diplome

Mesajde nora45o » 03 Ian 2009, 19:46

Toate astea se intampla pt. ca s-a creat un precedent prin acceptarea documentelor ce atestau astfel de activitati, la dosarul pt gradatia de merit, si, ceea ce a generat precedentul, punctarea lor. In felul acesta, au obtinut gradatie de merit persoane care presteaza, profesional, "subtire", ca sa nu mai vorbim de calitatea prestatiei extracurriculare, sau unii care au avut o bogata act. extracurriculara, doar atat! Concluzia s-a impus: pui la dosar documente al caror continut iti induc disconfort moral sau le oferi, celor despre care vorbeam mai sus, accesul, fara hopuri si nemeritat, la recompensarea (in)activitatii lor.
nora45o
 
Mesaje: 35
Membru din: 10 Dec 2007, 20:37

Mesajde andreea_muntean » 04 Ian 2009, 20:30

emil scrie:Se pare ca nu ati inteles ce inseamna performata educatorului in a face ca toti elevii lui sa atinga standarde, competente, skilluri(!) ... pentru ca acesta este scopul invatamantuluil Dar nu ma mai straduiesc sa va lamuresc, am obosit...


Dvs nu pricepeti ca eu inteleg PERFECT ce inseamna performanta cadrului didactic?? Am initiat doar o discutie ...pentru ca subiectul e discutabil!!!
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Mesajde andreea_muntean » 04 Ian 2009, 20:34

felixmunteanu scrie:Draga Andreea,
Cand am intervenit aici, nu citisem nimic despre concursul la care faceai referire. Acum am citit si vad ca n-am nimerit pe langa, ba chiar am tintit in centru. In acest caz e un exemplu clar de manipulare a copiilor pentru ca nu li se cultiva niciun talent, nu li se dezvolta nicio abilitate ... pe scurt: li se cere sa stea cuminti sa-i imbrace mama si apoi sa zambeasca frumos pana li se face poza. ATAT! S-ar putea ca poza sa fie facuta si platita de parinti, la studioul foto si adusa direct la gradinita/scoala unde doamna ed/inv adreseaza plicul si il expediaza.
Care e efortul dascalului? Acela de a pune totul in plic si de a-l expedia, daca nu cumva apeleaza tot la vreun parinte care are drum pe la posta.
Efortul organizatorilor: anunta pe didactic.ro, scriind de doua ori "pute-ti"(sic!), ridica plicurile din cutia postala, le sorteaza "la prima mana", se minuneaza cat de frumosi sunt copiii, se enerveaza ca nu toti au respectat cerintele, trimit la jurizat (unii membri pot fi doar cu numele), organizeaza expozitia, trimit diplomele, dupa care se intorc la familia sacrificata. (Scuze daca am omis ceva! A fost doar un exercitiu de imaginatie.)
Si iata, pe scurt, o activitate organizata de educatoarele de la noi din oras, la nivel local, dar cu adevarat efort si cu adevarat in favoarea copiilor. Pe timpul unei saptamani au organizat activitati tematice gen "ziua cantecului", "ziua dansului", "ziua artelor plastice", intr-un festival la care copiii au recitat, au dansat, au jucat teatru, au pictat, etc. O activitate extraordinara la care chiar s-a muncit din greu.
La puncte cine castiga? Concursul foto, ca doar e "national" nu "local".


In sfarsit cineva care are o parere!!
Felicia , nu sunt de acord cu acel concurs , sub nici o forma , acolo am gasit ocazia de a trata acest subiect , pentru ca intereseaza foarte mult .
Chiar e discutabila aceasta performanta a cadrului didactic , atat din perspectiva teoriei ( vezi criteriile de evaluare ...) , cat si a practicii ( vezi activitatea UNORA ...)
Astept si alte pareri!!
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Mesajde emil » 04 Ian 2009, 20:35

andreea_muntean scrie:
Ai dreptate Felicia , repet pentru a "n" oara ca ne aflam in aceasta epoca fara sfarsit ,din cate vad , a dosarelor stufoase , ne ratacim in detalii ale portofoliilor , pierzand astfel esenta :COPILUL! Dar , cum performam la clasa fara copii? Nu vorbim de invatarea centrata pe elev? Nu este foarte bine sa antrenam copiii in activitati inteligente si informative? Ca unii se gandesc doar la acele puncte ...sa le fie rusine ...
Vorbim despre dezvoltarea imaginatiei , a inteligentei copilului ,da? Cum sa procedam ca sa nu ramana gustul amar al manipularii elevului?


Nu ati inteles absolut nimic, regret!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde andreea_muntean » 04 Ian 2009, 20:39

emil scrie:
andreea_muntean scrie:
Ai dreptate Felicia , repet pentru a "n" oara ca ne aflam in aceasta epoca fara sfarsit ,din cate vad , a dosarelor stufoase , ne ratacim in detalii ale portofoliilor , pierzand astfel esenta :COPILUL! Dar , cum performam la clasa fara copii? Nu vorbim de invatarea centrata pe elev? Nu este foarte bine sa antrenam copiii in activitati inteligente si informative? Ca unii se gandesc doar la acele puncte ...sa le fie rusine ...
Vorbim despre dezvoltarea imaginatiei , a inteligentei copilului ,da? Cum sa procedam ca sa nu ramana gustul amar al manipularii elevului?


Nu ati inteles absolut nimic, regret!


Daca nu aveti o parere dle Onea , mai bine lasati-ne ....priviti din umbra ...si atat ...e mai bine....
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Mesajde emil » 04 Ian 2009, 21:32

Acest topic mi-a fost adresat direct mie, prin urmare, am raspuns, evident acum voi incheia(cititi ce ati scris la primul post). Va fac recomandarea insistenta sa va documentati, sa apelati la prieteni, sa incercati sa intelegeti fenomenele ce se intampla in lumea noastra. O interpretare eronata ma duce la gandul ca puteti face mari greseli fata de copiii pe care ii educati. Este interesul nostru, al tuturor, sa mearga treburile bine. De asemenea, am mai spus, pe forumurile noastre se uita o gramada de lume si...e pacat!
Cu bune intentii, va doresc:

mult succes
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde andreea_muntean » 05 Ian 2009, 00:22

emil scrie:Acest topic mi-a fost adresat direct mie, prin urmare, am raspuns, evident acum voi incheia(cititi ce ati scris la primul post). Va fac recomandarea insistenta sa va documentati, sa apelati la prieteni, sa incercati sa intelegeti fenomenele ce se intampla in lumea noastra. O interpretare eronata ma duce la gandul ca puteti face mari greseli fata de copiii pe care ii educati. Este interesul nostru, al tuturor, sa mearga treburile bine. De asemenea, am mai spus, pe forumurile noastre se uita o gramada de lume si...e pacat!
Cu bune intentii, va doresc:

mult succes


Dl admin , dvs sunteti chiar limitat in opinii? Puteti fi obiectiv , pentru ca nu ne cunoastem sub nici o forma ? Fapt care nu va permite sa faceti afirmatii gratuite despre mine!! Chiar e complicat sa intelegeti ca ma intereseaza dezbaterea acestui subiect ? Prin urmare am solicitat pareri , opinii , mod de abordare din partea colegilor , inclusiv dvs , de aceea m-am adresat direct d-lui Onea. Dar , dl Onea nu are decat o parere si culmea , aceea ca nu a inteles Andreea cu ce se mananca performanta unui cadru didactic!!
Va rog respectuos sa nu continuati cu aceste afirmatii , care nu au nici o legatura cu ceea ce am scris eu la primul post.

Mult succes si dvs !!
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Mesajde andreea_muntean » 08 Ian 2009, 01:02

Stimati colegi , chiar astept opinii din partea dvs !! Va rog , cei care sunteti dispusi , scrieti!!
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Mesajde dinka_ana » 22 Ian 2009, 02:36

emil scrie:Este oare atat de ermetic textul meu unde scrie clar ca trebuie SA LUCRAM CU ELEVII ca sa atinga standarde... Unde am spus ca totul se obtine fara elevi? Dimpotriva, va trebui sa lucram cu ei, sa ii antrenam, sa ii facem sa inteleaga lucruri elementare si esentiale, sa ne apropiem de ei, sa ii facem buni pentru viata ...
Nu va prefaceti ca nu intelegeti ce scriu pentru ca de fapt scopul numarul unu al multora este ...diploma, punctul...etc obtinute prin folosirea elevilor ca pioni...


v-ati pus vreodata problema ca si educatorul poate face o munca in plus, sta peste program si il antreneaza pe prescolar sa lucreze pentru un anumit concurs. Asta inseamna manipulare a copilului sau folosirea lui pentru a obtine o diploma? Poate ca acest dascal vrea sa ii puna in evidenta copilului talentrul, priceprea si imaginatia de care dispune. Cadrul didactic oare nu munceste pentru a le forma deprinderi si priceperi copiilor si apoi le valorizeaza uneori prin concursuri? Si daca prescolarul este satisfacut pentru ca se simte valorizat si apreciat pentru ceea ce poate, de ce educatorul nu merita sa primeasca acesta diploma? Nu cred ca, punand in valoarea potentialul copilului noi doar vanam diplome. Personal, niciodata nu am trimis la concursuri copii care nu au aptitudini specifice temei sau copii inteligenti dar fara aptitudini artistice. Vorbesc aici de concursurile de desen... Chiar am incurajat si stimulat copiii talentati sa urmeze cursuri extra fata de ceea ce le oferim noi la gradinita. Sper sa nu ma intelegeti gresit, dar atat timp cat educatorul lucreaza serios cu copilul si il pune in valoare, ce este asa de gresit in faptul ca si el este recompensat cu o "hartie" care il ajuta din cand in cand sa obtina un salariu de merit sau alte avantaje, tinand cont de salariile noastre... Dvs sunteti multumit de leafa?
dinka_ana
 
Mesaje: 7
Membru din: 22 Ian 2009, 01:27

Mesajde darianna » 24 Ian 2009, 13:30

Imi pare sincer rau ca anumite "DOAMNE" nu vaneaza decat greselile altora si fac tot felul de comentarii. Nu am gradatie si nici nu ma intereseaza.Eu am organizat concursul pt promovarea costumelor populare si pt ca este o act dintr-un parteneriat.Au mai fost si alte concursuri de fotografii si nu s-a comentat atat,dar probabil nu a fost in atentia "DOAMNELOR".Nu se acorda decat o jumatate de punct pt astfel de concursuri,dar nu am de ce sa va dau explicatii.Parerile sunt impartite,asa ca puteti crede ce doriti.Astept sa vad materialele postate de dvs.
darianna
 
Mesaje: 154
Membru din: 25 Feb 2008, 23:13

Mesajde glilianaviorica » 25 Ian 2009, 22:29

Eu spun ca e nedrept sa criticam pe cineva care doreste sa faca ceva, se straduieste si chiar reuseste! Se discuta atat despre punctele pe care se straduiesc sa le adune colegii/colegele noastre... dar, oare, nu toata lumea face acest lucru? Chiar este destul sa lucrezi cu colectivul de copii, sa ai impliniri si multumiri sufletesti? Hadeti sa nu ne facem ca nu ne interseaza "punctele" adunate care ne-ar putea aduce un venit in plus (15 - 25% e mult? e putin?)! Si stim foarte bine ca "batalia" pentru acele gradatii e mare, numarul lor e destul de mic (uneori unele "locuri sunt rezervate"). Este o realitate romaneasca, mioritica...
In ceea ce privesc concursurile "foto", de ce ar fi neaparat "un rau"?
Am participat si eu la astefel de concursuri, am facut fotografiile in grupa, in timpul unor serbari, sau am organizat chiar "sedinte foto" (sub forma de joaca). Copiii au fost foarte incantati, am printat fotografiile si le-am afista la loc de cinste in gardinita. Nu vad nimic rau in asta.
Daca au fost organizate mai mult sau mai putin corect(?!)... sa recunoastem ca toate merg asa la noi, vreau sa spun ca aproape la orice punem cate un semn de indoiala.
Nu vreau sa supar pe nimeni (nici acum, nici altcandva, asa e firea mea),
dar haideti sa incercam sa fim colegi mai buni, sa apreciem pe cei care vor si lucreaza... indiferent de ce o fac, au un merit!
Mult succes tuturor!
glilianaviorica
 
Mesaje: 162
Membru din: 02 Dec 2006, 15:49

Mesajde andreea_muntean » 27 Ian 2009, 00:25

glilianaviorica scrie:Eu spun ca e nedrept sa criticam pe cineva care doreste sa faca ceva, se straduieste si chiar reuseste! Se discuta atat despre punctele pe care se straduiesc sa le adune colegii/colegele noastre... dar, oare, nu toata lumea face acest lucru? Chiar este destul sa lucrezi cu colectivul de copii, sa ai impliniri si multumiri sufletesti? Hadeti sa nu ne facem ca nu ne interseaza "punctele" adunate care ne-ar putea aduce un venit in plus (15 - 25% e mult? e putin?)! Si stim foarte bine ca "batalia" pentru acele gradatii e mare, numarul lor e destul de mic (uneori unele "locuri sunt rezervate"). Este o realitate romaneasca, mioritica...
In ceea ce privesc concursurile "foto", de ce ar fi neaparat "un rau"?
Am participat si eu la astefel de concursuri, am facut fotografiile in grupa, in timpul unor serbari, sau am organizat chiar "sedinte foto" (sub forma de joaca). Copiii au fost foarte incantati, am printat fotografiile si le-am afista la loc de cinste in gardinita. Nu vad nimic rau in asta.
Daca au fost organizate mai mult sau mai putin corect(?!)... sa recunoastem ca toate merg asa la noi, vreau sa spun ca aproape la orice punem cate un semn de indoiala.
Nu vreau sa supar pe nimeni (nici acum, nici altcandva, asa e firea mea),
dar haideti sa incercam sa fim colegi mai buni, sa apreciem pe cei care vor si lucreaza... indiferent de ce o fac, au un merit!
Mult succes tuturor!


Mesajul dvs , stimata doamna , spune multe...Tocmai asta e ideea , sa nu ne complacem in situatii de acest gen ! Eu am initiat topicul pentru ca ma intereseaza foarte mult cum abordam acest subiect , performanta cadrului didactic.
Asta inseamna pentru dvs performanta unui cadru didactic??
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Mesajde glilianaviorica » 27 Ian 2009, 13:55

Dar dumneavoastra, stimata doamna, de unde stiti care este performanta unora sau a altora dintre colegii/colegele noastre?
Cum ne permitem sa judecam pe cineva despre care nu stim suficient de mult? Cine sau ce ne da acest drept? Cum v-ati simti sa va judece cineva doar pentru ca nu faceti la fel, nu ganditi la fel, sau...pur si simplu apreciati alt "gen de muzica"?
Haideti sa fim seriosi si sa nu mai vanam greselile - de exprimare, de organizare sau de ce mai vreti ale altora! Sa ne vedem fiecare de treburile noastre, sa ajutam daca putem ajuta si sa criticam mai putin!
Asta daca nu vrem sa aratam cu orice pret ca suntem "mai grozavi" ca altii.
Sa fim colegi si prieteni! Am castiga mai mult!
Numai bine si prietenie, Ed.Liliana Gergely

Am uitat ceva: concret, ce anume va spune mesajul meu? nu de alta, dar sunt si curioasa din fire :P
glilianaviorica
 
Mesaje: 162
Membru din: 02 Dec 2006, 15:49

Mesajde andreea_muntean » 27 Ian 2009, 19:36

V-ati simtit judecata? Imi pare rau ... nu am intentionat asta ...Repet , ma intereseaza foarte mult cum abordam acest subiect , astept cat mai multe puncte de vedere din partea colegilor .
Concret , mesajul dvs lasa de inteles faptul ca majoritatea cadrelor ( ca sa nu nominalizez ) se complac in situatia in care se afla azi invatamantul romanesc , adica DOSARIADA despre care am mai vb in multe alte mesaje ale mele! Imi pare rau ca sunt asa sincera ...e un defect al meu !!!

Numai bine si dvs!
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Mesajde glilianaviorica » 27 Ian 2009, 21:29

Nu draga, nu m-am simtit judecata!Nici nu ma deranjeaza cand o fac persoane competente si care ma cunosc. Si nu "ma complac" in aceasta dosariada! Pur si simplu am spus ca nu e vina noastra ca trebuie sa trecem prin asa ceva! Nu trebuie sa ne fie nici jena, rusine, frica (sau altceva) sa incercam, daca asa trebuie, sa ne demonstram cumva munca (cea facuta pe langa programul "impus").
Si pentru ca si eu am acest "defect al sinceritatii" trebuie sa recunosc ca ti-am cautat materialele postate pe acest site - sa vad cum lucrezi - si chiar nu m-am mirat ca nu am gasit nimic (imi cer scuze daca gresesc :oops: ), doar mesaje sincere pe forum.
Ei, asta e!
Om face noi cumva si reforma in invatamant :roll:
glilianaviorica
 
Mesaje: 162
Membru din: 02 Dec 2006, 15:49

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori