dosare rechizite

dosare rechizite

Mesajde penelopa_45 » 14 Sep 2011, 17:47

Am si eu o intrebare: cine are obligatia de a primi si verifica dosarele de rechizite, burse, calculatoare? Invatatorul (dirigintele) sau secretarul? Ati mai auzit ca invatatorul sau dirigintele sa dea banii de bursa parintilor in locul sacretarului? Eu nu. Referitor la burse e vb de peroada in care se acordau burse, anul trecut nu s-au mai dat si cadrele didactice au fost scutite de aceasta obligatie. Ori ne ocupam de procesul de invatamant ori de hartoage, avem destule de facut si asa, cele care privesc activitatea didactica.
penelopa_45
 
Mesaje: 47
Membru din: 01 Ian 2008, 18:20

Re: dosare rechizite

Mesajde penelopa_45 » 15 Sep 2011, 15:47

Revin cu intrebarea legata de dosarele pentru rechizite, burse, calculatoare. Le primiti de la parinti, verificati si apoi le dati la secretariat? La noi asa se face si mie mi se pare ca nu este normal. Sunt nevoita sa iau din timpul alocat procesului de invatamant. Consider ca trebuie sa la primeasca secretara. Invatatorii/dirigintii ar trebui doar sa anunte parintii care au omis sa puna ceva la dosar.
penelopa_45
 
Mesaje: 47
Membru din: 01 Ian 2008, 18:20

Re: dosare rechizite

Mesajde viocro » 15 Sep 2011, 15:56

Da, eu aşa am făcut mereu, ba chiar m-am dus eu pentru câţiva copii să le scot adeverinţele de la primărie. Nu spun că este normal, dar decât să le cumpăr eu caiete, prefer să fac acest efort. Şi la burse, când am avut burse de boală, le-am primit tot eu. Avem şi contabil în şcoală care primeşte şi ea (e o doamnă), dar, de obicei, învăţătorii sunt mai implicaţi. Dacă este normal sau nu nu m-am mai gândit.
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Re: dosare rechizite

Mesajde penelopa_45 » 15 Sep 2011, 16:40

viocro scrie:Da, eu aşa am făcut mereu, ba chiar m-am dus eu pentru câţiva copii să le scot adeverinţele de la primărie. Nu spun că este normal, dar decât să le cumpăr eu caiete, prefer să fac acest efort. Şi la burse, când am avut burse de boală, le-am primit tot eu. Avem şi contabil în şcoală care primeşte şi ea (e o doamnă), dar, de obicei, învăţătorii sunt mai implicaţi. Dacă este normal sau nu nu m-am mai gândit.

Eu cred ca daca sunt familii de tigani, acestia sunt multi, familii cu venituri reduse in nr mare, ajutam secretara primind dosarele, dar daca aceste dosare sunt in nr redus adica 3-4 pe clasa e normal sa le primesca secretara, mai ales ca e mai in tema decat noi cu tot ce trebuie la dosar. Poate nu vi se cer multe situatii la comisia metodica si aveti timp. Mie mi se pare enorm de multa munca pentru un invatator daca vrea sa aiba toate documentele la zi.
penelopa_45
 
Mesaje: 47
Membru din: 01 Ian 2008, 18:20

Re: dosare rechizite

Mesajde lilidani » 15 Sep 2011, 22:56

Şi la noi e la fel: primim noi, deşi nu ni se pare normal (şi nici nu este normal, că nu e în fişa postului nostru această responsabilitate). Atâtta vreme cât nimeni nu protestează, şefii înţeleg că ne convine situaţia.
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

Re: dosare rechizite

Mesajde penelopa_45 » 16 Sep 2011, 23:34

Si nu e cazul sa protestam?
penelopa_45
 
Mesaje: 47
Membru din: 01 Ian 2008, 18:20


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori