Discuții după cursurile pentru clasa pregătitoare

Discuții după cursurile pentru clasa pregătitoare

Mesajde sportiv » 23 Iul 2013, 09:26

Unii dintre noi am participat la cursuri din cadrul programului de formare continuă pentru cadrele didactice din învățământul primar ,, Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învățare pentru formarea competențelor cheie la școlarii (mici) din clasele I-IV ” Consider că avem ce ne spune și să împărtășim, fiecare, din experiența proprie.
Vă aștept!
Cu stimă,
înv. Roșeț Gh. Școala 2 Răcăciuni-Bacău
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Discuții după cursurile pentru clasa pregătitoare

Mesajde ionitaalinamihaela » 23 Iul 2013, 21:25

Am terminat acest curs anul trecut. Din experienta, va doresc spor la treaba, pentru ca aveti mare nevoie!
ionitaalinamihaela
 
Mesaje: 31
Membru din: 02 Feb 2009, 20:35

Re: Discuții după cursurile pentru clasa pregătitoare

Mesajde sportiv » 23 Iul 2013, 22:21

Mulțumesc! Intenția era să venim cu intervenții (pro sau contra) acestei activități cu bunele și greutățile (materiale mai ales) ce se întâmpină ,,în afara școlilor pilot”. :D :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Discuții după cursurile pentru clasa pregătitoare

Mesajde ela67 » 09 Aug 2013, 16:51

Greutățile materiale ni le facem singuri. Consider că se poate face față dacă se dorește. Există multe posibilități. Un exemplu: scrierea de proiecte.
Anul trecut nu i-am avut nici măcar pe părinții elevilor de partea noastră, nu mai vorbesc de direcțiune și colegi. Nu ne-a sărit nimeni în ajutor.
Anul acesta aveți o întreagă platformă la dispoziție, aveți materiale, aveți colegi resursă, planificări, modele de proiecte tematice, fișe, jocuri. Ați început cursul din timp.
Nu se petrece simultan cu predarea la clasă. Sunteți niște fericiți.
Suportul de curs conține multe informații necesare și pentru cei cu experiență. Eu l-am considerat binevenit. E adevarat ca sunt teme multe, dar e vacanta...
Succes și multă răbdare cu cei mici! E nevoie.
ela67
 
Mesaje: 3139
Membru din: 30 Oct 2008, 19:46

Re: Discuții după cursurile pentru clasa pregătitoare

Mesajde sportiv » 09 Aug 2013, 23:17

Greutățile materiale ni le facem singuri. Consider că se poate face față dacă se dorește. Există multe posibilități. Un exemplu: scrierea de proiecte.


Așa este ! Ar trebui să donăm salariile cei ce lucrăm la clasa pregătitoare pentru a crea condițiile ,,promise!” de guvern! :oops:
Oare toate școlile cu clase pregătitoare vor ,,trăi ” din proiecte? La aceste proiecte trebuie să contribuie (financiar) si primăriile, care nici nu vor să audă, dar să mai și semneze!
Cert este că numai cu ,,PORTALUL ICOS” nu-i suficient! Baza materială este ca și inexistentă!
P.S. Gândiți-vă la cei cu activitate simultană!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori