diplome

diplome

Mesajde andreea_muntean » 31 Dec 2008, 01:49

dl emil:
"Cu scuzele de rigoare pentru oamenii constiinciosi si corecti, dar diplomele din ziua de azi, chiar si cele de ....doctor... se obtin mult pre simplu. Va pot demonstra ca in trei ani pot obtine doua trei diplome fara sa fac prea mare efort.... Prin urmare, nu diploma arata valoare muncii intr-un domeniu, fie el si educatia prescolarilor, sau educatia scolarilor."

Scuzele va sunt acceptate ...
Totusi , am o curiozitate , chiar v-ati cobori la acest nivel , incat sa acceptati diplome fara efort?

dl emil:
"Invatati copiii sa se fie oameni, sa se poarte frumos, sa cunoasca lumea, sa se integreze social, nu ii antrenati in lupte de box. Insist sa ii lasati pe copii in pace si sa nu-i folositi in interes personal.... "

Va intreb , performanta personala (la catedra ) , nu o realizam impreuna cu copiii pe care-i educam?
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Mesajde emil » 31 Dec 2008, 01:58

Nu prea inteleg in ce context scrieti si de unde ati luat citatele. In mod normal se raspunde la topicul unde erau aceste mesaje. Raspund:

1.Eu nu ma pretez sa iau trei diplome in trei ani dar sunt multi asa zisi educatori cu diplome luate fara efort si cu pretentii de educatori.....

2. DA, copiii sunt folositi de unii colegi/colege ca sa obtina merite personale. Copii nu se aleg cu nimic din asta. Asa zisele performante sunt lucruri formale care nu au nicio legatura cu formarea OMULUI...

numai bine,
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde andreea_muntean » 01 Ian 2009, 15:25

emil scrie:Nu prea inteleg in ce context scrieti si de unde ati luat citatele. In mod normal se raspunde la topicul unde erau aceste mesaje. Raspund:

1.Eu nu ma pretez sa iau trei diplome in trei ani dar sunt multi asa zisi educatori cu diplome luate fara efort si cu pretentii de educatori.....

2. DA, copiii sunt folositi de unii colegi/colege ca sa obtina merite personale. Copii nu se aleg cu nimic din asta. Asa zisele performante sunt lucruri formale care nu au nicio legatura cu formarea OMULUI...

numai bine,


Va explic in ce context scriu: dvs ati intervenit in topicul CONCURS Romanas si romancuta , cu cateva idei care mi-au atras atentia. Ca sa nu amestec lucrurile am creat acest topic (v-am urmat sfatul...sunt amatoarea ...)

Sunt absolut de acord cu ceea ce spuneti dvs legat de performanta unor cadre didactice , am afirmat de nenumarate ori ca ne aflam in epoca dosariada , dar nu inteleg cum , in opinia dvs , performam la clasa ...fara elevi???

Numai bine in 2009 , dle Onea Emil!
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Mesajde emil » 01 Ian 2009, 16:27

Imi pare rau ca nu reusiti sa intelegeti ce inseamna performanta la clasa a cadrului didactic... Este extrem de neplacut pentru ca e vorba de meseria dvs. de locul din care luati BANII....
Performanta la clasa inseamna sa reusim sa aducem elevii la standardele impuse de curriculum, sa ridicam si pe cel slab , sa ii facem perfect compatibili cu etapa superioara de formare/invatare ...
Va rog sa va ganditi bine si sa nu confundati "performata cadrului didactic" cu fabrica de asa zisi olimpici..., cu piticoti, smarti, canguri, etc. Acestea din urma sunt niste jucarii de prost gust care au marele merit ca ajuta educatorii sa ia ...puncte ... in detrimentul educatiei de calitate!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde andreea_muntean » 01 Ian 2009, 17:35

emil scrie:Imi pare rau ca nu reusiti sa intelegeti ce inseamna performanta la clasa a cadrului didactic... Este extrem de neplacut pentru ca e vorba de meseria dvs. de locul din care luati BANII....
Performanta la clasa inseamna sa reusim sa aducem elevii la standardele impuse de curriculum, sa ridicam si pe cel slab , sa ii facem perfect compatibili cu etapa superioara de formare/invatare ...
Va rog sa va ganditi bine si sa nu confundati "performata cadrului didactic" cu fabrica de asa zisi olimpici..., cu piticoti, smarti, canguri, etc. Acestea din urma sunt niste jucarii de prost gust care au marele merit ca ajuta educatorii sa ia ...puncte ... in detrimentul educatiei de calitate!


Daca ati fi obiectiv ar fi excelent pt dvs...inteleg perfect performanta la clasa!!!!
Modul cum abrodati problema este ca si cum ai pune manusi unuia care nu are maini!!! Nu pot exista una fara cealalta , dle Onea. Nu poti avea performanta la clasa , tu cadru didactic , fara elevi .
Astept opinii si din partea colegilor , ma intereseaza foarte mult subiectul!
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Mesajde emil » 01 Ian 2009, 17:50

Este oare atat de ermetic textul meu unde scrie clar ca trebuie SA LUCRAM CU ELEVII ca sa atinga standarde... Unde am spus ca totul se obtine fara elevi? Dimpotriva, va trebui sa lucram cu ei, sa ii antrenam, sa ii facem sa inteleaga lucruri elementare si esentiale, sa ne apropiem de ei, sa ii facem buni pentru viata ...
Nu va prefaceti ca nu intelegeti ce scriu pentru ca de fapt scopul numarul unu al multora este ...diploma, punctul...etc obtinute prin folosirea elevilor ca pioni...
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde andreea_muntean » 01 Ian 2009, 21:26

emil scrie:Este oare atat de ermetic textul meu unde scrie clar ca trebuie SA LUCRAM CU ELEVII ca sa atinga standarde... Unde am spus ca totul se obtine fara elevi? Dimpotriva, va trebui sa lucram cu ei, sa ii antrenam, sa ii facem sa inteleaga lucruri elementare si esentiale, sa ne apropiem de ei, sa ii facem buni pentru viata ...
Nu va prefaceti ca nu intelegeti ce scriu pentru ca de fapt scopul numarul unu al multora este ...diploma, punctul...etc obtinute prin folosirea elevilor ca pioni...

Aici sunt de acord cu dvs ...impartasim acelasi gand!
Nu sunt de acord cu MODUL cum abordati problema... e discutabil!!
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Mesajde felixmunteanu » 01 Ian 2009, 23:55

Dragii mei,
Daca veti citi cele de mai jos, veti zice ca sunt neserioasa, dar, credeti-ma, a fost primul gand care mi-a venit in minte, citindu-va mesajele! Scuze, deci!
In "epoca" am fost nevoita sa fac o grupa de soimi ai patriei intr-un cadru solemn si mi s-a indicat unitatea militara din oras. Asadar, la 25 octombrie, de ziua armatei, eu cu clasa mea de pionieri "botezam" o grupa de soimi de la grupa mijlocie. In toiul solemnitatii, un proaspat soim a facut pe el.
Era o forma de a ne spune ca locul lui nu e acolo si ca noi, adultii, am face mai bine sa ne vedem de ale noastre.
Cam asta se intampla si in prezent, dar pe puncte si diplome. De cate ori nu vedem copii de varsta soimului meu cu stegulete in mana strigand "Europa! Europa!"? Educatoarea/invatatoarea se prezinta la un simpozion cu un referat despre cat de emotionati au fost copiii la ziua Europei, materialul i se publica in revista simpozionului, iar rezultatul: puncte pt activitate, pt simpozion si pt referat publicat.
La fel e si cu concursurile de prea multe feluri, pe prea multi bani, cu orele suspendate, unde copiii sunt ajutati sa obtina diplome.
Nu spun ca toata lumea procedeaza asa, dar se procedeaza SI asa.
Tot respectul pentru cine cultiva talente ale copiilor, participand cu ei la concursuri! Dar ce respect sa am pentru cei care vin la aceleasi concursuri cu desene facute de adulti sau cu sabloane scoase la imprimanta si colorate de copii?
Eu asa vad lucrurile. E adevarat ca ne folosim de copii, dar daca nu e si in folosul lor, se cheama ca ii manipulam si nu e etic.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Mesajde felixmunteanu » 02 Ian 2009, 00:06

Chiar si aici, pe didactic, sunt postate materiale luate de pe diferite site-uri, tot de dragul diplomei oferite de ... didactic.ro!! Am initiat candva un topic "Diplome Didactic pentru ce?", dar nu s-au inghesuit multi sa discute, ba erau si din cei care erau in dezacord, spunand ca nu ii deranjeaza.
Posteaza cate unii planificarile calendaristice, pe care oricum trebuie sa si le faca, si capata diploma. La fel cu cei care posteaza materiale cu adevarat valoroase.... E just?
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Mesajde emil » 02 Ian 2009, 00:14

felixmunteanu scrie:Chiar si aici, pe didactic, sunt postate materiale luate de pe diferite site-uri, tot de dragul diplomei oferite de ... didactic.ro!! Am initiat candva un topic "Diplome Didactic pentru ce?", dar nu s-au inghesuit multi sa discute, ba erau si din cei care erau in dezacord, spunand ca nu ii deranjeaza.
Posteaza cate unii planificarile calendaristice, pe care oricum trebuie sa si le faca, si capata diploma. La fel cu cei care posteaza materiale cu adevarat valoroase.... E just?

Aveti dreptate! Noi oferim diplome ...automate ... dupa evaluari mecanice si nu este tocmai corect. Diplomele sunt o recunoastere a muncii dvs. si atat!
Ma mai intreb si cum se pun notele pe lucrarile publicate? Sunt lucrari mediocre notate cu nenumarati de 10 ...
Inchid spunand ca scopul didactic.ro este sa ne impartasim resursele, sa invatam unii de la altii...nu sa vanam diplome, puncte, note...etc si sa ne manifestam orgolii si invidii absurde!
Aceasta este o...cancelarie!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde andreea_muntean » 03 Ian 2009, 00:02

Dl.Onea:
"Inchid spunand ca scopul didactic.ro este sa ne impartasim resursele, sa invatam unii de la altii...nu sa vanam diplome, puncte, note...etc si sa ne manifestam orgolii si invidii absurde!
Aceasta este o...cancelarie! "

Exact!De aceea am initiat topicul , pentru ca ma intereseaza opinii ale colegilor. Ai dreptate Felicia , repet pentru a "n" oara ca ne aflam in aceasta epoca fara sfarsit ,din cate vad , a dosarelor stufoase , ne ratacim in detalii ale portofoliilor , pierzand astfel esenta :COPILUL! Dar , cum performam la clasa fara copii? Nu vorbim de invatarea centrata pe elev? Nu este foarte bine sa antrenam copiii in activitati inteligente si informative? Ca unii se gandesc doar la acele puncte ...sa le fie rusine ...
Vorbim despre dezvoltarea imaginatiei , a inteligentei copilului ,da? Cum sa procedam ca sa nu ramana gustul amar al manipularii elevului?
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Mesajde emil » 03 Ian 2009, 02:14

Se pare ca nu ati inteles ce inseamna performata educatorului in a face ca toti elevii lui sa atinga standarde, competente, skilluri(!) ... pentru ca acesta este scopul invatamantuluil Dar nu ma mai straduiesc sa va lamuresc, am obosit...
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde felixmunteanu » 03 Ian 2009, 13:09

Draga Andreea,
Cand am intervenit aici, nu citisem nimic despre concursul la care faceai referire. Acum am citit si vad ca n-am nimerit pe langa, ba chiar am tintit in centru. In acest caz e un exemplu clar de manipulare a copiilor pentru ca nu li se cultiva niciun talent, nu li se dezvolta nicio abilitate ... pe scurt: li se cere sa stea cuminti sa-i imbrace mama si apoi sa zambeasca frumos pana li se face poza. ATAT! S-ar putea ca poza sa fie facuta si platita de parinti, la studioul foto si adusa direct la gradinita/scoala unde doamna ed/inv adreseaza plicul si il expediaza.
Care e efortul dascalului? Acela de a pune totul in plic si de a-l expedia, daca nu cumva apeleaza tot la vreun parinte care are drum pe la posta.
Efortul organizatorilor: anunta pe didactic.ro, scriind de doua ori "pute-ti"(sic!), ridica plicurile din cutia postala, le sorteaza "la prima mana", se minuneaza cat de frumosi sunt copiii, se enerveaza ca nu toti au respectat cerintele, trimit la jurizat (unii membri pot fi doar cu numele), organizeaza expozitia, trimit diplomele, dupa care se intorc la familia sacrificata. (Scuze daca am omis ceva! A fost doar un exercitiu de imaginatie.)
Si iata, pe scurt, o activitate organizata de educatoarele de la noi din oras, la nivel local, dar cu adevarat efort si cu adevarat in favoarea copiilor. Pe timpul unei saptamani au organizat activitati tematice gen "ziua cantecului", "ziua dansului", "ziua artelor plastice", intr-un festival la care copiii au recitat, au dansat, au jucat teatru, au pictat, etc. O activitate extraordinara la care chiar s-a muncit din greu.
La puncte cine castiga? Concursul foto, ca doar e "national" nu "local".
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Mesajde nora45o » 03 Ian 2009, 18:15

Posteaza cate unii planificarile calendaristice, pe care oricum trebuie sa si le faca, si capata diploma. La fel cu cei care posteaza materiale cu adevarat valoroase.... E just?[/quote]
Aceasta e o afirmatie rautacioasa! Primesti o adeverinta pt. cateva(8-10!?) materiale postate, ceea ce conduce la concluzia ca aici ar trebui sa renunti la a mai posta. Ori, asta, de cele mai multe ori, nu se intampla. Cei ce continua sa ofere materiale cu titlul de modele orientative, o fac dezinteresat, motivati fiind, poate, de vreo situatie similara, in care ei insisi au fost destinatarii unui astfel de gest. Cand esti la inceput de drum, mare parte din informatia pe care o ai, presupune existenta unui model practic-aplicativ. In ce ma priveste, am trimis nenumarate materiale, (strict profesionale si nu numai) la elaborarea carora am trudit mult, prin mesaj privat, singura recompensa fiind multumirea ca am putut ajuta pe cineva aflat in impas.
nora45o
 
Mesaje: 35
Membru din: 10 Dec 2007, 20:37

Mesajde felixmunteanu » 03 Ian 2009, 19:18

Ar fi fost o afirmatie rautacioasa daca as fi spus TOATA LUMEA, dar eu am spus CATE UNII.
Afirmatia mea era mai cuprinzatoare si facea referire la deosebirea dintre a-i oferi cuiva un material deosebit (serbare scolara, modele de activitate etc) si ceva ce gaseste mai nou chiar in manualul cu care lucreaza. Am toata stima pentru toti care posteaza. Si eu am apelat la rubrica "materiale". M-au impresionat unele extrem de riguros elaborate, dar am gasit si unele din care umai propunatorul intelegea ceva, sau pline de greseli sau scrise pana la jumatate. Acestea din urma de ce au fost postate? Din "respect" pentru cel ce le va folosi sau pe principiul "Calul de capatat nu se cauta la dinti."? Daca nu s-ar mai oferi diploma didactic, oare cati ar mai posta? Sunt convinsa ca ar mai ramane UNII cu spirit altruist, dar... asa seceta ar lasa ALTII!!!
Sau, ies din didactic si intru in scoala, sunt UNII care cer salariu de merit pentru activitati extracurriculare desfasurate in timpul orelor de curs (!!) sau pentru sedintele cu parintii care fac parte din norma didactica, sau pentru o poezie recitata la serbarea scolara la fel cu cel care a pregatit o sceneta, corul sau un dans.
Ca sa n-o mai lungesc: vorbeam despre simtul masurii. Asta le lipseste UNORA.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Următorul

Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron