Diplome si adeverinte de la concursuri si simpozioane

Re: Diplome si adeverinte de la concursuri si simpozioane

Mesajde blagavioleta2008 » 09 Sep 2009, 18:56

Spre marea surpriză a mea...încep să-mi dau dreptate asupra celor afirmate mai sus...mă simţeam vinovată pentru intervenţia mea, pentru "expunerea" unor nemulţumiri dar iată că mi s-au alăturat şi alţi colegi care confirmă... Păcat! :(
blagavioleta2008
 
Mesaje: 215
Membru din: 01 Mai 2009, 22:20

Re:

Mesajde simonna » 09 Sep 2009, 20:22

blagavioleta2008 scrie:Eu m-am retras din astfel de activităţi pentru că nu am descoperit eficienţa care să mă afecteze pozitiv. Poate revin din cauza sistemului... atunci când voi avea nevoie de punctaj şi diplome. Până atunci desfăşor alte activităţi frumoase care-mi plac, care plac copiilor dar care nu sunt punctate şi în care nu se dau diplome "oficiale". Asta e !


Cum am mai spus, va dau dreptate in privinta faptului ca sistemul e gresit. Posibil ca oamenii care participa la simpozioane, concursuri si parteneriate sa fie interesati de un anumit subiect si sa considere ca au ceva de spus, ca experienta lor ar putea fi de folos si altora. E posibil si ca oamenii care participa la aceste activitati sa se afle tocmai in situatia in care dumneavoastra nu va doriti sa fiti: au nevoie de punctaj si de diplome pentru ca vor sa-si pastreze locul de munca. Singura ati recunoscut ca intr-o asemenea situatie s-ar putea sa faceti acelasi lucru. Mie una mi-e greu sa cred ca ati alege sa faceti numai ceea ce va place daca asta ar insemna sa renuntati la a mai lucra in invatamant. Pareti destul de pasionata de ceea ce faceti. S-ar putea sa ma repet, dar vreau sa subliniez ca nu e condamnabil sa ne adaptam la cerintele unui sistem prost construit daca numai asa avem posibilitatea sa facem in continuare ceea ce ne place: adica sa lucram in invatamant. N-am timp de pierdut cu polemici desarte care in niciun caz nu vor corecta sistemul, asa ca ma opresc aici.
simonna
 
Mesaje: 11
Membru din: 30 Iul 2009, 20:42

Re: Diplome si adeverinte de la concursuri si simpozioane

Mesajde cadrudid » 09 Sep 2009, 22:12

a inceput nou an scolar

s-a deschis sezonul la diplome
Avatar utilizator
cadrudid
 
Mesaje: 295
Membru din: 15 Oct 2004, 12:35

Re: Diplome si adeverinte de la concursuri si simpozioane

Mesajde simonna » 11 Sep 2009, 11:00

Multumesc de informatie, cadrudid, desi rautatea-i cam stravezie si cu directie clara, macar pe baza celor ce-am citit aici voi sti la care activitati nu merita sa particip.
simonna
 
Mesaje: 11
Membru din: 30 Iul 2009, 20:42

Re: Diplome si adeverinte de la concursuri si simpozioane

Mesajde blagavioleta2008 » 11 Sep 2009, 20:18

Toată vacanţa am pregătit proiecte şi activităţi de cerc... şi nu pentru că am nevoie de un punctaj ci pentru că îmi place nespus de mult să lucrez cu copiii. Anul acesta împlinesc un sfert de secol la catedră...mult, puţin...cred că puţin pentru că mai am foarte multe de învăţat. Anul acesta am început cu colegi din România un proiect educaţional. Sunt foarte entuziasmată. Nu ştiu dacă voi obţine diplome la concursurile ce se vor desfăşura, nu ştiu dacă voi mai avea timp de aşa ceva dar cert este că mi-am făcut foarte mulţi prieteni: vorbim pe Net, la telefon, ne schimbăm experienţe, lucrăm la aceleaşi teme din proiect pe care apoi le monitorizăm şi le popularizăm în folosul nostru şi al copiilor. Cine a desfăşurat un proiect ştie câtă muncă este, mai ales cu copiii... Voi lupta pentru acea întâlnire de la finalul proiectului şi cred că toată experienţa aceasta va compensa toate diplomele pierdute...Şi, ca să aduc şi puţină caustică: mai este o vorbă bună pentru unii: cu o muscă şi cu o căciulă !
blagavioleta2008
 
Mesaje: 215
Membru din: 01 Mai 2009, 22:20

Re: Diplome si adeverinte de la concursuri si simpozioane

Mesajde simonna » 11 Sep 2009, 20:42

Bravo, si la mai mare! Eu "aniversez" cinci ani de cand in scoala mea se fac an de an restrangeri de activitate si doar vreo douazeci si ceva de ani de invatamant (un fleac, pe langa dvs.). Ce-mi recomandati? Sa particip la activitati de genul acesta (oricum le-am selectat dupa temele care-mi placeau si pe care am lucrat si cu elevii, ca, multumesc Domnului, avem de unde alege) sau sa ma resemnez si sa renunt la scoala in care am profesat atatia ani? Sa fii lupul moralist nu-i greu deloc, dupa cum nici cu piatra nu-i greu sa arunci... Cine se simte cu musca pe caciula: acela care zice ca-s acri strugurii fiindca se astepta sa fie ridicat in slavi si sa primeasca niste diplome, dar nu le-a primit?
simonna
 
Mesaje: 11
Membru din: 30 Iul 2009, 20:42

Re: Diplome si adeverinte de la concursuri si simpozioane

Mesajde blagavioleta2008 » 11 Sep 2009, 21:33

Cred că am uitat să spun un lucru...aşa doar ca fapt divers... şi în şcoala în care-mi desfăşor activitatea s-a prezentat şi chiar completat acea fişă cu punctaj pentru activitatea didactică şi extracurriculară ( şi ştim ce pretenţios a fost capitolul V) pentru a se face restrângeri de activitate. Am spus că nu am nevoie de punctaj pentru că- iertată fiindu-mi modestia - l-am avut suficient de mare, obţinut şi din alte activităţi cu elevii, chiar dacă la unele nu am obţinut nici 0, 10 pentru că nu au fost punctate... Simona, se pare că suntem de vârste apropiate, nu înţeleg de ce te superi aşa, te irită o părere personală şi te agiţi...la urma urmei nu poţi fi sigură dacă musca aceea se aşează pe căciula ta...eu am spus-o doar la modul general. Fii mai calmă, organizează-te şi desfăşoară activităţi din plăcerea de a le face, combină-le cu bunătate, dragoste şi altruism pentru că ceea ce trebuie să se întâmple tot se va întâmpla. Tu stai într-un stres care te va îmbolnăvi. Pentru orice problemă este o soluţie. Nu te încărca cu energie negativă şi nu dispera ! Nimeni nu este răutăcios cu tine, mai glumim, incităm ... pentru a mai "scutura" timpul... Hai să "îngropăm securea" şi să păşim într-un an şcolar ( atât de agitat şi controversat) cu zâmbetul pe buze, de parcă nu ni s-ar întâmpla nimic rău...şi să "crape" de ciudă cei care ne vor răul şi îşi bat joc de noi !
Cu bine şi să ai parte de linişte şi prosperitate !
blagavioleta2008
 
Mesaje: 215
Membru din: 01 Mai 2009, 22:20

Re: Diplome si adeverinte de la concursuri si simpozioane

Mesajde simonna » 11 Sep 2009, 22:12

Multumesc de urari, asemenea! Sunt destul de linistita si de echilibrata, singurul lucru pe care l-as putea gasi oarecum iritant zilele acestea (cam in aceeasi masura cu iritarea pe care o musca bazaitoare ti-o produce cand iti strica armonia unei dupa-amieze de vara, daca tot veni vorba de muste :D ) ar putea fi intorsatura pe care a luat-o discutia. Din tot ceea ce ati scris intuiesc pe undeva o nemultumire profunda in ceea ce priveste concursurile. Bine, e parerea dvs. si fiecare are dreptul sa creada si sa spuna ce vrea. Vad ca aveti mult timp liber. Eu n-am, asa ca va urez la randul meu succes in noul an scolar si s-auzim numai de bine! (probabil in vacanta urmatoare)
simonna
 
Mesaje: 11
Membru din: 30 Iul 2009, 20:42

Anterior

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori