diferenta intre povestirea educatorei si lectura educatoarei

diferenta intre povestirea educatorei si lectura educatoarei

Mesajde delia_pitov » 21 Sep 2012, 21:10

Ma poate ajuta cineva pentru rezolvarea unei nelamuriri?
In programa activitatilor din gradinita editia 1987, apar ca activitati pentru EDUCAREA LIMBAJULUI povestiri ale educatoarei si lecturi ale educatoarei. Eu nu stiu diferenta intre ele.
De asemenea, in GHIDUL EDUCATOAREI, editia a 3-a, editura Orizonturi Universitare, Timisoara, 2006, in primele pagini, apare PLANIFICAREA ANUALA sub forma unui tabel in care trebuie completat nr de activitati repartizate pentru categoria de activitate EDUCAREA LIMBAJULUI, astfel:
Educarea limbajului Nr de activitati repartizate
Lecturi dupa imagini
Povestiri, repovestiri, povestiri create de copii
Lecturi ale educatoarei
Memorizari
Jocuri didactice si jocuri exercitiu
Convorbiri
Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu diferenta aceasta. Intr-o metodica din 1970 (nu stiu exact) nu apare diferenta asta.
Multumesc!
Numai bine!
delia_pitov
 
Mesaje: 50
Membru din: 02 Sep 2009, 15:47

Re: diferenta intre povestirea educatorei si lectura educato

Mesajde churmuzache » 23 Sep 2012, 09:59

Povestirea educatoarei difera ca metoda fata de lectura educatoarei in sensul ca in prima varianta educ. povesteste un text literar, o poveste, o intamplare iar in a doua educ. lectureaza textul, deci il citeste in fata copiilor pentru acuratetea textului, pentru sublinierea mijloacelor literare folosite: epitete, comparatii, metafore, etc.
Mult succes!
churmuzache
 
Mesaje: 95
Membru din: 02 Aug 2008, 18:45

Re: diferenta intre povestirea educatorei si lectura educato

Mesajde delia_pitov » 23 Sep 2012, 12:34

Multumesc frumos!
Mult succes in anul scolar care tocmai a inceput!
delia_pitov
 
Mesaje: 50
Membru din: 02 Sep 2009, 15:47


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator