi echivalarea competenţelor profesionale reprezintă o oportunitate în vederea încadrării pe noua funcţie didactică şi, implicit, a salarizării la nivel profesor S.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: echivalare competente profesor pentru invatamantul presc

Mesajde dorelia » 17 Dec 2011, 19:47

Va multumesc, domnule Costi. Concret,clar si la obiect.
Chiar daca raspunsul nu este in favoarea mea,am putut sa ma conving de interpretarile legii.
Cu bine, succes la intocmirea dosarelor!
dorelia
 
Mesaje: 34
Membru din: 01 Dec 2011, 22:57

Re: echivalare competente profesor pentru invatamantul presc

Mesajde ralukdas » 01 Feb 2012, 18:49

costi_52 scrie:Pentru încadrarea pe funcţia didactică profesor pentru învăţământul primar, varianta acumulării celor 100 de credite este cea mai rapidă şi mai simplă, în cazul dumneavoastră. Cu 35 pentru vechime, 30 pentru gradele didactice, 15 pentru anul de studiu finalizat, aveţi, deja, 80 de credite. Nici studiile nu trebuie să le abandonaţi, dacă doriţi şi salarizare de profesor.

Bună seara
Vă rog să mă lămuriţi şi pe mine cu echivalare competenţelor că nu mai înţeleg nimic.
Am terminat facultatea de litere cu specializarea română-franceză, studii de lungă durată, am făcut modulul psihopedagogic şi am terminat şcoala postliceală de învăţători-educatori. Sunt încadrată momentan ca profesor în învăţământul primar.Directorul mi-a spus că trebuie să-mi fac dosar de echivalare pentru a putea să fiu remunerată în continuare ca profesor.Problema e că nu am încă gradul didactic I şi mi-a spus că nu-mi pot depune dosarul deoarece acesta este un criteriu care îmi dă posibilitatea să-mi pot depune dosarul.
Vă rog din suflet să mă lămuriţi!
Vă mulţumesc!
ralukdas
 
Mesaje: 6
Membru din: 09 Apr 2010, 20:42

Re: echivalare competente profesor pentru invatamantul presc

Mesajde costi_52 » 01 Feb 2012, 21:43

Scopul solicitării recunoaşterii şi echivalării competenţelor profesionale este încadrarea pe funcţia didactică profesor pentru învăţământul primar. Or, dumneavoastră sunteţi, deja, încadrată pe această funcţie din anul 2010. În consecinţă, nu este nevoie să întocmiţi acest dosar. Directorul dumneavoastră confundă metodologiile. Gradul didactic I reprezintă una dintre cele 8 condiţii necesare solicitării echivalării studiilor universitare de scurtă durată cu ciclul I de studii universitare de licenţă.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: echivalare competente profesor pentru invatamantul presc

Mesajde stefi_iuli » 09 Feb 2012, 15:34

BUNA ZIUA!Ma numesc Stefania, am absolvit Liceul Pedagogic , apoi Facultatea de Teologie Litere, Facultatea Psihologie si un master Management.Mai este necesar sa fac echivalarea studiilor?
stefi_iuli
 
Mesaje: 14
Membru din: 16 Feb 2006, 20:13

Re: echivalare competente profesor pentru invatamantul presc

Mesajde costi_52 » 09 Feb 2012, 17:13

Studiile pot fi echivalate doar de către absolvenţii învăţământului universitar de scurtă durată. Dumneavoastră nu aţi absolvit astfel de studii, în consecinţă, nu aveţi ce să evaluaţi.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Forum EDU

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori